ANALIZA WAGOWA
1. Wyjaśnij na czym polega proces starzenia osadu. Czy jest to proces korzystny dla analizy wagowej? Dlaczego? 2. Jakie warunki powinien spełniać osad w analizie wagowej? 3. Czemu w wagowym oznaczaniu fosforanów istotną rolę spełnia ph roztworu? Podać wzór strącanego osadu. 4. Wyjaśnij jaki jest wpływ siły jonowej roztworu na rozpuszczalność soli?
5.Zanieczyszczenia osadu, wymienić i krótko omówić. 6.Porównać osad krystaliczny i koloidalny. Podać optymalne warunki do strącania tych osadów. 7.Zadanie rachunkowe którego treści niestety nie pamiętam. W każdym razie bardzo podobne do tego ze skryptu. Była dana masa próbki i masa osadu. Było trzeba obliczyć chyba mnożnik analityczny, masę jakiegoś pierwiastka który strącono w postaci danego osadu i zawartość jakiejś soli tego pierwiastka w badanym preparacie.
* w jakiej postaci strąca się fosfor i czym przemywa się ten osad * najważniejsza wielkość fizyczna z której korzystamy w analizie wagowej. Podać odpowiednie wzory.(jaka najważniejsza wielkość fizyczna opisuje osad trudno rozpuszczalny?)
1.Wyjaśnij na czym polega proces starzenia osadu. Czy jest to proces korzystny dla analizy wagowej? Dlaczego? 2. Jakie warunki powinien spełniać osad w analizie wagowej? 3. Czemu w wagowym oznaczaniu fosforanów istotną rolę spełnia ph roztworu? 4. Wyjaśnij jaki jest wpływ siły jonowej roztowru na rozpuszczalność soli? 5. Oblicz iloczyn rozpuszczalności Bi2S3 wiedząc, że rozpuszczalność tej soli w wodzie wynosi 8,7 * 10-18 g/dm3, MBi2S3 = 314,2 g/mol.
-Jaaka wielkość fizykochemiczna jest najbardziej istotna dla analizy wagowej? (czy jakoś tak, chodzi oczywiście o iloczyn rozpuszczalności:)) -Wpływ pH na strącanie osadów? -Różnice między osadami krystalicznymi a koloidalnymi. -Jak dobieramy roztwór do przemywania osadów, w jakim zwiazku wytrąca się roztwór i czym go przemywamy. -Wpływ siły jonowej na rozpuszczalność. -Żródła zanieczyszczeń osadów i jak je wyeliminować (zanieczyszczenia znaczy się) -Zadanie podobne chyba do tego w skrypcie. -wyjaśnienie pojęć : adsorpcja, mineralizacja, okluzja, współstrącanie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)