Aorta - budowa i odgałęzienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 315
Wyświetleń: 3556
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Aorta - budowa i odgałęzienia - strona 1

Fragment notatki:

AORTA.BUDOWA,ODGAŁĘZIENIA. Ściana tego naczynia zbudowana jest z trzech warstw błon: wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Błona wewnętrzna zbudowana jest z śródbłonka i cienkiej warstwy tkanki łącznej. Błona środkowa to tkanka mięśniowa, której włókna przebiegają okrężnie. Na granicy między warstwą wewnętrzną z środkową skupia się dużo włókien sprężystych. Błona zewnętrzna składa się z tkanki łącznej. W ścianach tętnicy znajdują się cienkie naczynia umożliwiające odżywianie grubszych ścian naczyń.
Odgałęzienia aorty zaopatrują w krew narządy całego ciała. Bierze ona początek z lewej komory serca, a jej ujście zamknięte jest zastawką. Tętnice tę dzielimy na trzy części: aortę wstępującą, łuk aorty i aortę zstępującą, w której wyróżniamy część piersiową i brzuszną.
Od łuku aorty odchodzą odgałęzienia zaopatrujące w krew kończyny górne i głowę. Są to: tętnica szyjna wspólna lewa, pień ramienno - głowowy i tętnica podobojczykowa lewa. Te naczynia odchodzą od wypukłej części łuku, natomiast od wklęsłej części łuku aorty odchodzą cienkie gałęzie oskrzelowe.
Od części piersiowej aorty zstępującej odchodząca cienkie gałęzie oskrzelowe, przełykowe, śródpiersiowe oraz 10 par tętnic międzyżebrowych tylnych. Część brzuszna dzieli się na naczynia końcowe i są to: dwie tętnice biodrowe wspólne i nieparzysta tętnica krzyżowo pośladkowa.
Od początkowego odcinka aorty odchodzą tętnice wieńcowe prawa i lewa, mające za zadanie ukrwienie serca. Odchodzą one nad płatkami półksiężycowatymi prawym i lewym.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz