Instytut Maszyn, Napędów i Pomiarów Elektrycznych
Politechniki Wrocławskiej
LABORATORUM ELEKTROMECHANICZNYCH SYSTEMÓW NAPĘDOWYCH
Ćwiczenie nr 5 (w kółku)
Badanie układów sterowania
Ocena:
Uwagi:
Cel ćwiczenia:
Celem ćwiczenia było zbadanie działania styczników elektromagnetycznych oraz przekaźników czasowych. Kolejność przeprowadzonych ćwiczeń:
Układ samopodtrzymania stycznika.
Rysunek Schemat pierwszego układu pomiarowego.
Po załączeniu układu sterującego cewka S przyciągała rdzeń ze stykami załączającymi układ główny, wskutek czego popłynął w nim prąd. Zostało to zasygnalizowane przez zapalenie się żarówek. Kiedy oba układy były w stanie załączenia i wyłączono prąd z sieci, po ponownym włączeniu oba układy pozostały w stanie wyłączonym. Wynika stąd funkcja zabezpieczenia układu głównego w przypadku zaniku napięcia, co nie jest możliwe przy użyciu włącznika jednobiegunowego, który po ponownym włączeniu układu do sieci dalej jest włączony.
Układ z opóźnieniem załączenia o , z zastosowaniem wyłącznika jednobiegunowego.
Rysunek Schemat drugiego układu pomiarowego.
Po wciśnięciu włącznika jednobiegunowego nastąpiło załączenie układu z przekaźnikiem czasowym, który po ustalonym czasie załączał układ główny. Aby wyłączyć układ główny należało wyłączyć zarówno włącznik jak i wyłącznik . W przypadku, gdy wyłącznik był włączony, a włącznik wyłączony, przekaźnik pracował dalej i po ustalonym czasie ponownie załączał układ główny.
Układ z opóźnieniem załączenia o Δt, z zastosowaniem przekaźnika pomocniczego PP.
Rysunek Schemat trzeciego układu pomiarowego.
Układ działa podobnie jak omawiany powyżej. Różnica polega na zamianie wyłącznika jednobiegunowego na przekaźnik pomocniczy. Dzięki tej zmianie wyłączenie wyłącznika W powoduje zarówno wyłączenie przekaźnika czasowego, jak i przekaźnika pomocniczego, który załączał przekaźnik czasowy. Oznacza to, że układ główny wystarczy używając tylko jednego przycisku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)