Architektura - Starożytny Egipt

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Architektura - Starożytny Egipt - strona 1 Architektura - Starożytny Egipt - strona 2

Fragment notatki:

Na początku mojej pracy powinienem wytłumaczyć czym w ogóle jest Architektura, gdyż nie każdy potrafi ją poprawnie zdefiniować. W najprostszy sposób architekturę można opisać jako naukę i sztukę projektowania budynków oraz innych budowli przestrzennych które zmieniają się w miarę upływu lat. Na ziemi możemy znaleźć wiele różnych oblicz architektury pochodzących z różnych okresów dziejów od starożytności aż po czasy dzisiejsze.
Na samym początku postaram się pokrótce scharakteryzować kilka z wybranych styli architektonicznych aby na końcu móc lepiej uzasadnić moją opinie na główne pytanie tej pracy które brzmi : Czym jest dla mnie architektura? Jestem pewien , że w ten sposób łatwiej będzie zrozumieć moje poglądy.
Początkowe budowle architektoniczne które powstawały miały się opierać na trzech głównych zasadach po pierwsze miały być trwałe aby pomimo upływu wielu lat stały nie wzruszone i tak do dzisiaj możemy podziwiać wiele budowli powstałych kilka tysięcy lat temu. Kolejną cechą było aby konstrukcja była użyteczna i funkcjonalna dla wszystkich ludzi. Ostatnią z głównych cech było piękno które miało zachwycać i podnosić ludzi na duchu w trudnych sytuacjach. I trzeba przyznać że udało się im to gdyż budowle te zachwycają po dzień dzisiejszy, a także spotyka się od jakiegoś czasu że powstają nowsze budynki wzorowane budownictwem z przed wielu lat. Pierwszą sztuką architektoniczną którą chciałbym opisać jest czas prehistoryczny. W którym to wszystko się zaczęło to wtedy zaczęły powstawać pierwsze prymitywne budynki osady i jaskinie które można nazwać także architekturą gdyż na tamte czasy były drążone przez ludzi do mieszkania i nie tylko. Jednym z najbardziej znanych budowli architektonicznych z tamtych czasów jest chyba Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie było to miejsce związane z kultem słońca i księżyca. Kolejną chyba najbardziej znaną jest architektura Starożytnego Egiptu która trwała do IV wieku naszej ery. W tamtych czasach zaczęły powstawać bardzo znane w naszych czasach piramidy i świątynie. Które w dużym stopniu zachowały się do naszego czasu. Były budowane one zazwyczaj na cześć jakiegoś cesarza lub jakiejś innej ważnej osoby. Budowane były z bloków kamienia wapiennego i granitu. Najbardziej znanymi moim zdanie budowlami z tamtego okresu jest Sfinks w Gizie oraz Świątynia Luksorksa. Przy większości wejść do świątyń i piramid możemy zauważyć albo pomniki wolnostojące albo wyrzeźbione twarze osób dla których ona powstała. Budowle te zazwyczaj są wysokie i zakończone jakimś strzelistym akcentem jak na przykład Egipski obelisk w Karnaku, który stoi wśród dość niskich budowli jest on bardzo charakterystyczny w tym miejscu. Niektóre egipskie świątynie pod koniec okresu starożytności zostały przekształcone na kościoły gdyż zwiększył się wtedy udział chrześcijaństwa w tamtym rejonie. Trzeb wspomnieć że niektóre z budowli powstałych w tamtym okresie zostało uznanych za Cuda Świata, co roku miejsca te przyciągają tysiące turystów którzy chcą zobaczyć te niesamowite budowle.


(…)

…. Trzeb wspomnieć że niektóre z budowli powstałych w tamtym okresie zostało uznanych za Cuda Świata, co roku miejsca te przyciągają tysiące turystów którzy chcą zobaczyć te niesamowite budowle.
Teraz chciał bym zaprezentować dwa style architektoniczne romański i gotycki pochodzące z czasów Średniowiecza. Pierwszy charakteryzuje się , że jest zbudowany z prostych brył geometrycznych, każdy z tych elementów jest okryty osobnym dachem. W środku znajdujemy wiele pomieszczeń jak na przykład nawy, kruchty, absydy a także są specyficzne rozwiązania architektoniczne takie jak nadproża, łuki , rzędy kolumn. Znajdują się również różne elementy wystrojowe takie jak gzymsy arkadowe, biforia i triforia, typowe głowice kostkowe. Z kolej drugi styl powstawał głównie przy używaniu kamienia, dzięki czemu budynki…
… w wcześniejszych stylach. Przy budowie bardzo często wykorzystuje się dużo szkła budynki można powiedzieć że są wręcz przezroczyste. Składają się z wielu skomplikowanych brył, kiedyś można by było powiedzieć ze jest to błąd w budownictwie lecz teraz krzywy budynek to coś normalnego. Często możemy się spotkać z budynkami których kształtu nie jesteśmy jednoznacznie określić takim przykładem może być Vitra Design
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz