Bankowa ocena przedsięwzięć podmiotów gospodarczych- opracowanie

Nasza ocena:

5
Wyświetleń: 329
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bankowa ocena przedsięwzięć podmiotów gospodarczych- opracowanie - strona 1 Bankowa ocena przedsięwzięć podmiotów gospodarczych- opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Bankowa ocena przedsięwzięć podmiotów gospodarczych
W okresie rozwoju polskiej gospodarki mamy do czynienia z rosnącym popytem na kredyty inwestycyjne, na przykład na zakup maszyn, urządzeń czy modernizację. Owe kredyty charakteryzują się znacznie wyższym poziomem ryzyka, ponieważ nie są spłacane z bieżącej działalności kredytobiorcy, lecz z dochodów uzyskanych z kredytowanego przedsięwzięcia. Z tego względu bank zainteresowany jest przyszłą produktywnością i efektywnością zamierzonej inwestycji. W związku z powyższym, konieczne jest przeprowadzenie analizy projektu inwestycyjnego, która w sposób syntetyczny pokaże przewidywane dochody oraz wydatki. W tym celu kredytobiorca musi sporządzić tzw. biznes plan, na podstawie którego dokonuje się wszelkich prognoz.
Ocena wniosków kredytowych na przedsięwzięcia inwestycyjne w banku opiera się na 3 etapach:
Ocena celowości inwestycji. Polega na analizie marketingowej oraz analizie techniczno-organizacyjnej. Zadaniem analizy marketingowej jest zidentyfikowanie podstawowych zagrożeń rynkowych związanych z powodzeniem projektu inwestycyjnego. Natomiast analiza techniczno-organizacyjna ma na celu ocenę możliwości wykonania przedsięwzięcia według zaproponowanych rozwiązań techniczno-organizacyjnych i zakładanych elementów eksploatacyjnych oraz ocenę stopnia pewności funkcjonowania w przyszłości. Analiza celowości inwestycji ma szczególne znaczenie dla ryzyka bankowego. Nierealne przedsięwzięcie może bowiem w skrajnych przypadkach narazić bank na utratę środków kredytowych zaangażowanych w jego finansowanie. Jest to niezwykle trudny etap badania wniosku kredytowego, wymaga on nie tylko znajomości zagadnień i umiejętności fachowych, ale także szerokich i wiarygodnych informacji o aktualnych oraz przyszłych warunkach gospodarowania.
Analiza finansowa przedsięwzięcia inwestycyjnego. Ma na celu zbadanie wykonalności inwestycji od strony finansowej. Ma ona dać odpowiedź na pytanie, czy projekt charakteryzuje się wystarczającą rentownością, płynnością finansową, bezpiecznym stopniem zadłużenia oraz zadowalającą sprawnością zarządzania majątkiem obrotowym? Chodzi więc o określenie perspektywicznej zdolności kredytowej przedsiębiorcy - inwestora na podstawie prognozowanych wielkości finansowych.
Ocena opłacalności przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dokonywana jest w ścisłym związku z oceną całokształtu działalności gospodarczej przedsiębiorcy - inwestora, w szczególności z analizą jego sytuacji finansowej. Pozytywne wyniki tej ostatniej powinny być warunkiem koniecznym dla angażowania się banku w analizowanie przedsięwzięć inwestycyjnych, które maja być finansowane z kredytów. Niezależnie od tego, czy przedsięwzięcie inwestycyjne jest planowane jako rozszerzenie majątku produkcyjnego, jego odtworzenie bądź modernizacja, powinno zapewnić przyrost efektów finansowych netto. Analiza opłacalności przedsięwzięcia inwestycyjnego ma na celu porównanie wielkości wpływów i wydatków wynikających z jego realizacji, przy uwzględnieniu założonego okresu realizacji i eksploatacji. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz