ZSRR - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 700
Wyświetleń: 2065
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZSRR - opracowanie  - strona 1 ZSRR - opracowanie  - strona 2 ZSRR - opracowanie  - strona 3

Fragment notatki:

ZSRR 1. Walka o władzę po śmierci Lenina W grudniu 1922 r. oficjalnie proklamowano powstanie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Na czele państwa stała partia bolszewicka, która w 1925 r. przejęła nazwę Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii . Jej przywódca od tej chwili odgrywał główną rolę w państwie . W pierwszej połowie lat 20. Najważniejszymi osobami z ZSRR byli Lenin, Trocki, Grigorij Zinowiew, Lew Kamieniew, Feliks Dzierżyński (szef CZEKA ) i Józef Stalin . Lenin zaczął chorować i był stopniowo odsuwany od władzy w kraju. Jego następcą miał być Trocki, co budziło sprzeciw Stalina. W 1923 r. Stalin, Kamieniew i Zinowiew sprzymierzyli się przeciwko Trockiemu. Walkę o władzę wygrał ostatecznie Stalin po śmierci Lenina w 1924 r. Trocki rok później został pozbawiony funkcji partyjnych oraz zmuszony na emigracji.
Zinowiew i Kamieniew przestali być Stalinowi potrzebni. W 1926 r . nowy przywódca oskarżył ich o sabotaż i pozbawił funkcji partyjnych. Po paru latach zostali zgładzeni.
2. Początki władzy Stalina Po objęciu władzy Stalin rozpoczął przekształcanie ZSRR w państwo totalitarne. Wbrew faktom podkreślał swoją rolę i znaczenie rewolucji październikowej i wojnie domowej. Dzięki tym zabiegom Stalin został otoczony uwielbieniem społeczeństwa, przypisywano mu nieomylność, wielkość.
Rozwinął się kult jednostki . Stawiano mu pomniki, jego imieniem nazywano szkoły, zakłady przemysłowe, a nawet miasta ( Caryca w 1925 r . zmienił nazwę na Stalingrad). 3. Kolektywizacja i Industrializacja W 1927 r . Stalin zdecydował się odejść od koncepcji NEP-u i zastąpić go system gospodarczym opartym na centralnym planowaniu, kolektywizacji i industrializacji. Po I wojnie światowej i po wojnie domowej gospodarka rosyjska była w tak złym stanie, że Lenin , aczkolwiek niechętnie, zgodził się na wprowadzenie Nowej Ekonomicznej Polity ki , którą Stalin teraz zniósł i zdecydował, że nadszedł czas na zbudowanie gospodarki w pełni socjalistycznej. Zgodnie z zasadami centralnego planowania, radziecka gospodarka miała się rozwijać w ramiach pięcioletnich planów gospodarczych ( pięciolatek). Pierwszy plan pięcioletni miał się realizować w 1929 r. Industrializacja: Pod ścisłą kontrolą państwa znalazła się cała gospodarka. Zamierzano przede wszystkim rozbudować przemysł ciężki ( górnictwo, hutnictwo, przemysł metalowy, energetyczny, elektrotechniczny). Duże inwestycje poczyniono w przemyśle zbrojeniowym. Powstały i rozwinęły się ogromne ośrodki przemysłowe i fabryki. Zaniedbano natomiast przemysł lekki, produkujący głównie na potrzeby indywidualnych odbiorców.


(…)

… r. Szefem NKWD został Gruzin Ławrientij Beria.
5. Polityka Międzynarodowa
Ważnym elementem polityki Stalina była poprawa wizerunku ZSRR na arenie międzynarodowej. Wyrazem tego stało się unormowanie stosunków międzynarodowych z Polską w 1932 r. oraz przystąpienie ZSRR do Ligi Narodów w 1934 r. Pomimo wzrastającego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec, wzajemna niechęć i podejrzenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz