Amerykańska polityka zagraniczna- wyklad 9 2010

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Amerykańska polityka zagraniczna- wyklad 9 2010 - strona 1 Amerykańska polityka zagraniczna- wyklad 9 2010 - strona 2 Amerykańska polityka zagraniczna- wyklad 9 2010 - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 9 APZ 1.12.2010r.
Strategia wzajemnie zapewnionego zniszczenia
Matsu i Quemoy- wysepki o które kłóciły się Chiny i Tajwan; Eisenhower nie chciał włączać USA w ten konflikt. W styczniu 1955r obie izby Kongresu pozwoliły prezydentowi podjąć kroki pomocy dla Tajwanu. W marcu sekretarz stanu ogłosił że Stany chcą użyć broni jądrowej przeciwko Chinom. W rezultacie Chiny w kwietniu chciały podjąć rozmowy ponieważ przestraszyły się użycia broni jądrowej (poza tym nie mieli poparcia ze strony ZSRR) - był to rodzaj odstraszania rozłożony w czasie.
Prezydent dzięki przyzwoleniu Kongresu na podjęcie działań na Tajwanie mógł angażować państwo w pomoc dla innego państwa wg swojego uznania; w 1955 wytworzył się precedens który w późniejszym czasie był wykorzystywany przez innych prezydentów.
W 1952r. USA po raz pierwszy zrobili próby użycia broni wodorowej; Sowieci 1953r.
W Stanach ludzie przyzwyczaili się do myślenia o wojnie; i na co dzień się do niej szykowali; budowano wiele schronów.
Wyścig zbrojeń- wojskowi udowadniali swojemu rządowi, że druga strona jest coraz lepiej zorganizowana i należy podjąć wszelkie niezbędne środki aby się lepiej uzbroić i nie dać się zaskoczyć; druga strona widząc zbrojenia pierwszej też zaczęła coraz więcej uwagi skupiać na dodatkowych zbrojeniach; i tak kółko się nakręca. Eisenhower nie był zwolennikiem wyścigu zbrojeń, gdyż jako wojskowy zdawał sobie sprawę, że posiadane uzbrojenie w zupełności wystarczy. Odchodząc z urzędu ostrzegł Amerykanów, że kombinacja kompleksu przemysłowo-zbrojeniowego zagraża demokracji i wolności kraju. Eisenhower mimo że nie miał zaufania do Sowietów to z nimi rozmawiał. W 1955r. w Genewie odbyło się spotkanie na szczycie Eisenhowera z Chruszczowem. Był to przejaw dobrej woli polityków. Nastąpiło odprężenie.
W 1959r. Chruszczow złożył wizytę w Camp Davis.
1 maja 1960r amerykański U-2 wystartował z terytorium Pakistanu. Miał przelecieć przez terytorium sowieckie, zrobić zdjęcia i wyładować w Norwegii. Na terenie ZSRR chciano go przechwycić, gdy o się nie powiodło został zestrzelony. Pilot powinien wysadzić samolot jednak tego nie zrobił, katapultował się i został schwytany. Obie strony początkowo milczały na temat tego wydarzenia. USA po jakimś czasie ogłosiły że pilot który zbierał wiadomości meteorologiczne na terytorium sowieckim i rozbił się. Rosjanie 7 maja oznajmili że samolot się rozbił a pilot ma się dobrze. To pokazało że USA kłamie. Sowieci odzyskali zrobione przez pilota zdjęcia a szczątki samolotu umieścili w muzeum. USA za cały incydent nie przeprosili więc Rosjanie w 1960 opuścili szczyt w Paryżu.

(…)

… się innym krajom Ameryki Południowej. W 1954r w rejonie Kanału Sueskiego Brytyjczycy utrzymywali ok. 80tys. żołnierzy; dla Wielkiej Brytanii była to oznaka potęgi; dla Egiptu przypomnienie kolonializmu.
W 1954r. podpisano umowę o opuszczeniu wojsk Wielkiej Brytanii z Egiptu. W tym czasie prezydent Egiptu Gamal Abdul Nasser uznał, że dla gospodarki egipskiej potrzebna jest budowa tamy asuańskiej (Aswan Dam…
…; w odpowiedzi na to Nasser postanowił znacjonalizować Kanał Sueski, aby mieć za co dokończyć budowę tamy. Kanał należał do Brytyjczyków; Egipt tłumaczył że Kanał się już spłacił; Francja i Wielka Brytania obawiają się wprowadzenia selekcji statków przepuszczanych przez Kanał; Izrael też miał podobne obawy.
Dlatego wymyślono, że Izrael zaatakuje Egipt a gdy jego wojska dotrą o Kanału Sueskiego to wtedy Francja…
… przechodziło na Zachód. Jednak osobom z bloku wschodniego trudno było dostać paszport do NRD.
W sierpniu 1961r. Związek Sowiecki zakazał przechodzenia do strefy zachodniej i zaczął budowę muru berlińskiego. Niemcy się tego nie spodziewali. Chruszczow wybudował mur a Amerykanie nic nie zrobili żeby go powstrzymać.
Dopiero po 2 latach od wybudowania muru przyjechał do Berlina Kennedy . Wygłosił tam przemówienie…
… Kuby. Dodatkowo po cichu obiecali usunięcie starych rakiet z Turcji.
Otworzono ,,czerwoną linię” łączącą Kreml z Białym Domem. Przy sprzęcie 24h/dobę siedział żołnierz i tłumacz.
Ten incydent uznano za klęskę Chruszczowa i niedługo później został odwołany ze swego stanowiska. W sierpniu 1963r. obie strony podpisały traktat który zakazywał próbnych eksplozji na powierzchni ziemi; odtąd zaczęły…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz