Fragment notatki:
Dokładna tematyka notatki jest następująca: benchmarking zewnętrzny, benchmarking wewnętrzny, benchmarking funkcjonalny, instrument z dziedziny organizacji i zarządzania, zastosowania benchmarkingu miast, teoretyczne podstawy bechmarkingu, literatura organizacji i zarządzania, empiryczne weryfikacja stosowania benchmarkingu ma przykładzie Seatle i Vancouver.
Benchmarking na przykładzie miast
Spis treści:
Wstęp
Gospodarka od stuleci ulega przeobrażeniom, jednak pomimo ogromu zmian jakie dokonały się w wymiarze ekonomicznym, nie zmienił się cel podstawowy zarządzania. Jest nim czynienie ludzi zdolnymi do współpracy przy wykonywaniu postawionych przed nimi wspólnych celów, określenie sposobów ich realizacji, ciągłe szkolenie i rozwój systemu organizacyjnego instytucji. Jednak problemy stojące przed współczesnym menedżerem i współczesnym przedsiębiorstwem mają całkowicie inny wymiar. Dzisiaj, jak nigdy dotąd, mamy do czynienia z ogólnoświatową ekonomiką. Stąd też zarządzanie wymaga stosowania coraz to nowszych oraz efektywniejszych technik.
Przedsiębiorstwa na ogół prowadza działalność w środowisku konkurencyjnym. Często dysponują ograniczonymi środkami budżetowymi i niewystarczającymi zasobami ludzkimi, pod względem stanu liczebnego personelu, jak również jego kwalifikacji. Z powodu powyższych ograniczeń przedsiębiorstwa nie są w stanie opracowywać, wdrażać i testować wszystkich innowatorskich strategii, których niepowodzenie mogłoby oznaczać ograniczenie rozwoju spółki. W tym właśnie miejscu znajduje zastosowanie benchmarking - jedno z najskuteczniejszych, współczesnych narzędzi zarządzania. Ostatnie lata pokazały, że narzędzie to sprawdza się doskonale nie tylko na poziomie przedsiębiorstw, ale również miast. Miasta (regiony), według współczesnej teorii, konkurując między sobą powinny prowadzić aktywność marketingową w oparciu o rzeczowe dane, które pozwalają określić położenie „rynkowe” miasta wobec innych ośrodków, m.in. pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, turystycznej, komunikacyjnej itp. Jednym ze sposobów uzyskiwania takich danych jest przeprowadzanie benchmarkingu i dokonywanie analiz porównawczych wobec innych miast-konkurentów.
Celm benchmarkingu miast jest zidentyfikowanie pozycji miasta względem innych podmiotów w regionie (miast, gmin, powiatów), ułatwianie definiowania celów dla władz i wydziałów urzędów miast, prowadzenie działań marketingowych w oparciu o fakty, a tym samym obniżenie kosztów funkcjonowania. Niniejszy referat zakłada użycie tradycyjnego benchmarkingu na potrzeby działań strategicznych i promocyjnych miast, w celu przyrównaniu się do innych ośrodków, a co za tym idzie określenia, kto, co i jak robi lepiej.
Teoria
Przed analizą wykorzystania benchmarkingu warto przyjrzeć się bliżej tej metodzie organizacji od strony teoretycznej. Otóż najogólniej mówiąc benchmarking polega na naśladowaniu porównywalnych konkurentów w celu doskonalenia własnych działań. Samo pojęcie benchmarking wywodzi się z topografii, w której oznacza wartości orientacyjne, kierunkowe, które należałoby utożsamiać z określonymi wzorcami, punktami odniesienia. W informatyce natomiast utożsamiane jest z procesem pomiarów możliwości systemów operacyjnych i programów. Uzyskane na tej drodze standardy są podstawą wyboru określonego programu oferowanego przez producenta.
(…)
…. Ich największym osiągnięciem było zorganizowanie w 1999 roku szczytu Światowej Organizacji Handlu. Paradoksalnie miasto zdobyło największy rozgłos przez głośne na całym świecie wystąpienia alterglobalistów. Miasto jest również promowane przez znane na całym świecie firmy, które narodziły się właśnie tam. Należą do nich przede wszystkim Nordstrom, UPC, Starbucks Coffee czy Amazon. Świadczy to zarazem o nastawieniu miasta na rozwój nowoczesnych sektorów gospodarki co jest tak ważne dla miast aspirujących do rangi metropolii międzynarodowej.
Mimo że metody zarządzania jakością są znane w USA od lat 90. w Polsce od pewnego czasu znajdują zastosowanie praktyczne aspekty kierowania administracją publiczną. Kwestie TQM (Total Quality Management) znajdują się w centrum ale nie można pominąć kierowania jakością…
… zaledwie kilkaset kilometrów na południe od Vancouver, po przeciwnej stronie granicy kanadyjsko - amerykańskiej, w ostatnich latach wzoruje się w licznych aspektach na swoim północnym sąsiedzie. Największe miasto północno - zachodnich stanów USA swój rozkwit zawdzięcza gorączce złota, która ogarnęła te tereny w drugiej połowie wieku XIX. Związany był z tym rozwój przemysłu drzewnego i papierniczego…
….
Seattle do połowy XX wieku był dobrze prosperującym miastem bazującym na przemyśle drzewnym, papierniczym oraz, od wybuchu II wojny światowej, zbrojeniowym. Koniec wojny przyniósł jednak spadek znaczenia miasta i odpływ kapitału do bardziej nowoczesnych ośrodków. Zaniedbana została ponadto architektura miasta, przez długi czas również rozmieszczenie przestrzenne miasta było prowadzone chaotycznie…
… mieszkańców, inwestorów czy turystów. Następnie można dokonać wyboru miasta-partnera , który ma zbliżony profil.
Władze miast w Polsce są silnie przeświadczone o skuteczności kierowania ośrodków miejskich w oparciu o sporządzone strategie działania i analizy. Takie opracowania zakładają cele krótko i długo terminowe które muszą zostać przygotowane przez analityków wewnętrznych lub specjalne organizacje…
… lub ośrodki naukowe. Tutaj może się pojawić szansa dla benchmarkingu. Niektóre analizy zawierają bowiem treści w których jednostki porównywane są z innymi.
Przykładem zastosowania benchmarkingu w zarządzaniu jednostką samorządową - miastem, jest miasto stołeczne Warszawa. Procedura benchmarkingu jest jedną z obszarów „Audytu zrównoważonego rozwoju Warszawy” 2002 roku eksperci Umbrella Project (UNDP) wspólnie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)