Akty prawne Prezydenta RP

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 2492
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akty prawne Prezydenta RP - strona 1 Akty prawne Prezydenta RP - strona 2

Fragment notatki:

Akty prawne Prezydenta RP. Ujęcie historyczne i Mała Konstytucja: -dla zainteresowanych str. 435-436 Akty urzędowe prezydenta: - Konstytucja z 1997r. mówi wyraźnie o „aktach urzędowych” Prezydenta, które wydaje korzystając ze swoich konstytucyjnych i ustawowych kompetencji.
- pojęcie akty urzędowe obejmuje obecnie wszystkie możliwe formy decyzji i działań urzędowych prezydenta - niewątpliwie nimi są akty prawne: rozporządzenia z mocą ustawy, rozporządzenia, zarządzenia i postanowienia ( w formie pisemnej).
Także są to akty o rozmaitej treści, które prezydent wydaje korzystając ze swoich konstytucyjnych albo ustawowych kompetencji np. zarządzanie wyborów parlamentarnych, zwoływanie pierwszych posiedzeń Sejmu i Senatu , powoływanie i odwoływanie rozmaitych organów, inicjatywa ustawodawcza, akt łaski, weto wobec ustawy, ratyfikacja i wypowiedzenie umowy m-dowej, wniosek do TK - postać wniosków, aktów powołania, nominacji, zarządzeń, postanowień itd.
- Prezydent wykonując swoje kompetencje realizuje tak akty urzędowe w formie pisemnej jak i w formie nie nadającej się do postaci pisemnej.
-kontrasygnata aktów urzędowych Prezydenta dotyczy z istoty rzeczy aktów nadających się do formy pisemnej. Kontrasygnata: - jest to współpodpis odpowiedniego członka rządu na akcie urzędowym Prezydenta.
-podstawowe informacje co do kontrasygnaty:
Co do zasady akty urzędowe Prezydenta RP wymagają kontrasygnaty
Współpodpis ten może obecnie pochodzić jedynie od premiera, a więc ma pojedynczy charakter, nie wydaje się aby mogła być cedowana czy delegowana na inny organ Rządu
Współpodpis ten przesądza o ważności prawnej aktu urzędowego
Za sprawą tego właśnie podpisu Premier ponosi odpowiedzialność za akt Prezydenta przed Sejmem, ale tak naprawdę podpis premiera angażują solidarną odpowiedzialność RM
- to oznacza że konstytucja aprobuje jedynie postać kontrasygnaty formalnej a nie zaś materialnej.
-ponadto nie ma charakteru kontrasygnaty pozytywnej, a tylko negatywnej - kontrasygnaty wymagają wszystkie akty prezydenta RP, za wyjątkiem tych, które zostały wyraźnie spod kontrasygnaty wyłączone-prerogatywy.
-umyślne naruszanie wymogu kontrasygnaty przez prezydenta może pociągać za sobą odpowiedzialność konstytucyjną przed TS. Prerogatywy Prezydenta RP: - to jego akty osobiste podejmowane bez wymogu poddawania ich współpodpisowi Premiera, a więc nikt nie ponosi za nie odpowiedzialności.
- wykaz uprawnień nie podlegających kontrasygnacie jest zawarty w art. 144 ust. 3 - zawiera 30 pozycji o różnym ciężarze gatunkowym
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz