Aktualna i przyszła wartośc pieniądza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Zbroi_ska. Notatka składa się z 0 stron.
gdzie:
P - obecna kwota pieniędzy,
n - liczba okresów (najczęściej lat),
r - stopa procentowa za dany jeden okres,
F - przyszła nominalna kwota pieniędzy na koniec n-tego okresu (wartość przyszła).
Powyższy wzór na przyszłą wartość pieniądza zakłada, że stopa procentowa jest taka sama dla każdego okresu, okresy są sobie równe oraz, że wartość na koniec okresu przyrasta o stały procent w stosunku do wartości kapitału z początku okresu.
W omawianym wzorze mamy do czynienia z tzw. odsetkami składanymi lub inaczej mówiąc kapitalizacją odsetek. Powyższy sposób naliczania odsetek w języku potocznym nazywany jest także procentem składanym.
Możliwe jest także naliczanie odsetek od tej samej początkowej kwoty dla całego okresu lokaty terminowej.
Taki model oprocentowania określany jest mianem procentu prostego lub inaczej odsetkami prostymi. W tym przypadku przyszła wartość nominalna F zdeponowanej lokaty P po n okresach i przy stopie r wyniesie:
Możliwe jest także naliczanie odsetek od tej samej początkowej kwoty dla całego okresu lokaty terminowej. Taki model oprocentowania określany jest mianem procentu prostego lub inaczej odsetkami prostymi. W tym przypadku przyszła wartość nominalna F zdeponowanej lokaty P po n okresach i przy stopie r wyniesie:
F = P (1 + rn)
W większości przypadków, oprocentowanie lokat następuje jednak według zasad procentu składanego. Aktualna wartość pieniądza W procesie wyceny w podejściu dochodowym występuje, w przeciwieństwie do oprocentowania zdeponowanych wkładów, określenie aktualnej wartości przyszłych prognozowanych dochodów. Aktualna wartość pieniądza lub wartość określona na inną wcześniejszą datę, jest mniejsza niż wielkość prognozowana.
Większość autorów zjawisko utraty wartości pieniądza w czasie upatruje w następujących czynnikach:
● inflacji rozumianej jako wzrost cen towarów i usług w danym okresie,
● niepewności (ryzyku) nie otrzymania spodziewanej kwoty pieniężnej z różnych losowych przyczyn,
● przedkładaniu bieżącej konsumpcji nad przyszłymi ew. przyjemnościami i korzyściami, którą umożliwia posiadanie już dzisiaj obiecanej kwoty,
● możliwościami korzystnego zainwestowania posiadanego kapitału i jego powiększenie.
Gdyby inflacja była równa zero i oprocentowanie lokat też byłoby zerowe, to także wtedy większą wartość miałaby kwota aktualna (np. milion złotych dzisiaj) niż prognoza miliona złotych za np. jeden rok. Prognoza obarczona jest bowiem niepewnością i może się nie sprawdzić, podobnie jak niepewna jest sytuacja potencjalnego nabywcy kwoty ujętej w prognozie. Posiadany kapitał już teraz może zostać korzystnie zainwestowany i przynieść większe korzyści w przyszłości.

(…)

… (kapitalizacji) spotykamy głównie wtedy, gdy nasze depozyty składamy w banku.
Pomniejszanie danego kapitału nazywa się dyskontowaniem. Dyskontowanie oznacza bowiem potrącenie, pomniejszenie jakiejś ustalonej kwoty. Z zasad matematyki finansowej wynika, że dyskontowanie jest działaniem odwrotnym do kapitalizacji (oprocentowania).
Zależność powyższa byłaby wprost wykorzystywana dla potrzeb wyceny, gdyby ryzyko…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz