Analiza danych jakościowych - Analiza ilościowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1029
Wyświetleń: 4963
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza danych jakościowych - Analiza ilościowa  - strona 1

Fragment notatki:

ANALIZA DANYCH JAKOŚCIOWYCH Analiza danych jakościowych jest procesem przekształcania tekstu z notatek terenowych w tekst w postaci teorii ugruntowanej. Badacz w żadnym przypadku nie styka się z innymi danymi niż tekst. To, co może zaobserwować, usłyszeć od badanych też jest tekstem stanowiącym przetworzoną przez ich i swoje struktury poznawcze wersję zdarzeń. Ogólne etapy analizy danych: * Redukcja danych * Reprezentacja danych * Weryfikacja danych Surowe dane jakościowe istnieją w postaci tekstów, notatek z terenu obserwacji, protokołów z wywiadów, analizowanych książek, filmów, nagrań audio i wideo. Dane w postaci tekstu stanowią punkt wyjścia do analizy. Punktem dojścia jest także tekst, będący jednak w przeciwieństwie do tekstu surowego - uporządkowaną i zweryfikowaną teorią badanego terenu. Mowa zatem o teorii ugruntowanej w danych, tworzonej oddolnie na podstawie analizy tekstów surowych , zawierających nie tylko fakty, ale także kontekst.
Dane jakościowe podobnie jak ilościowe są poddawane analizie.
*Dane ilościowe: Redukcja sprowadza się do obliczenia statystyk opisowych. Dane jakościowe: Redukcja danych polega na ich odpowiednim kodowaniu. *Reprezentacja danych natomiast to zbiór procedur - w sensie formalnym - analogicznych do budowania statystycznych modeli analizy danych ilościowych. Jakościowe dane w postaci już zakodowanej podlegają różnym analizom, które pozwalają zbudować nowy tekst (reprezentację), stanowiący skontekstualizowany obraz badanej rzeczywistości. *Dane jakościowe podlegają weryfikacji, która w najbardziej zaawansowanej formie nazywa się indukcją analityczną.
Podobieństwa między analizą danych ilościowych i jakościowych mają wyłącznie charakter formalny. W badaniach ilościowych analiza jest fazowa: po zebraniu danych następuje ich opis statystyczny, potem reprezentacja danych w jakimś modelu statystycznym, a na końcu weryfikacja istotności statystycznej. Te fazy nie zachodzą na siebie.
W badaniach jakościowych wymienione rodzaje analizy nie mają układu fazowego (jedna po drugiej), lecz zazębiają się w modelu kołowym, przeplatają, są postępujące i wsteczne zarazem. Reprezentacja danych może podpowiedzieć badaczowi, że powinien zmienić sposób kodowania danych i poddać je nowej reprezentacji. Z kolei weryfikacja może c cofnąć badacza nawet do momentu zbierania danych. Analiza ilościowa jest tak zorganizowana, aby wyeliminować kontekst, ponieważ wychodzi od teorii, która w trakcie badań ulega weryfikacji odniesionej do populacji, a nie do konkretnej rzeczywistości jakiegoś miejsca.
Zadaniem badacza analizującego dane jakościowe jest doprowadzenie do tego, by badani przekształcili swoje doświadczenie w tekst, po to, by w kolejnym kroku ten tekst przekształcił się w teorię ugruntowaną, za pomocą której można zwrotnie spojrzeć na badaną rzeczywistość, odkrywając jej niewidoczne wcześniej wymiary.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz