Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 10

Nasza ocena:

5
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 10  - strona 1 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 10  - strona 2 Amerykańska polityka zagraniczna- wykład 10  - strona 3

Fragment notatki:

Amerykańska polityka zagraniczna
WYKŁAD 10 08.12.2010r.
Egzamin 4 lutego, na Dewajtis
Szefem organizacji komunistycznej był Ho Chi Minh, który był 30 lat na wygnaniu. Powrócił do Wietnamu w okresie rozpoczęcia II w. św. i był b. zaprzyjaźniony z oficerami wywiadu amerykańskiego tzw. OSS. Powodem tutaj było to, że wywiad amerykański i organizacja komunistów wietnamskich znana jako Vietminh miały wspólnego wroga w postaci sił japońskich (przebywający tam Japończycy). Co pewien czas był tam zestrzeliwany samolot amerykański i interes amerykański polegał na tym, aby udzielić pomocy pilotom amerykańskim i wywiad amerykański współpracował z Vietminhem.
W trakcie konferencji poczdamskiej Wietnam prawie się nie pojawił, był uznany za nieduży problem, ale jednak postanowiono podzielić Wietnam wzdłuż linii 16 równoleżnika- od Pn. mieli tam wejść i zająć się Japończykami Chińczycy, zaś od Pod. Brytyjczycy. W czasie tej samej konferencji poczd. Fr. wystąpili z prośbą, by wszystkie ich posiadłości w Indochinach zostały im zwrócone, co się stało. W zw. z tym Wietnam, Laos i Kambodża stały się znowu po usunięciu Brytyjczyków koloniami francuskimi. Z chwilą, gdy Japończycy ogłosili bezwarunkowa kapitulację w sierpniu 1945r. partyzanci Ho Chi Minha zajęli Hanoi- stolicę Wietnamu i ogłosili utworzenie rządu tymczasowego. W momencie, kiedy doszło do podpisania przez Japończyków odpowiednich dok-ów, Ho Chi Minh ogłosił niepodległość Wietnamu i mówiąc to, posłużył się fr-i amerykańskiej Deklaracji Niepodległości: `Wierzymy, że wszyscy ludzie stworzeni są równi, że Bóg dał m pewne niezbywalne prawa, takie jak pr. do życia, wolności i zdobywania szczęścia', napisał w swoim wystąpieniu- te zdania pochodzą z amerykańskiej Deklaracji Niepodległości i są bez wątpienia prawdą. Ho Chi Minh jednoznacznie wyciągnął rękę do Am. na zas. specyficznej więzi.
Ogłosił się prezydentem Demokratycznej Republiki Wietnamu i b. starał się o uznanie przez St. Zj., ale prezydent Truman nie wyrażał zgody, nie chciał mieszać się w sprawy Półwyspu Indochińskiego, powtarzał, że jest to obszar, który Fr. chciała jako kolonię, więc ogłoszenie niepodległ. przez Ho Chi Minha było wbrew uzyskania umów prawnych przez Fr. do powtórnego skolonizowania tych terenów.
We wrześniu 1945r. pierwsza amerykańska śmierć w Wietnamie - oficer wywiadu ameryk. przez pomyłkę uznany za Francuza i zabity przez członków komunistycznej partyzantki.
Jeszcze w 1945r. Francuzi wysyłają do Wietnamu ponad 30 tys. żołnierzy; w tym samym czasie Vietminh= komunistyczna partyzancka organizacja rozpoczyna partyzancką walkę z okupacją francuską. Drugim najważniejszym miastem Wietnamu- Sajgon. Francuzom udaje się wyrzucić Vietminh z Sajgonu, czyli z Pd. Te walki trwają mniej więcej przez 8 lat

(…)

… funkcjonował. Syt. wydawała się stabilna. W 1959r. Ho Chi Minh ogłasza rozpoczęcie wojny unifikacyjnej/ drugiej wojny wietnamskiej/ indochińskiej, której celem połączenie Wietnamu w jedno państwo i w `59r. rozpoczyna się budowa szlaku Ho Chi Minha, szlaku wiodącego przez dżunglę, z Wietnamu Pn. do Pd. przez terytorium Laosu i Kambodży. Był to główny szlak zaopatrzeniowy, przez który przechodziło wojsko, którym podawano broń, zapasy itd., wzdłuż granicy korytarzami. Ok. 2,5 tys. km w dżungli i górach, trudno dostępne. W dużej mierze odbudowywane po ostrzeliwaniu z powietrza przez kobiety, żeby mężczyźni mogli prowadzić wojnę. Kobiety przez utrzymanie szlaku Ho Chi Minha miały przyczyniać się do zwycięstwa.
W styczniu 1959r. w czasie tej drugiej wojny indochińskiej czy pierwszej wojny wietnamskiej znanej jako wojna wietnamska giną dwaj pierwsi oficerowie amerykańscy, tym razem świadomie z rąk Vietminhu.
W 1961r., gdy wł. w USA obejmuje John Kennedy, w Wietnamie jest wówczas ok. 900 doradców amerykańskich. Administracja Kennedy'ego- młoda i niedoświadczona odpowiedzialna za to, ze Am. małymi kroczkami, ale grzęźnie w Wietnamie. Kennedy miał problem- po klęsce inwazji na Zatokę Świń, po tym jak nie był w st. zapobiec wybudowaniu muru berlińskiego, wycofanie się z Wietnamu, było już za daleko idące. Bał się że zostanie uznany za słabeusza politycznego, więc musiał pokazać, że Am. jest b. ważna. Współuczestniczył (było to po części jego pomysłem) w tworzeniu specjalnej jednostki tzw. zielonych beretów. Były to elitarne siły specjalne, których celem walka z partyzantką rewolucyjną w różnych częściach świata…
…. Kennedy od razu wysłał kilkuset specjalnych doradców z Zielonych Beretów, by rozpocząć szkolenie w armii wietnamskiej. Tłumaczył rosnące zaangażowanie St. Zj. w Wietnamie tym, że St. Zj. muszą przeciwstawić się przejęciu Wietnamu przez komunistów. Jest to kolejny rodzaj przetworzenia Doktryny Trumana- pomoc tym, którzy walczą przeciwko przejęciu przez komunistów.
W 1963r., gdy Kennedy zabity, w Wietnamie…
… kandydata na prezydenta- Nixona, natomiast partia Demokratów przeprowadza szalone konwencje w Chicago, 100 tys. studentów, rozruchy na ulicach, dziennikarze, ekipy telewizyjne. Nigdy nie widziano takiego poziomu niepokoju społeczeństwa w Am. od czasów wojny secesyjnej. W N. Yorku były gr-y przeciw poborowi.
Na Wietnam Pn. spada codziennie śr. 800 ton bomb i to właściwie nic nie daje.
Richard Nixon zostaje…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz