Anatomia czynnościowa nefronu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 3388
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Anatomia czynnościowa nefronu - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Anatomia czynnościowa nefronu
Nefron- podstawowa jednostka czynnościowa i strukturalna nerek. W jego obrębie wyróżniamy: kłębuszek nerkowy z tetniczkami: doprowadzającą i odprowadzającą, kanalik bliższy, pętlę nefronu (ramię zstępujące i wstępujące), kanalik dalszy.
Kłębuszek nerkowy- jest tworem kulistym zbudowanym z 20-40 pętli naczyń kapilarnych zwanych kłębkiem, , oraz z torebki kłębka (torebki Bowmana). Torebka kłębka zbudowana jest z nabłonka jednowarstwowego płaskiego, który tworzy 2 blaszki: zewnętrzną (ścienną) i wewnętrzną (trzewną). Blaszka wew. ściśle przylega do naczyń kapilarnych kłębka i ze śródbłonkiem naczyń oraz błoną podstawną tworzy błonę filtracyjną. Blaszka zew. przechodzi w ścianę kanalika bliższego. Pomiędzy blaszkami znajduje się jama torebki, w której gromadzi się przesącz krwi, tzw. mocz pierwotny.
Kanalik bliższy (proksymalny)- składa się z części krętej przechodzącej w prostą zstępującą cześć pętli nefronu. Ściany tego odcinka kanalika zbudowane są z nabłonka jednowarstwowego sześciennego. Błona komórkowa od strony światła kanalika tworzy liczne wypustki palczaste (mikrokosmki) zwane rąbkiem szczoteczkowym, dzięki czemu zwiększa się pojemność kanalika. Błona komórkowa po stronie przeciwnej tworzy również liczne uwypuklenia- tzw. „labirynt przypodstawny”. Kłębuszki nerkowe oraz kanaliki bliższe znajdują sie w korze nerek i stanowią główną masę tego miąższu. Pętla nefronu (pętla Henlego) - składa się z dwóch ramion: zstępującego i wstępującego. Pętla wnika w rdzeń nerki. Ściany cienkiego zstępującego odcinka pętli nefronu są zbudowane z nabłonka jednowarstwowego płaskiego. Cienki odcinek przechodzi ostro, poniżej lub powyżej zagięcia, w część grubą (wstępującą) pętli, wysłaną nabłonkiem jednowarstwowym sześciennym.
Kanalik dalszy (dystalny) - składa się z górnej, grubej części wstępującego ramienia pętli nefronu oraz kanalika krętego. Kanalik dalszy wysłany jest nabł. jednowarstwowym sześciennym, ze skąpym rąbkiem szczoteczkowym i labiryntem przypodstawnym.
Kanalik dystalny łączy się z kanalikiem zbiorczym. Poszczególne kanaliki zbiorcze tworzą przewody brodawkowe, które przechodzą przez rdzeń i znajdują ujście na szczycie brodawki nerkowej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz