Badania wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 770
Wyświetleń: 3962
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych - strona 1 Badania wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych - strona 2 Badania wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych - strona 3

Fragment notatki:


SPRAWOZDANIE Z PRZEDMIOTU: MATERIAŁY BUDOWLANE Ć WICZENIA LABORATORYJNE Ćwiczenie praktyczne nr 1
Badania wybranych cech fizycznych materiałów budowlanych Spis treści: Spis treści: 2 Cel ćwiczenia. Celem ćwiczenia jest wykonanie oznaczeń cech fizycznych i obliczenie dodatkowych informacji dla stwardniałej zaprawy cementowej.
Podstawy teoretyczne: Zaprawa cementowa - stosowana jest do murowania zarówno ścian jak i innych elementów, które będą przenosić znaczne obciążenia. Stosowane są do łączenia prefabrykatów, wypraw ochronnych, również takich, które mają kontakt z wilgocią. Stosowana jest jako podkład pod posadzki i okładziny ceramiczne wewnętrzne i zewnętrzne. Jako spoiwo do zapraw cementowych stosowany jest przeważnie cement portlandzki. Wiążą zarówno na powietrzu jak i w wodzie. Dodanie do zaprawy popiołów lotnych czy mączki żużlowej poprawiają urabialność mieszanki. Opis wykonywanych czynności: Gęstość Jest to stosunek masy suchego materiału w stanie sproszkowanym do jego objętości. Gęstość wyznaczamy za pomocą wzoru (3.1)
(3.1)
gdzie: ρ - gęstość próbki materiału, g/cm 3 , m - masa suchej masy próbki, g, V - objętość próbki, cm 3 .
Najczęściej stosowane jednostki : g/cm3, kg/dm3, t/m3 . Pośrednio służy do obliczania szczelności i porowatości materiału.
Pomiary gęstości prowadzi się w :
- piknometrze ( pomiar dokładny) - objętościomierzu La Chatelie'ra (pomiar przybliżony):
Kolbę napełniamy spirytusem do poziomu „zero”. Następnie odważamy sproszkowaną próbkę (100-120 g) i wsypujemy stopniowo do kolby. Poziom spirytusu podnosi się aż do momentu osiągnięcia objętości Va np. 20 cm3. Masa wsypanego materiału (m) przez jego objętość (Va) daje nam gęstość.
Rys. 3.1 Objętościomierz Le Chatelier'a
Gęstość pozorna Jest to stosunek masy suchego materiału łącznie z porami do jego objętości. Gęstość pozorną wyznaczamy za pomocą wzoru (3.2):
(3.2)
gdzie: ρ p - gęstość pozorna próbki materiału, g/cm 3 , m - masa próbki, g, V - objętość próbki, cm 3 .
Gęstość pozorną możemy badać dla próbek zarówno o kształcie regularnym, jak i nieregularnym. W przypadku określania gęstości pozornej próbek o kształcie regularnym objętość oblicza się rachunkowo. W przypadku próbek o kształcie nieregularnym objętość oblicza się metodą hydrostatyczną. Polega ona na odczytaniu różnicy poziomu wody w menzurce przed i po włożeniu próbki.


(…)

… się w [ %]. Waha się od 0 ( bitumy, szkło, metale) do 95% ( wełna mineralna, pianka poliuretanowa). Nasiąkliwośc Definiowana jest jako zdolność wchłaniania wody przez dany materiał, czyli jest to możliwość maksymalnego nasycenia wodą danego materiału. Wyróżniamy nasiąkliwość wagową (Nw) oraz objętościową (No). Nasiąkliwość wagowa Jest to stosunek masy pochłoniętej wody do masy próbki w stanie suchym. Wyrażana…
… luźnym
ρnl- gęstość nasypowa stanie utrzęsionym
V - objętość próbki
m - masa próbki w stanie luźnym
mu - masa próbki w stanie utrzęsionym Kapilarność Większość materiałów budowlanych to materiały porowate charakteryzujące się siecią naczyń włosowatych (kapilar), które mogą podciągać wodę. Naczynia włosowate obecne w cegle, zaprawie i niektórych kamieniach naturalnych powodują podciąganie wody w wewnętrznych strukturach tych materiałów w przypadku ich kontaktu z wilgotnym podłożem. Ten proces podciągania wody jest określany jako "kapilarność”
Wyniki oznaczeń (tablica 4.1)
Tablica 4.1. Zestawienie wyników
L.p.
Oznaczenie
Jednostka
Obliczenia i wyniki badań
Dane materiału budowlanego do obliczeń
1.
Gęstość (ρ) w kolbie
Le'Chateliera
g/cm3 ρ = 46,66 / 17,9
ρ = 2,607
Masa: m1 = 46,66 g
Objętość: V1…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz