Ametyka Południowa - informacje, klimat

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ametyka Południowa - informacje, klimat - strona 1 Ametyka Południowa - informacje, klimat - strona 2

Fragment notatki:

Świat roślinny . Szata roślinna kordylierów jest bardzo zróżnicowana i rozmieszczona strefowo. W skrajnie pn. części występuje tundra ark.-górska i bory świerkowe; w zach. części Kordylierów, w Kanadzie i na pn. USA — bujne lasy iglaste (w drzewostanie sekwoja, mamutowiec, jedlica zielona, żywotniki), we wsch. — lasy borealne, gł. świerkowe, wyżej z jodłą górską; dalej na pd. przeważają formacje suchoroślowe, które wyżej przechodzą w piętro widnych lasów z sosną żółtą, ponad którym występuje piętro lasów jodłowo-świerkowych, a następnie piętro alp.; na Wyż. Meksykańskiej występuje roślinność pustynna i półpustynna lub suche lasy sosnowo-dębowe, a na wilgotnych stokach gór — lasy liściaste; dalej na pd. — lasy subtropik. zrzucające liście w porze suchej.
AMERYKA POŁUDNIOWA Tititaca - największe wysokogórskie jezioro na Ziemi. Leży w obniżeniu tektonicznym w Peru i Boliwi
Maracaibo - wysłodzone jezioro lagunowe w Wenezueli
Ameryka Południowa jest częścią prakontynentu Gondwany. Po oddzieleniu się od Gondwany na początku nie było jeszcze Andów. Kontynent miał wtedy kształt podobny do obecnego jakby obciąć obszar Andów.
Platforma Amerykańska - obejnuje kontynent prócz Andów. Zapadlisko przeandyjskie jest zachodnim skrajem tej platformy.
Tarcza Gujańska - zajmuje trochę więcej powierzchni niż sama Wyżyna Gujańska. Obniżenie Amazonki - w przybliżeniu odpowiada ono Nizinie Amazonki
Wyżyna Brazylijska - na powierzchni występują skały krystaliczne, prekambryjskie (są też tu tarcze ?)
Nizina Laplaty
Wyżyna Patagońska - w jej obrębie są obszary wyższe i niższe
Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągnie się wąski pas nizinny. Jednak nie jest to 100% nizina bo coś tam geologicznie nie pasuje.
Doliny podłużne - zgodne z biegiem łańcuchów górskich
Doliny poprzeczne - biegną w poprzek łańcuchów górskich (dominują one w większości gór)
W Andach przeważają doliny podłużne. Żadne inne góry nie mają ich w takiej ilości. Dzięki temu łatwo się wyróżnia łańcuchy górskie.
Wyżyna Boliwijska - przypuszczalny terran (na płd. od Jez. Titicaca). „Dach Ameryki Południowej). Jest to obszar miejscami płaski. Wznosi się od 4000 do 5000 mnpm.
Dolina Środkowo Czilijska - chyba Cieśnina Magellana jest jej przedłużeniam ???
W Andach jest dużo wulkanów, często są trzęsienia ziemi. Te góry są ciągle wypiętrzane.
Amazonia - największa aluwialna nizina na Ziemi. Rozszeża się ona ku zachodowi.
W paleozoiku jak nie było jeszcze Andów też płynęła tu rzeka, która uchodziła w kierunku zachodnim. Jak zaczęły tworzyć się Andy to odpływ wody na zachód został zatrzymany i wytworzył się wielki słodkowodny zbiornik. Kiedy poziom wody wzrósł odpowiednio mogła ona odpłynąć na wschód (i woda ta spłynęła do Atlantyku). Dodatkowo z gór zaczęły spływać wody i tak powstała Amazonka. Koryto Amazonki w niektórych miejscach dochodzi do 100 km szerokości a w innych ma tylko 2 km szerokości. Amazonka wlewa 1/5 wody, która jest wlewana do oceanów przez rzeki świata. W niektórych miejscach dno Amazonki jest kryptodepresją i obecnie jest zasypywane przez rzekę. Źródłowymi rzekami Amazonki są: Ucayali i Maranion.


(…)

… a Argentyną o te wyspy).
Wyspy Galapagos i Wielkanocna fizycznie nie należą do Ameryki Południowej ale politycznie.
Klimat
Nizina Amazonki - klimat równikowy wybitnie wilgotny. Jednostajnie ciepły, opady we wszystkich miesiącach roku.
Na płn. i płd. od tej strefy jest obszar klimatów podrównikowych, który obejmuję Wyżynę Brazylijską i wszysko na północ od Niziny Amazonki.
Klimat zwrotnikowy - chyba okolice…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz