ROZDZIAŁ III ADMININISTRACYJNO - PRAWNY STATUS JEDNOSTKI Status ten określają przepisy należące 'do różnych dziedzin prawa, w tym prawa materialnego adm. i umowy międzynarodowe.
Odpowiedź na pytanie, jakie przepisy prawa adm. określają status jednostki jest trudna, bo określają go różne przepisy. Niekiedy jest to regulacja, która tylko fragmentarycznie normuje zagadnienie.
Np. przepisy o zawodzie lekarza ustalają, że zawód ten mogą wykonywać obywatele polscy, ale też, w określonych sytuacjach i cudzoziemcy. 1. Obywatelstwo Posiadanie obywatelstwa polskiego jest warunkiem korzystania z uprawnień. Konstytucja RP wart. 62, 82 i 85 łączy podstawowe prawa i obowiązki z posiadaniem obywatelstwa.
Inne przepisy, np. pragmatyki służbowe z istnieniem obywatelstwa-polskiego łączą
- korzystanie z określonych uprawnień.
Problematyka obywatelstwa jest też przedmiotem konwencji międzynarodowych. Np. haskiej z 1930 r. czy nowojorskiej z 1957 r.
Zasadniczym przepisem jest ustawa z 15.02.1962 r. o obywatelstwie polskim. Ustawa nie zawiera definicji obywatelstwa. W literaturze przyjmuje się, że polega ono na trwałej więzi określonej osoby z państwem - przynależności państwowej. Z obywatelstwem wiążą się określone prawa i obowiązki, także publiczno-prawne.
W świetle polskiego prawa osoba, która nie posiada obywatelstwa polskiego, a przebywa na terenie polskim jest cudzoziemcem (art. 2 ustawy z 25.06.1997 r. o cudzoziemcach).
W Polsce obowiązuje zasada wyłączności, co oznacza, że obywatel polski nie może być równocześnie obywatelem innego państwa.
Wg art. 34 ust. 1 Konstytucji RP podstawową formą nabycia obywatelstwa jest urodzenie z rodziców będących obywatelami polskimi. Konstytucja nie wyklucza nabycia obywatelstwa polskiego w inny sposób. Wg Konstytucji obywatel polski nie może utracić obywatelstwa polskiego chyba, że sam się go zrzeknie. Poręcza się też opiekę państwa nad obywatelami polskimi za granicą. Nabycie obywatelstwa polskiego 1) z mocy prawa (osoby urodzone z rodziców, obywateli polskich) - zasada pochodzenia ins sangunis. Zasadę ins soli stosuje się ponadto, gdy oboje rodzice dziecka urodzonego lub znalezionego w Polsce są nieznani lub nie posiadają żadnego obywatelstwa,
2) w drodze aktu adm. - indywidualnego przez Prezydenta RP (art.
" 137 Konstytucji) obowiązek zamieszkania na podstawie zezwolenia na osiedlenie przez okres, co najmniej 5 lat. Od nadania obywatelstwa ustawa odróżnia uznanie za obywateli osób o nieokreślonym obywatelstwie lub nie posiadających żadnego obywatelstwa i to na ich wniosek, jeżeli zamieszkują na terenie Polski na podstawie zezwolenia, co najmniej 5 lat. Orzekanie należy do kompetencji wojewody.
(…)
… do zasadniczej służby wojskowej. Od orzeczenia ostatecznego służy skarga do NSA.
Obowiązek służby wojskowej wobec kobiet jest ograniczony i dotyczy kobiet posiadających kwalifikacje zawodowe przydatne dla służby.
Zakres przedmiotowy:
a) obowiązek pełnienia służby wojskowej,
b) służby w obronie cywilnej,
c) odbywanie ćwiczeń przysposobienia obronnego, d) uczestniczenie w samoobronie ludności,
e) pełnienie służby w jednostkach zmilitaryzowanych, f) wykonywanie. ćwiczeń na rzecz obrony.
Obowiązek służby wojsk. jest kategorią zbiorczą polega bowiem na:
a) odbyciu zasadniczej służby wojskowej,
b) odbyciu zajęć oraz przeszkolenia przez studentów,
c) odbyciu ćwiczeń wojskowych,
d) okresowej służby żołnierzy rezerwy,
e) pełnienia służby czynnej w razie mobilizacji przez poborowych i żołnierzy rezerwy.
Służba zastępcza może być odbywana zamiast zasadniczej służby wojskowej, zasadniczej służby w obronie cywilnej lub przeszkolenia wojskowego. Uprawnienie to gwarantuje Konstytucja RP wart. 85 ust. 3 osobom, których przekonania religijne lub wyznawane zasady moralne nie pozwalają na odbycie służby. Decyzje w tym zakresie wydaje powiatowa komisja poborowa na pisemny uzasadniony wniosek zainteresowanego.
Zasadnicza służba wojskowa…
… obowiązki związane z za- i wymeldowaniem i nakłada je zarówno na osoby przebywające jak i na organy gminy, zakłady hotelarskie itd.
Obowiązek meldunkowy związany z urodzeniem i zmianą stanu cywilnego ciąży na Urzędzie Stanu Cywilnego. Zameldowania o zmianie nazwiska lub imienia dokonuje starosta, który wydał w tej sprawie decyzję. Zgłoszenia w USC zgonu zastępuje wymeldowanie.
Odrębnie ustawa normuje…
… o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego. Wydanie następuje na wniosek osoby, sądu, organu państwowego, krewnych, małżonka, przedstawiciela ustawowego, itd.
Akta stanu cywilnego stanowią swoiste dokumenty publiczne. Ustawa przewiduje formę postanowienia sądowego, gdy kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia określonych czynności lub decyzji adm..
Księgi stanu cywilnego
Prowadzi się w USC…
…) i inne świadczenia.
e) sprawy wydalania i opuszczania terytorium RP.
Decyzję o wydaleniu cudzoziemca wydaje wojewoda z urzędu lub na wniosek między innymi Ministra Obrony Narodowej, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Szefa Agencji Wywiadu, Komendanta Głównego lub Komendanta Wojewódzkiego
Wydalenie może mieć miejsce, gdy zachodzą przesłanki ustawowe, np. przebywanie bez zezwolenia, gdy cudzoziemiec…
… konsularnymi).
Problematykę reguluje: rozporządzenie Prezydenta RP z 14.03.2000 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania o nadanie obywatelstwa lub wyrażenia zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego oraz wzorów oświadczeń i wniosków.
Odrębnie uregulowana jest sprawa nadania obywatelstwa w drodze repatriacji z terenów wschodnich byłego ZSRR. Zagadnienie to reguluje ustawa z 9,11.2000 r…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)