Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 4

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 4 - strona 1 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 4 - strona 2 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 4 - strona 3

Fragment notatki:

27.10.2010
AMERYKAŃSKA POLITYKA ZAGRANICZNA W4
PRZYJĘCIE TEKSASU DO UNII
Przyjęcie przez Teksas propozycji ściślejszych związków nie leżało w interesie USA. Kończący swoja kadencję w marcu 1845 r. prezydent Tyler wystąpił o uchwalenie wspólnej rezolucji obu izb Kongresu. Chodziło o to, że nie byłoby możliwości zdobycia 2/3 głosów w Senacie, bo Teksas był stanem niewolniczym. Przyłączenie go do Unii wzmocniłoby pozycję i liczebność stanów niewolniczych więc część senatorów ze stanów wolnych bardzo tego nie chciała. SKORO nie można było uzyskać 2/3 w senacie, prezydent Tyler postanowił przywołać 4art Konstytucji ust. 3, mówiący, że kongres może przyjmować do Unii nowe stany, (States) albo państwa. Ponieważ Teksas był państwem niezależnym, Tyler uznał, że skoro Kongres może przyjmować do Unii nowe państwa, to nie wymaga to umowy czy zgody Senatu na ratyfikację, tylko przyjmie Kongres nowe państwo, zamiast zawierać prezydencką umowę do ratyfikacji. Kongres to zaakceptował, choć minimalna większością 27 vs. 26, i K zaprosił Teksas do Unii. Wspólna rezolucja k z grudnia 1845 stwierdził, że państwo (State) Teksas stanie się 1 ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, przyjętym na tej samej zasadzie co inne stany (państwa). Prezydent James Polk stanął przed 2 zagadnieniami. Kwestia Oregonu (ekspansja USA na północny zachód):
Kwestia Meksyku (pretensje o przyjęcie Teksasu): Był prezydentem ekspansjonistycznym. Był gotów podjąć wszelkie ryzyko i działania na rzecz powiększenia obszary USA. Nie było to wynikiem potrzeb braku miejsca dla ludzi. To wciąż było ogromne państwo w stosunku do l. Mieszkańców. Kierowała nimi chęć zawładnięcia kontynentem. Było w USA mnóstw obszarów niezamieszkanych. Średnia zaludnienia w Georgii wynosiła mniej niż 1 os. na km2. Wszystko dlatego, że tak chce Bóg. Polk był wyznawcą koncepcji Widomego Przeznaczenia prowadzącego Amerykanów na zachód. „Bóg nam nakazał, więc idziemy prowadzić misję w dziczy. Mamy rozprzestrzenić się po całym kontynencie nie po to by dominować, lecz by realizować misję powierzoną przez Boga. To przekonanie, że należy nieść ideę wolności spowodowało ten ruch na zachód. Powstał nowy gatunek człowieka, który powstał w Ameryce, powołany przez Boga, z pochodzenia Anglik albo Szkot, demokrata lub protestant. Staromodne poglądy jak pierwszeństwo odkrycia, zasiedlenie, też bywały istotne. Wszelkie incydenty, cierpienia jakie maiłyby się zdarzyć, narodu Amerykańskiego nie obciążają, bo realizuje on wolę Bożą. Manifest Destiny - był świetnym usprawiedliwieniem na zachłanną ekspansję USA .
SPRAWA OREGONU
Było pewne terytorium wspólnie administrowane przez USA i WB. 1818r. Było porozumienie dot wspólnego zarządzania i zostało przedłużone, ale teraz Amerykanie nie chcieli się dzielić. Swoje prawa, (poza Manifest Destiny bo tego nikt poza Amerykanami nie uważał za rozsądne) wywodzili z rejsu kap Roberta Grey'a, który w 1819r. Popłynął w górę rzeki Columbii i to uznawali za pierwsze odkrycie które rodziło prawo pierwszeństwa do tego terytorium. Nie było tam wcześniej osadników. Jednak Brytyjczycy utrzymywali, że w tym rejonie bardzo aktywnie działa Hudson Bay Co. → zbierająca futra i skóry. Oni mieli roszczenia z faktu długoletniego pobytu i zasiedlenia.

(…)

… i nie przechodziły z rąk do rąk. Zdobycze i osadnictwo było trwałe. Po tych zdobyczach, armia Amerykańska znika bo przestaje być potrzebna. Była kawaleria, ale złożona z ochotników. BUDOWA KANAŁU PANAMSKIEGO
Kolejną ambicją USA było utworzenia połączenia między brzegiem Morza Karaibskiego a Oceanem Spokojnym. Od czasów prezydentury Jammes'a Monroe, rozpatrywano możliwość zbudowania drogi, linii kolejowej, kanału…
…. Jej historia podstawa do opery „Madam Butterfly”
Perry odkrył także wyspy Boni na S od głównych Wysp Japońskich. Miały strategiczne położenie i mogły mieć duże znaczenie dla USA i do lat 60 XX wieku jeszcze się o to spierali (Ivo Jima) EKSPANSJA AMERYKI NA ŚWIAT
Rozpoczęta w ostatnich 25 latach XIX wieku. PZ są w tym czasie spoczywała na 2 filarach
Doktryna Monroe - półkula zachodnia= amerykańska strefa…
… na rzecz mocarstwa Europejskiego.„ Działo się to w kontekście próby Fr. przekopania Kanału Panamskiego, która zaczęła się w 1870 r. okazało się, ze to było oszustwa ale i tak wiadomo było, że Przesmyk Panamski nie będzie należał do Francji. W 1895 r. doszło do dysputy granicznej między Wenezuelą a WB na temat Gujany. Sprawa granicy Wnenzuela-Gujana. Rząd amerykański odsunął od tej sprawy Wenezuelę…
… gdyż ta cieśnina kontrolowała ruch na Morze Śródziemne i przez Bosfor na Morze Czarne. Ducanan został prezydentem po Polku a po nim Franiklin Fears. Przyłączenia Kuby chciały szczególnie stany południowe, ponieważ tam istniało niewolnictwo więc zwiększyłoby to liczbę stanów niewolniczych. W tamtym czasie niewolnictwo istniało tylko w państwach: Brazylia, Portoryko, Gujana Holenderska, Kuba. Był to tez okres…
… z Kanagawy. Japonia zobowiązuje się do:
otwarcia 2 portów na handle z USA
zapewnienia bezpieczeństwa rozbitkom amerykańskim przyjęcia stałego przedstawiciela dyplomatycznego z USA
zakup w Japonii węgla i żywności przez statki wielorybnicze USA przez statki, które tam operowały i potrzebowały dostaw.
Japończycy po negocjacjach dostali prezenty od USA, whisky, przyprawy, miniaturę pociągu parowego…
… nie może wypływać daleko w świat nie mając baz zaopatrzeniowych. W 1867 r. USA weszły w posiadanie Wyspy Midway przy okazji zakupu Alaski. Następnie Hawaje, większe, cenniejsze bo tam krzyżowały się szlaki handlowe i uprawiano tam cukier. Amerykańska stawa o cłach zamknęła USA dla hawajskiego cukru więc plantatorom hawajskim groziło bankructwo, chyba że Hawaje zostaną zaanektowane do USA. Wtedy plantatorzy należąc…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz