Badanie cech mechanicznych materiałów budowlanych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 882
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badanie cech mechanicznych materiałów budowlanych - strona 1 Badanie cech mechanicznych materiałów budowlanych - strona 2 Badanie cech mechanicznych materiałów budowlanych - strona 3

Fragment notatki:


MATERIAŁY BUDOWLANE NR ĆWICZENIA: 5 TEMAT : Badania wybranych cech mechanicznych materiałów budowlanych ZESPÓŁ NR 8 1. Rafał Kuśmierz
2. Michał Pawłowski
3. Kamil Osiak Rok
Grupa
Semestr
Ocena
2004/2005
4
II
BADANIE WYTRZYMAŁOŚCI NA ŚCISKANIE : Wytrzymałość na ściskanie to największe naprężenie, jakie przenosi próbka badanego materiału podczas zgniatania. Wytrzymałość na ściskanie (R C ) w MPa (N/mm 2 ), oblicza się wg wzoru:
w którym: P n - siła statyczna niszcząca próbkę, kN
F - pole powierzchni ściskanej, cm 2 Badanie prowadzi się w maszynach wytrzymałościowych do prób statycznych. Jedną z takich maszyn jest prasa hydrauliczna. Do badania stosuje się próbki różnego kształtu (kostki, walce, graniastosłup, całe wyroby) i wielkości zależne od rodzaju materiału budowlanego.
Wyniki oznaczeń zawarte w Tablicy 1 BADANIE WYTRZYMAŁOŚCI NA ROZCIAGANIE Wytrzymałość na rozciąganie to największe naprężenie jakie przenosi próbka badanego materiału podczas rozciągania. Wytrzymałość na rozciąganie (R R ) w MPa (N/mm 2 ) oblicza się ze wzoru:
P r - siła niszcząca próbkę, kN
F - pole powierzchni rozciąganej, cm 2 BADANIE WYTRZYMAŁOŚCI NA ZGINANIE Wytrzymałość na zginanie określa się stosunkiem momentu zginającego próbkę (M) do wskaźnika wytrzymałości przekroju (W). Wytrzymałość na zginanie (R g ) w MPa (N/mm 2 ) określa się ze wzoru:
M - moment zginający, Nm
W - wskaźnik wytrzymałości przekroju, m 3 Wyniki oznaczeń zawarte w Tablicy 1 BADANIE SPRĘŻYSTOŚCI Sprężystością materiału nazywamy zdolność materiału do przyjmowania pierwotnej postaci po usunięciu siły zewnętrznej, pod wpływem której próbka materiału zmieniła swój kształt. Sprężyste właściwości materiału charakteryzuje współczynnik sprężystości E obliczany ze wzoru:


(…)

… kształt. Sprężyste właściwości materiału charakteryzuje współczynnik sprężystości E obliczany ze wzoru:
(MPa)
gdzie: - naprężenie powstające przy rozciąganiu (lub ściskaniu) siła P (N) próbki o przekroju F(mm2)
- odkształcenie sprężyste BADANIE KRUCHOŚCI
Przez kruchość (k) rozumie się stosunek wytrzymałości na rozciąganie (Rr) do wytrzymałości na ściskanie (RC). Gdy jest on mniejszy od 0,125 (1:8…
… ceramicznych wymiar płaszczyzny ścieralnej stanowi powierzchnia płytki a wysokość należy uzupełnić zaprawą cementową do 7 cm. Próbki drewna mają powierzchnię ścieralną kwadratową (49 cm2) grubości 1 cm. Oznaczenie to wykonuje się urządzeniem z tarczą Boehmego.
Ścieralność dynamiczną określa się dla kruszywa kamiennego (w bębnie Devala i bębnie kulowym Los Angeles)
BADANIE UDARNOŚCI
Próbkę o przekroju…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz