Argumenty na rzecz protekcjonizmu słuszne w określonych warunkach

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 4193
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Argumenty na rzecz protekcjonizmu słuszne w określonych warunkach - strona 1

Fragment notatki:


Informacje zawarte w notatce to:
argumenty na rzecz protekcjonizmu, wymieniono rodzaje o słuszności danych takie jak: poprawy relacji wymiennych, ochrona przemysłu raczkującego, korekty ułomności rynku, ochrony kultury krajowej.

Argumenty na rzecz protekcjonizmu
współczesne tradycyjne
słuszne w określonych warunkach niesłuszne
Za słuszne można uznać nakładanie ceł na dobra importowane w celu:
poprawy relacji wymiennych danego kraju
Możliwe tylko w krajach dużych, mających znaczny udział w globalnym popycie na dane dobro - wówczas większa jest skłonność eksporterów do obniżki cen, mającej na celu utrzymanie się na rynku.
ochrony przemysłu raczkującego
Uważa się, że w imię przyszłych korzyści opłaca się objąć czasową protekcją wybrany rodzaj wytwórczości, który obecnie nie jest w stanie skutecznie konkurować z wytwórcami zagranicznymi - na krótką metę przynosi to straty, ale są one równoważone przyszłymi korzyściami.
zapewnienia wpływów państwa
Cło, które może pełnić również funkcję fiskalną, jest szczególnie ważne dla krajów rozwijających się - cła są dla nich źródłem ponad połowy wpływów budżetowych.
korekty ułomności rynku Zgodnie z jednym z kanonów ekonomii, jedynie rynek funkcjonujący w warunkach doskonałej konkurencji zapewnia alokację środków zgodnie z interesem społecznym, stąd dąży się do maksymalizacji korzyści zewnętrznych i minimalizacji kosztów zewnętrznych.
wyrównania warunków konkurencji
(cła antydumpingowe, wyrównywanie subsydiów stosowanych za granicą)
ochrony względów społecznych
Stosowane głównie w gałęziach przemysłowych, charakteryzujących się największą liczbą miejsc pracy dla osób, które są w stanie wykonywać jedynie bardzo proste prace niewymagające kwalifikacji.
ochrony kultury krajowej
W przypadku rolnictwa polskiego - konkurencja zagraniczna może zagrozić istnieniu wielu gospodarstw rodzinnych, będących częścią polskiej tradycji, mających udział w obronie polskości, religii katolickiej i kultury ludowej.
zapewnienia bezpieczeństwa kraju
Według tego poglądu należy wyeliminować lub ograniczyć konkurencję zagraniczną w tych wszystkich dziedzinach produkcji i usług, gdzie zbyt wielki lub wyłączny udział podaży zagranicznej w zaspokajaniu potrzeb krajowych stwarza niebezpieczeństwo nagłego odcięcia dostaw w przypadku wojny lub napięć międzynarodowych. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz