"Anna Karenina" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 777
Wyświetleń: 3682
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

ANNA KARENINA Największa powieść psychologiczna w dorobku pisarza. Już z motta:
„Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób.” dowiadujemy się, że autor porusza w niej problem rodziny oraz prawa jednostki do szczęścia osobistego. Małżeństwo Kareninów zostaje zniszczone (choć jest tylko pozornie udane) przez wielką ale występną miłość. Anna - do tej pory idealna żona i matka, porwana namiętnym uczuciem do hrabiego Wrońskiego - decyduje się opuścić dom. Od tej chwili popada w konflikt z otoczeniem, musi wybierać między miłością do mężczyzny, a miłością macierzyńską. W rezultacie, w poczuciu rozczarowania, nękana poczuciem winy, nieuchronnie zmierza do tragicznego zakończenia.
I. Moskwa Zamieszanie w domu Obłońskich - Dolly dowiaduje się o zdradzie męża Stiepana (czyta jego list do kochanki - byłej guwernantki ich dzieci). Dolly spędza dnie w pokoju, 6 dzieci pozostaje bez opieki, służba odchodzi. Kobieta chce wyjechać wraz z dziećmi do matki, jest załamana i zawiedziona. Stiepan nie wie co robić, całą nadzieje pokłada w siostrze Annie, która ma przyjechać z Petersburga.
Obłoński wychodzi do pracy, zjawia się u niego przyjaciel z czasów studenckich - Konstanty Lewin. Mężczyzna przybywa aby oświadczyć się Kitty Szczerbackiej - najmłodszej siostrze Dolly. Lewin zatrzymuje się u brata Siergieja Iwanowicza.
Lewin oświadcza się lecz Kitty mimo wielkiego uczucia sympatii odrzuca oświadczyny. Mężczyzna spostrzega, że kocha ona Wrońskiego.
Stiepan wyjeżdża po siostrę na dworzec, spotyka Wrońskiego czekającego na matkę. Okazuję się, że kobiety jechały w tym samym wagonie. Na widok Anny Wroński doznaje dziwnego uczucia: „spojrzenie jej szarych oczu (...) zatrzymało się na jego twarzy (...) w tym krótkim spojrzeniu Wroński zdążył zauważyć powściąganą żywość, która grała na jej twarzy...” Po wyjściu z wagonu zdarza się straszny incydent (zapowiedź śmierci Anny). Stróż kolejowy pijany czy tez zanadto opatulony z powodu mrozu, nie dosłyszał cofania się pociągu i został przejechany. Karenina zastanawia się czy nie można by jakoś pomóc wdowie, Wroński niespodziewanie każe wręczyć kobiecie 200 rubli. Anna odbywa rozmowę z Dolly, przekonuje ją by została z mężem. Odbywa się bal. Wroński tańczy z Anną i ignoruje Kitty. Ta jest niezwykle zawiedziona. Anna spostrzega zaistniałą sytuacje, opuszcza bal i wyjeżdża do Petersburga. Wroński jedzie za nią. Petersburg Wroński poznaje męża Anny, zaczyna u nich coraz częściej przebywać, mimo że Karenin go ignoruje. Wroński pojawia się we wszystkich miejscach co Anna. II.

(…)

…, podatny na wpływy, kreuje się na wykształconego, czyta choć nie lubi, nie interesuje się sztuką, nie jest zbyt wierzący, jego życie jest uporządkowane, a przez to nudne
Wroński - przedstawiciel arystokracji, wychowywał się w Korpusie Paziów, ojca prawie nie pamiętał, „ukończywszy szkołę, jako młody, elegancki oficer od razu przyswoił sobie tryb życia zamożnych petersburskich wojskowych”, życie traktował…
… córki. Mimo że mają piękny dom, ubrania Anna nie czuje się szczęśliwa. Jest „wyrzucona” ze środowiska, potępiona w wyższych sferach.
Anna jest coraz bardziej zazdrosna o Wrońskiego, często się kłócą. Wroński chce udowodnić swoją niezależność. Anna widzi jego chłód, cierpi. Pewnego razu wymyśla chorobę córki, by ten szybciej wrócił.
VII.
Lewinowie wyjeżdżają do Moskwy na zbliżający się poród. Narodziny…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz