Atrybuty przedsiębiorstwa - zasady

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 4284
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Atrybuty przedsiębiorstwa - zasady  - strona 1

Fragment notatki:


ATRYBUTY przedsiębiorstwa. Cechy odróżniające przedsiębiorstwo od innych jednostek organizacyjnych. 9 cech - atrybutów przedsiębiorstwa: 1. powoływane do prowadzenia działalności gospodarczej w sposób trwały i ciągły, zgodny z cyklem życia organizacji
2. służy otoczeniu czyli zaspakaja swoimi wyrobami/usługami potrzeby innych podmiotów lub osób fizycznych, stanowiących jego klientów.
3. wymienia swoje produkty, usługi z innymi podmiotami organizacyjnymi lub osobami fizycznymi na zasadzie kupna - sprzedaży! Wymiana czyli kupno - sprzedaż dotyczy sfery zaopatrzenia przedsiębiorstwa i sfery sprzedaży jego produktów/usług.
4. posiada pochodzące od właściciela (właścicieli[spółki]) określone zasoby kapitałowe w postaci środków pieniężnych, dóbr materialnych oraz wartości niematerialne i prawne, m.in. prawa do wynalazków, licencji, patentów, wzorów użytkowych i przemysłowych, prawa do wieczystej dzierżawy, prawo własności gruntu, prawa autorskie, nazwę, znaki towarowe, know-how, oraz reputację firmy (goodwill).
5. posiada samodzielność decyzyjną! Co do rodzaju i charakteru prowadzonej działalności, stosunków ze światem zewnętrznym oraz w zakresie zaopatrywania w czynniki produkcji i wewnętrznej organizacji. To kluczowa cecha przedsiębiorstwa określana jako zasada autonomii przedsiębiorstwa!
6. swoje koszty pokrywa uzyskiwanymi przychodami - zasada równowagi finansowej - zasada samofinansowania! Swój stan majątkowy wykazuje w bilansie, a wynik finansowy w rachunku zysków i strat. 7. dąży do maksymalizacji dochodu z zaangażowanego kapitału! To odróżnia przedsiębiorstwo od podmiotów gospodarczych, których działalność nie jest nastawiona na zysk. 8. prowadzi działalność na rachunek i ryzyko przedsiębiorcy! Tzn. powinno uwzględniać możliwość bankructwa. 9. posiada osobowość prawną, którą uzyskuje z chwilą wpisu do KRS.
Sfery odrębności przedsiębiorstw Odrębność ekonomiczna (alienacja) - jako kluczowy warunek istnienia gospodarki towarowo - pieniężnej i bytu przedsiębiorstw. Oznacza, że przedsiębiorstwo posiada wydzielone środki produkcji, którymi samodzielnie dysponuje - czyli posiada odrębność majątkową. Reprodukuje - samodzielnie zużywane zasoby majątkowe, Sprzedaje swoje wyroby/usługi na rynku, Ponosi ryzyko ekonomiczne, Posiada własne konto w banku. Posiada autonomię zewnętrzną czyli swobodę wyboru celu i przedmiotu działalności, alokacji środków, posiada autonomię wewnętrzną - jej wyrazem jest m.in. odrębna struktura przebiegu, procesu decyzyjnego. Odrębność organizacyjna. Jej wyrazem jest posiadania autonomicznej struktury organizacyjnej, której obrazem jest schemat organizacyjny. Określona, odrębna nazwa, określona, odrębna siedziba - obszar, odrębny zarząd i system zarządzania adekwatny do potrzeb i struktury organizacyjnej.

(…)

… oznacza: posiadanie osobowości prawnej (zdolność prawna i zdolność do czynności prawnych), możliwość zawierania umów, możliwość zaciągania zobowiązań, jest podmiotem praw i obowiązków. Zasady działania przedsiębiorstwa
Zasada gospodarności- jako wynik odrębności ekonomicznej i zasady racjonalnego gospodarowania. Warunek: możliwość kwantyfikacji (pomiar w liczbach) celów, efektów i nakładów. Warianty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz