To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Animacia-ruch w grafice
Możliwość przedstawiania ruchu jest jednym z bardziej efektownych elementów, które oferuje grafika komputerowa. Do stworzenia animacji potrzebna jest jedynie odrobina wyobraźni oraz odpowiednio efektywne narzędzie graficzne. Idea tworzenia animowanych obrazów jest zazwyczaj podobna. Kreator animacji uruchamiany jest po wybraniu opcji z menu programu (Animation Wizard). Istotą wszystkich animacji, począwszy od zwykłych ruchomych obrazków do wyrafinowanych spotów reklamowych, jest sekwencja klatek wyświetlanych szybko jedna po drugiej. Każda widziana jest tylko przez krótką chwilę. Całość zaś daje wrażenie ruchu. Wykonać samodzielnie prostą animację można w jednym z popularnych programów: np. Paint Shop Pro lub Adobe Photoshop.
Przygotowania do wykonania animacji
Tworząc animację komputerową, powinniśmy wcześniej odpowiednio się przygotować. Dobrze jest, gdy pomyślimy o czekającym nas zadaniu jak o sekwencji kolejno oglądanych obrazów i zapiszemy lub naszkicujemy scenariusz prezentowanej akcji. Przy krótkich, kilkuklatkowych pokazach możemy z tego zrezygnować, lecz gdy liczba kolejnych ujęć w animacji powiększy się do kilkudziesięciu i więcej, łatwo się pogubić. Kolejnym elementem, który należy wziąć pod uwagę, jest przeznaczenie animacji. Inaczej będziemy postępować z prezentacjami wykorzystywanymi w Internecie, a inaczej, gdy są one tworzone z myślą o używaniu na wolno stojącym komputerze. W tym przypadku plik animacji może być dużo większy i pozwalać na bardzo wierne odwzorowanie ruchu. Natomiast ruchome obrazy przygotowywane na strony WWW muszą być niewielkie, a średnia objętość pliku animacji nie powinna przekraczać 20—40 kB. Wykonując kolejne klatki animacji, należy pamiętać, że każda dodatkowa zwiększa o kilka do kilkunastu kB wielkość wynikowego pliku. Dlatego wybierając rozsądny kompromis, trzeba stworzyć wrażenie płynności ruchu, stosując możliwie małą liczbę klatek.
Narzędzia
Istnieje wiele programów o różnym stopniu zaawansowania do tworzenia animowanych pokazów. Spośród nich wyróżnić można dwa. Pierwszym jest posiadający rozbudowane możliwości shareware'owy program Animation Shop, dostarczany w pakiecie wraz z Paint Shop Pro. Drugą aplikacją jest Adobe ImageReady, dostarczany razem z komercyjnym programem Adobe Photoshop. Animation Shop pozwala na zapisanie animacji w formacie AVI, a drugi w formacie MOV. Tak więc popularne aplikacje będą odtwarzały animacje stworzone w każdej z tych aplikacji. Nadal jednak wspólnym, uniwersalnym formatem pozostaje GIF. Ponadto w obu programach udaje się stworzyć animacje w ich własnych formatach, dla Animation Shop będzie to MNG, a dla Adobe ImageReady - PSD. Formaty te są rozpoznawane i odtwarzane wyłącznie przez te programy i z tego powodu są mało praktyczne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)