Bałtyk

Nasza ocena:

5
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1638
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Bałtyk - strona 1 Bałtyk - strona 2

Fragment notatki:


Bałtyk
położone jest w północnej strefie chłodnego klimatu umiarkowanego morskiego .
Zatoki: Botnicka, Fińska, Ryska, Gdańska, Pomorska
Wyspy: Bornholm, Gotlandia, Alandia, Hiuma, Rugia, Sarema, Uznam, Wolin, Wyspy Alandzkie- ok., 6 tys. Wysp
Bardzo młody zbiornik morski
Geneza: wypadkowa pionowych izostatycznych ruchów skorupy ziemskiej oraz klimatyczne uwarunkowania zmian poziomu morza, będących wynikiem topnienia lądolodów w późnym glacjale i na początku holocenu
Podłoże skalne nadal się podnosi- nawet 90 cm na 100 lat z regionie zatoki botnickiej.
Ograniczona wymiana wody z baltykiem- morze półzamknięte o dodatnim bilansie wodnym (opad, parowanie, dopływ wód ze zlewiska i wymiana wody z oceanem)
Morze słonawe- śr. Zasolenie 6-8%o, w zatoce botnickiej 2-4%o, w Kattegatu 20-30%o.
Fitoplankton stanowią jednokomórkowe, samożywne organizmy o rozmiarach od kilku tysięcznych milimetra do około 2 mm. Te mikroskopijne organizmy maja bardzo krótki czas życia jednego pokolenia - od kilku godzin do kilku dni. W zależności od gatunku występują jako pojedyncze komórki, bądź tworzą wielokomórkowe kuliste, nitkowate lub łańcuszkowate kolonie.
Fitoplankton Morza Bałtyckiego stanowią głównie okrzemki (Diatomophyceae) i bruzdnice (Dinophyceae). W ostatnich latach coraz większa liczebność i biomasę osiągają sinice (Cyanobacteria). Planktonowe kryptofity (Cryptophyceae) oraz zielenice (Chlorophyceae) są mniej znaczącymi grupami tak pod względem liczebności, jak i biomasy. Okrzemki- zabarwione na żółto lub brązowo występują jako pojedyncze komórki lub są połączone, tworząc różnorodne kolonie. Komórki tych glonów otacza ornamentowana, nasycona krzemionka ściana, która składa sie jak pudełeczko z dwóch części: wieczka i denka. Bruzdnice- Żółtobrązowe albo brunatne, jajowate, kuliste lub wrzecionowate, występują prawie zawsze jako pojedyncze komórki. Posiadają one dwie bruzdy, okrężna i brzuszna, w których znajdują sie wici. Komórki często okryte są błona celulozowa, tworzącą charakterystyczny pancerzyk. Zielenice - odznaczają sie wyraźnym zielonym zabarwieniem, dzięki posiadaniu takich samych barwników, które występują w podobnych proporcjach jak u roślin wyższych. Wśród planktonowych zielenic spotyka sie zarówno organizmy jednokomórkowe, jak i tworzące wielokomórkowe kolonie o bardzo zróżnicowanym kształcie. Kryptofity żyją w postaci pojedynczych, zabarwionych na brązowo lub żółto, komórek. Są one bocznie lub grzbietobrzusznie spłaszczone i posiadają dwie wici osadzone z przodu skośnie ściętej komórki. Sinice , zwane tez cyjanobakteriami, w zakresie budowy i sposobu funkcjonowania, są bardzo blisko spokrewnione z bakteriami. W systematyce organizmów nie są zaliczane do roślin, lecz wyodrębnione razem z bakteriami w osobna grupę taksonomiczna.

(…)

… nanozooplankton. Są to należące do pierwotniaków (Protozoa) orzeski (Cilliata) oraz heterotroficzne wiciowce i bruzdnice. Fitobentos
Morskie rośliny osiadłe mogą zamieszkiwać tak głęboko, jak głęboko dochodzi minimalna ilość światła potrzebna im do procesu fotosyntezy. Są to wiec głównie organizmy strefy przybrzeżnej. Przytwierdzona do dna roślinność morską stanowią mikro- i makro glony oraz rośliny kwiatowe. Morskie rośliny kwiatowe rosną na dnie, ukorzeniając się w miękkim, piaszczysto-mulistym gruncie. W skład mikro fitobentosu wchodzą jednokomórkowe glony: okrzemki, zielenice, sinice i krasnorosty. Szczególnie licznie występują w strefie przybrzeżnej do głębokości 1 m, osądzając sie na ziarenkach osadów dennych, kamieniach lub roślinach i zwierzętach.
Makro glony morskie wymagają twardego, skalistego bądź…
… ubogi. Składają sie na nie głównie skorupiaki, wrotki, stadia larwalne ryb, wieloszczetów i mięczaków oraz pierwotniaki. Wśród dużych organizmów zooplanktonowych (makrozooplankton) występują najczęściej: należąca do jamochłonów (Coelenterata), chełbia modra (Aurelia aurita) oraz trzymająca sie bardziej zasolonych i chłodniejszych wód bełtwa (Cyanea capillata). Do grupy tej zaliczane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz