Badanie w działaniu - kolokwium

Nasza ocena:

3
Pobrań: 819
Wyświetleń: 3108
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie w działaniu - kolokwium - strona 1

Fragment notatki:

Definicja badań w działaniu. Badanie - zbiór skoordynowanych ruchów i czynności przynoszących nową wiedzę - wyniki mogą wspomóc intencjonalne działanie człowieka. (Pomoc czyli użyteczność). Utylitaryzm poznawczy - podkreślanie aspektu użytkowego otrzymanych wyników. Badania w działaniu - sprzyja integracji myślenia i działania, refleksji nad działaniem i w działaniu, oraz dokonaleniem profesjonalizmu.
- To organizacyjna forma badań pomagająca w zmianie praktyki, w której praktyk jest jednocześnie badaczem i badanym.
- Nie jest eksperymentem! (brak grupy kontrolnej, jest jednostkowa, niepowtarzalna. Brak możliwości planowania, kontekst jedt jedynie chwilowy. Dopiero, gdy pojawi się problem sens ma badanie go - badanie jest zawsze reakcją na coś!) Geneza badań w działaniu (prekursorskie prace Kurta Lewina i Sola Taxa; tradycja brytyjska i amerykańska, geneza starożytna i XX w.). 1920-1950 - wzrosło zainteresowanie zastosowaniem metod naukowych w badaniach nad problemami społecznymi i edukacyjnymi. Kurt Lewin wprowadził termin BWD - poszukiwania umożliwiające wypróbowanie i sprawdzenie w praktyce uznanych praw rządzących życiem społecznym. W latach 50tych odrzucono BWD, bo ilościowe metody gromadzenia i analizy danych okazały się niemożliwe. Lewinowi przypisuje się również opracowanie ;metody badania w działaniu", spirala kroków składających się z 'cyklu planowania, działania oraz ustalania faktów na temat rezultatów działania'.
Ameryka odrzuciła pomysł BWD ze względu na niezdolność zaadaptowania ich w myśl przyjętego przez inne nauki pozytywistycznego wymogu wytwarzania empirycznych generalizacji za pomocą ilościowych metod gromadzenia i analizowania danych.
1970 - Wlk. Brytania.
Nauczyciele powinni być badaczami, aby rozwiązywać problemy jakie pojawiają się w szkole. Odrzucono model amerykański. BWD były powiązane z jakościowymi metodami a nie ilościowymi. Reforma! Wg Lewina działanie to praktyka, którą można ocenić z punktu widzenia efektywności, a wg Anglików działanie powinno być zorientowane i powiązanie z wartościami. Cechy badań w działaniu. (odróżniające je od badań stosowanych)
Badanie w działaniu jest: sytuacyjne - diagnozowanie problemu i usiłowanie rozwiązania go w specyficznym kontekście. działaniem zbiorowym - grupa badaczy i praktyków pracuje razem nad projektem, tworząc stopniowo tworzący się zespół wraz z poszerzeniem się pola problemowego. szczególnym typem uczestnictwa - członkowie biorą sami pośredni, lub bezpośredni udział w wykonywaniu zadań. samooceniające - modyfikacje są bezustannie oceniane w dziejących się sytuacjach, a celem jest doskonalenie praktyki. Proces badania w działaniu (etapy, model teoretyczny, cykl).

(…)

… do fenomenu społecznego, należy sie pozbyc uprzedzen, empiryzm, aposterioryzm, metoda to obserwacja WEBER-konkretne działąnia, subiektywny system sensów, aby poznac rzeczywistosc trzeba dotrzec do sensu, typy idealne porownujemy z rzeczywistymi, wiedza aprioryczna
Kategoria przestrzeni publicznej u Habermasa jako przestrzeni dla badań w działaniu.
Habermas pokazuje, że żadne struktury społeczne właściwe…
… z uczestnikami na temat kryzysów i trudności, wobec których stają systemy społeczne i światy życia będące źródłem znaczenia, solidarności i ważności.
Teoria krytyczna.
Max Horkheimer - jeden z twórców teorii.
Określił tę teorię jako formę myślenia teoretycznego motywowanego głęboką troską o przezwyciężenie niesprawiedliwości społecznej i ustanowienia bardziej sprawiedliwych warunków życia dla wszystkich ludzi…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz