Badania wilgotności drewna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Badania wilgotności drewna - wykład - strona 1 Badania wilgotności drewna - wykład - strona 2 Badania wilgotności drewna - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Badania wilgotności drewna
Badania wilgotności drewna dokonuje się zwykle metodą:
• wyznaczenia suchej masy drewna,
• elektrycznego pomiaru wilgotności,
• elektrycznego pomiaru pojemności.
Przy wyznaczaniu wilgotności poprzez określenie suchej masy drewna próbki należy w miarę możliwości zważyć zaraz po pobraniu i utrzymywać masę drewna wilgotnego na stałym poziomie. Następnie suszy się próbki w temperaturze 103° aż do osiągnięcia stałej masy.
Wilgotność w procentach wynosi
Metoda ta jest bardzo dokładna, jeśli określi się rzeczywistą masę drewna. Istnieje bowiem, (szczególnie dla małych próbek) niebezpieczeństwo utraty wody w pobliżu ich powierzchni, które dla próbek wierconych jest zwiększone przez ciepło wiercenia.
Przy wyznaczaniu wilgotności metodą pomiaru przewodności elektrycznej sto­suje się dwie elektrody między którymi mierzy się opór elektryczny. Elektrody są wbijane w drewno lub w przypadku małych grubości i dla powierzchni płaskich stosuje się elektrody przykręcane tzw. dociskowe.
Zastosowanie elektrod wbijanych umożliwia pomiar wilgotności tylko przy powierzchni i otrzymany wynik podaje wartość wilgotności na odcinku o najmniej­szym oporze, który między innymi zależy od struktury. Wtrącenia chemiczne jak sole i inne mogą spowodować błędy w pomiarze wilgotności drewna.
Ponieważ pojemność elektryczna materiału zmienia się w znacznym stopniu wraz z zawartą w nim wilgocią, stosuje się metody pomiaru wilgotności przy użyciu przyrządów opartych na pomiarze zmiany stałych elektrycznych materiału wzglę­dem powietrza.
Zastosowanie pomiaru pojemności elektrycznej do wyznaczania wilgotności drewna w elementach budowlanych ma następujące zalety:
• przyrząd osadzony jest tylko na powierzchni,
• pomiar obejmuje obszar kilku centymetrów w głąb,
• błędy wywołane przez wtrącanie środków ochrony drewna w postaci soli są małe w stosunku do przyrządów stosowanych do pomiaru wilgotności.
Należy dodać, że większość przyrządów pomiarowych opiera się na zasadzie przewodności i pracuje przy użyciu elektrod wbijanych.
Pomiar wilgotności na różnych głębokościach przekroju drewna można reali­zować za pomocą elektrod młotkowych lub ramowych. Elektrody te są izolowane aż do ostrza i w ten sposób pomiar następuje na głębokości wbicia. Umożliwia to przedstawienie profilu wilgotności w przekroju poprzecznym elementu.
Następnie przedstawiono zalety i wady poszczególnych metod pomiaru wilgotności.
Metoda pobierania próbek wierconych Zalety:
• bardzo dokładna wartość każdorazowej próby,
• metoda jest podstawą do kalibrowania innych metod jak również przyrządów. Wady: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz