Analiza wskaźnikowa spółki Cadbury Wedel Sp. z.o.o.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1197
Wyświetleń: 4494
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza wskaźnikowa spółki Cadbury Wedel Sp. z.o.o. - strona 1 Analiza wskaźnikowa spółki Cadbury Wedel Sp. z.o.o. - strona 2 Analiza wskaźnikowa spółki Cadbury Wedel Sp. z.o.o. - strona 3

Fragment notatki:

Analiza wskaźnikowa spółki Cadbury Wedel Sp. z o.o. Analiza wskaźników płynności Pierwszą grupę wskaźników stanowią wskaźniki płynności. Informują nas one o zdolności przedsiębiorstwa do terminowego regulowania swoich zobowiązań.
Wskaźniki płynności 2006 2007 2008 wsk. płynności bieżącej 2,01 1,79 1,40 wsk. płynności przyspieszonej 1,72 1,52 1,25 wsk. płynności natychmiastowej 0,65 0,59 0,66 W analizowanych latach spółka Cadbury Wedel nie miała problemów z płynnością. Wszystkie trzy wskaźniki są wystarczająco wysokie, aby sądzić, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej.
Wskaźnik płynności bieżącej na przestrzeni analizowanych lat osiągał optymalny poziom. Od 2,01 w 2006 roku do 1,4 w 2008 roku, wiec jak najbardziej mieścił się on w rekomendowanym przedziale 1,2-2. Na pierwszy rzut oka, niepokojące wydaje się systematyczne obniżanie się wskaźnika. Jest to jednak spowodowane dużą rozbudową spółki. W 2008 roku zakończyła się budowa fabryki gumy do żucia, natomiast nadal trwają prace nad rozbudową fabryki czekolady, oraz gromadzone są środki na rozpoczęcie budowy kolejnej fabryki. W obliczu tak poważnych inwestycji obniżenie się wskaźnika nie jest niczym niezwykłym i nie powinno ono budzić niepokoju, przynajmniej do czasu gdy jest on nadal na przyzwoitym poziomie. Według standardów oceny przedsiębiorstwa, poziom wskaźnika płynności przyspieszonej, powinien oscylować około 1. W analizowanych latach wskaźniki spółki Cadbury były zdecydowanie wyższe (od 1,72 w 2006 do 1,25 w 2008). Niewielka różnica między poziomem wskaźnika płynności bieżącej i wskaźnika płynności szybkiej wynikała z niskiego udziału zapasów w aktywach ogółem (9% w 2006 do 5% w 2008). Ten wskaźnik zachowywał się podobnie jak wsk. płynności bieżącej. Warto zaznaczyć, iż nawet w roku 2008 jego poziom 1,25 był na tyle wysoki, że spółka mogłaby sobie pozwolić na jeszcze większe zadłużenie. W sytuacji wzmożonych inwestycji utrzymywanie wskaźników płynności na wysokim poziomie jest bardzo korzystne ze względu na zdolność kredytową.
Ostatni wskaźnik płynności natychmiastowej w latach 2006-2008 utrzymywał się na dosyć stałym poziomie. Wskaźnik ten mierzy natychmiastową zdolność firmy do spłaty długów w krótkim okresie. Tak jak w przypadku powyższych wskaźników ten również jest na wyższym poziomie (około 0,65) niż rekomendowany (0,2-0,4). Stała wartość tego wskaźnika wskazuje, że wraz ze wzrostem inwestycji proporcjonalnie rosną zobowiązania. Oceniam, że spółka prowadzi bardzo racjonalną i bezpieczną politykę finansowa, co w czasach kryzysu finansowego i wzmożonej upadłości firm, jest bardzo dobrym posunięciem.


(…)

…, niewiele banków oferuje oprocentowanie w przedziale 6,1%-13,63% w skali roku. Biorąc poprawkę na kryzys finansowy i wzmożone inwestycje na rozbudowę spółki wynik jest bardzo dobry.
Wskaźnik rentowności sprzedaży był w minionym okresie na stałym poziomie. Oznacza to, że zysk ze sprzedaży stanowi stały (ponad 8%) udział w przychodach ze sprzedaży. Świadczy to o stabilnej sytuacji sprzedażowej, na którą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz