Geneza i historia USA - wykład - Wołowina - NULLIFIKACJA

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2058
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Geneza i historia USA - wykład - Wołowina - NULLIFIKACJA - strona 1 Geneza i historia USA - wykład - Wołowina - NULLIFIKACJA - strona 2 Geneza i historia USA - wykład - Wołowina - NULLIFIKACJA - strona 3

Fragment notatki:

25.11.09
GENEZA I HISTORIA USA
wykład 6
A. Jackson, prowadził 4-letnia kampanię wyborczą. Nowy style w ramach którego jego zwolennicy uczestniczą w bankietach i imprezują. Sami kandydaci nie prowadza kampanii bo to jest poniżej ich godności. Chodzili po domach tez aktywiści. Wyprodukowano wtedy po raz pierwszy gadżety zw. Z kampanią. Jackson miał przydomek Old Hickery (stary orzesznik) → The gineral → pił drinki z ginu.
Byłą to najbrudniejsza kampania do tego czasu, oszczerstwa, ataki, zwolennicy Adamsa nazywali matkę Jacksona prostytutką, ojca Mulatem a jego samego i jego żonę bigamistami bo wziął z nią ślub zanim jeszcze wzięła rozwód.
Nikt w tej kampanii nie dyskutował o problemach, zadaniach. Bano się fałszerstw. Jackson wygrał i obawiano się okresu rządów motłochu w USA. Przejawem tego była już sama inauguracja. J pojechał do pałacu prezydenckiego, za nim tłum zwolenników i zrobili sobie imprezę i burdel. Używano spluwaczek bo powszechnie pluto z powodu żucia tytoniu.
Washington był maleńkim miasteczkiem, wioską. J stworzył gabinet ze swoich ludzi. Zasada „zwycięzcy należą się łupy” wzmacniał urząd prezydenta kosztem legislatywy. Jego poprzednicy wetowali łącznie 8 a on 12.
NULLIFIKACJA: prawo bądź jego brak na terenie stanu do unieważniania przepisów dot. całej unii. Stany mają prawo na swym terenie nieuznawania przepisów federalnych. Po 2 latach zakończył kadencję i wracał do domu pociągiem. Uważał, że normalni ludzie powinni też mieć wpływa na władzę a nie tylko ci najwyżej wykształceni.
Rozwój gosp USA możliwy dzięki kolei w latach 30 XIX w. Pierwsze próby z
pociągiem żaglowym,
koleją konną początkowo szyby były drewniane z nałożona blachą żelazną, ale ona się odrywała i zawijała się wpadając do wew. pociągu.
napęd konny wew.
pierwsza kolej parowa była zabawką dla gości. Tom Thumb to imię pierwszej lokomotywy z ogromnym kominem. Palono drewnem a po podróży pasażerowie mieli zniszczone ubrania, brudne i podpalone. Urządzono też wyścig między koniem a parowozem.
Potrzeba czyszczenia torów szczoteczkami by zmiatać liście
zderzak z przodu służył by odrzucać zwierzęta z torów
zdarzały się wypadki z prędkością, mostami, nieuwagą.
Pierwsza dłuższa pasażerska linia kolejowa miała 20 km. Następna 200 km. I w USA kolej szybko się przyjęła, bardziej na N. każdy odcinek budowany był przez prywatnego inwestora a każdy budował szyny jak chciał. Jeden z zach. miasta a drugi od wsch i różna była odległość między szynami. Byli też przeciwnicy kolei mówiący, że jest ona niebezpieczna, ale zalety przeważyły minusy.
Kongres ustalił prawo właścicielom kolejowych spółek wywłaszczać właścicieli ziem na budowę. Określano szerokość, zniszczyć co potrzeba i zapłacić potem właścicielowi. Miało to ogromnie znaczenie dla rozwoju.


(…)

… się popularny. Van Buen zrobione z tego snoba, a on naprawdę urodził się w biednej rodzinie, niby używał takie same perfumy jak królowa.
Harrison, wybrany, ale on postanowił sam napisać przemówienie, jego doradcy skrócili je, ale najzimniejszy dzień inauguracji prezydenckiej, po powrocie do domu zachorował, po miesiącu zmarł-> zapalenie płuc, może by wyzdrowiał ale pałac był nie ogrzewany. Urząd przejął vice…
…. Bardzo niebezpieczne pożary, bizony niegroźne, ale good jedzenie-> mięcho ;) Ważny punkt orientacyjny-> dojechanie do Chimney Rock, można było sprawdzić czy starczy zapasów i pieniędzy na dotarcie na zachód( przepływ promem kosztował 6 tyś). Kolejny punkt Ft Laramie, można było tam coś dokupić, bardzo wysokie ceny. Potem dochodziło się do Independence Rock- wielu z osadników podpisywało się tam (tagowali). Przełęcz…
… się prezydentem nie było kolejne vice prezydenta.
James Polk-> najbardziej konsekwentny ekspansjonistyczny politykiem amerykańskim, chodziło mu o podporządkowanie największej liczby powierzchni, ale zamiar boży: „Manifest Destiny” → podpój dalszy kontynentu z nakazu bożego. Postanowił rozwiązać sprawę w Oregonie, znajdowało się pod wspólnym zarządem Wlk Bryt i Stanów Zjednoczonych, zamieszkały głównie przez Indian-> po czym pojawiali się tam misjonarze, zabili Indianie misjonarzy, aby im głowy nie zawracali chrześcijaństwem; nie powstrzymało chętnych i Oregon zmieniał się. Polk wystąpił do rządu brytyjskiego, aby podzielić Oregon na 2 części brytyjska i amerykańska-> amerykanie mieli kontrolować najważniejszą rzeką. Polk powiedział że skoro Anglicy nie chcą zgodzić się na ta propozycją, jeśli nie to chcemy…
… Indian, zwierząt, innych traperów. Raz na rok organizowano zjazd traperów i je sprzedawali i nagle stawiali się bogaci-> przez tydzień ogólna impreza z alkoholem i kobietami, a potem powrót ( niektórzy z nich mieli indiańskie żony). Pemmican- bardzo silnie zbite mięso wołowe z tłuszczem i jagodami: jak dobrze zrobione to rzadko się psuło i było bardzo kaloryczne-> przygotowywane przez Indianki.
John…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz