Andragogika - wykłady cz.2

Nasza ocena:

5
Pobrań: 518
Wyświetleń: 4053
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Andragogika - wykłady cz.2 - strona 1

Fragment notatki:


Zamieszczone wykłady gromadzą informacje takie jak: rodzaje uniwersytetów: Uniwersytet Otwarty, Uniwersytet Ludowy, Uniwersytet Powszechny, kształcenie ustawiczne, uniwersytety trzeciego wieku, dyskryminacja ze względu na wiek, funkcje jakie pełni edukacja dorosłych, formy oświaty dorosłych.

Notatka stanowi materiały bardzo pomocne podczas nauki do egzaminu z andragogiki. Jest sporządzona w sposób rzetelny, konkretny i merytoryczny.

Andragogika
Dr Dorota Gierszewski
WYKŁAD 7 (2009.12.2)  
Uniwersytet Otwarty
Uniwersytet Ludowy
Uniwersytet Powszechny  
Trzy instytucje w których stosuje się samokształcenie jako formę nauczania. Samym samokształceniem zajmiemy się kiedy indziej.  
Uniwersytet Trzeciego Wieku - dla osób starszych, to też na jakimś innym wykładzie.  
Te trzy pierwsze uniwersytety mają długie tradycje.  
I.        Uniwersytet Powszechny Zajmuje się pozaszkolnym kształceniem dorosłych (podobnie jak pozostałe dwa). W inny sposób niż Uniwersytet Jagielloński, to są dwa różne rodzaje uniwersytetów. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i dyskusji (u nas są też konwersatoria, seminaria). UP jest przeznaczony dla wszystkich chętnych osób dorosłych, które chcą dalej się uczyć. UP upowszechniają i popularyzują wiedzę, jest to wiedza na wysokim poziomie. Ta wiedza popularyzowana i upowszechniania na uniwersytetach jest współczesna, związana z najnowszymi badaniami w pewnych dziedzinach, żeby je przybliżyć interesującym się nimi osobom. Specyfika programowa i organizacyjna: na UJ jest kanon i my musimy go zrealizować. Do tego przedmioty fakultatywne spośród których wybieramy i je realizujemy. W UP jest swoboda jeśli chodzi o układanie programu, jest też spora elastyczność organizacyjna. Nie ma określonych warunków na jakich studenci otrzymują zaliczenie. Ważne jest to, czego się nauczyli. Powstawały w Polsce już na przełomie XIX/XX wieku. Początek UP należy kojarzyć z Anglią. Początki UP są związane z wykładami publicznymi w Cambridge 1871 (nie trzeba pamiętać) organizowane przez profesora astronomii James Stuart (to zapamiętać). Stwierdził, że dobrze by było rozpowszechniać wiedzę wśród dużych mas ludzi, nie tylko studentów. UP to inaczej Uniwersytety Rozszerzone - oznacza to rozszerzenie właściwej działalności uczelni akademickiej poza krąg osób studiujących, na szersze grupy społeczne. Kiedy w Anglii pomysł się udał został przeniesiony do innych krajów. Na kontynencie europejskim najpierw w Austrii 1880, Niemczech 1896, Francji 1898. Przykład: Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego, założyciel Jan Kuroń, w Termiskach. Pytania: jak żyć w świecie, który istnieje teraz? Pytanie to stawiają sobie młode osoby i mieszkające na obszarach wiejskich. Często te UP funkcjonują w niewielkich miejscowościach. Ten w Teremiskach powstał na obszarze poPRLowskim. Często też w blokowiskach. Cele: zdobycie kompetencji do tego, żeby być aktywnym i twórczym. Pokazuje piękno, uświadamia pewne problemy wynikające z różnorodności świata. Nacisk na to, żeby młodzi ludzie stawali się tolerancyjni, postawa szacunku i otwarcia na innych. Nadrzędny cel tego uniwersytetu to wyrównywanie szans, dystansu istniejącego między młodzieżą wiejską a miejską. No i też rozwijanie twórczości, przygotowanie do samodzielności, twórczego życia, wykorzystywania kreatywności w codziennym życiu. Też zachęcenie ludzi do uczestnictwa w kulturze, w życiu społecznym, obywatelskim. Zadania, cele przyświecające UP są „fajne” ;)

(…)

… się współpracować z innymi instytucjami, może wskazać delikwentowi gdzie indziej można uzyskać pomoc.  
Metody stosowane przez doradcę w przypadkach indywidualnych: ćwiczenia, testy psychologiczne badające zdolności intelektualne(?), testy osobowościowe, rozmowa.  
Co można osiągnąć korzystając z indywidualnego poradnictwa zawodowego? Można dzięki niemu określić swoje preferencje zawodowe. Może doprowadzić…
…. 1982 - rok powstania. Od początku istnienia zajmował się zagadnieniami związanymi z oświatą i kulturą regionu Kaszub. Jednym z punktów jest edukacja obywatelska. Drugim - edukacja regionalna. Trzecim - edukacja ekologiczna. To są 3 ważne aspekty działalności tego KUL. Cele: organizowanie i prowadzenie działalności oświatowej (kształcenie i wychowanie). Upowszechnianie wiedzy. Także doradztwo…
… poziomu kwalifikacji dorosłego, czyli podniesieniu wydajności jego pracy. Funkcję tę realizuje się przez różne formy związane z edukacją zawodową: kursy, poradnictwo zawodowe. Eksperci dawno stwierdzili, że najbardziej wydajnymi pracownikami są osoby stale się dokształcające. 4.      Funkcja popularyzacyjna - polega na rozpowszechnianiu wśród szerokich kręgów społeczeństwa najnowszej wiedzy z różnych…
… były realizowane gł. przez państwo, np. w formie poradni zawodowych (absolwenci mogli się dowiedzieć, jakie mają preferencje zawodowe). Teraz pojawiło się dużo firm prywatnych, które są związane z P&D.  
Mówi się głównie o poradnictwie zawodowym. Jest to proces, w którym doradca zawodowy i klient pracują wspólnie nad świadomym podjęciem przez klienta decyzji dotyczącej drogi rozwoju zawodowego…
… on do dzisiejszego dnia. Dzisiaj nazywa się Prymasowski Uniwersytet Ludowy (od 1988 r.). W tym UŁ w Dalkach młodzież przebywała zawsze na kursach: jesienno-zimowych (październik-kwiecień - dlatego potrzebny był internat) albo letnich (maj-sierpień). W początkowej fazie młodzież męska i żeńska uczyła się oddzielnie. Na zimowe kursy przyjeżdżali faceci, na letnie kobiety. Teraz kształci się tam jednocześnie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz