To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Absolutyzm Oświecony XVIII WIEK Pojawia się jako wynik licznych rewolucji, które doprowadzają do upadku absolutyzm klasyczny. Królowie od tej pory chcą się pomazać jako pierwsi słudzy dążący do zapewnienia szczęścia - czynili wiele reform, jeszcze więcej obiecując. Były to np.
- zmiana administracji centralnej i terytorialnej
- wydanie kodeksów
- wprowadzenie równości ludzi
- wygładzono ostrze feudalizmu. Były też dwa państwa, w których nie było nigdy rewolucji (dopiero Wiosna Ludów). Mimo to: w Austrii Fryderyk II - wykształcony władca wydaje nakazy; jest największym biurokratą XVIII wieku - wszystkim zajmuje się sam.oraz w Prusach funkcjonuje wzorowa administracja bez korupcji
Monarcha jako pierwszy sługa narodu rządzący z racji stanu dla dobra narodu
Administracja centralna
Z Pruskiej Rady Tajnej wyodrębnią się: Tajna Kamera Nadworna zwana od 1713 Generalną Dyrekcją Finansów oraz Urząd Generalnego Komisarza Wojny (od 1713 Generalny Komisariat Wojny). Dodatkowo unifikacja z 1723 stworzyła Generalny Dyrektoriat. Ministerstwem Gabinetowym (sprawy zagraniczne) od 1728 kieruje król.+ ministerstwo sprawiedliwości (powstałe w 1737) zajmujące się sprawami sądowymi. W monarchii habsburskiej w 1527 roku utworzono Radę Tajną (6 członków), Nadworną Izbę Skarbową (zarząd finansów),w 1556 Nadworną Radę Wojenną (zaopatrzenie armii, utrzymanie twierdz), Kancelarię Nadworną
Jednolity zarząd Centralny od 1762 oparty na 6 instytucjach: Zjednoczona Kancelaria Nadworna (sprawy wewnętrzne), Kancelaria Stanu (sprawy zagraniczne), Nadworna Izba Skarbowa (finanse), Nadworna Rada Wojenna (wojsko), Nadworna Izba Obrachunkowa i Najwyższa Izba Sprawiedliwości
W Rosji reformę administracji centralnej przeprowadził Piotr I - w 1711 utworzono Senat Rządzący, zniesiono prikazy, a na ich miejscu od 1718-1720 istniały kolegia.
Prikazy - (XV - XVIII wiek) na czele bojar; stąd instytucja dumy bojarskiej (40 osób)
Urzędnicy ministerialni - w Prusach funkcje ministerialne pełnili dyrektorzy Generalnego Dyrektoriatu (1723) i Ministerstwa Gabinetowego. Za Fryderyka II zarząd cywilny i wojskowy skupiony został w gabinecie królewskim. Od połowy XIX wieku wykształci się pozycja premiera.
Administracja terytorialna Prusy podzielone na prowincje na czele z namiestnikami. Obok nich organy zwane rządami krajowymi. W XVII-wiecznym mieście rządzi radca skarbowy.
W XVII wieku w Brandenburgii wprowadzono podział na powiaty pod przewodnictwem landrata. Fryderyk Wilhelm I w latach 1713-1723 podzielił Prusy na okręgi zwane departamentami kamer - władza należała do organów kolegialnych zwanych kamerami wojny i domen. Najniższą jednostką był powiat pod przewodnictwem landrata. Miasta królewskie podlegały radcom skarbowym.
(…)
… Obrachunkowa i Najwyższa Izba Sprawiedliwości
W Rosji reformę administracji centralnej przeprowadził Piotr I - w 1711 utworzono Senat Rządzący, zniesiono prikazy, a na ich miejscu od 1718-1720 istniały kolegia.
Prikazy - (XV - XVIII wiek) na czele bojar; stąd instytucja dumy bojarskiej (40 osób)
Urzędnicy ministerialni - w Prusach funkcje ministerialne pełnili dyrektorzy Generalnego Dyrektoriatu (1723…
… landrata. Fryderyk Wilhelm I w latach 1713-1723 podzielił Prusy na okręgi zwane departamentami kamer - władza należała do organów kolegialnych zwanych kamerami wojny i domen. Najniższą jednostką był powiat pod przewodnictwem landrata. Miasta królewskie podlegały radcom skarbowym.
U austriackich Habsburgów podzielono państwo na gubernie, starostwa krajowe ze starostami na czele, cyrkule ze starostami…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)