ŹRÓDŁA PRAWA CYWILNEGO I HANDLOWEGO Landrecht pruski z 1794 r. (dzień dziecka :) ) Zawieszenie publikacji Landrechtu pod wpływem rewolucji we Francji → wprowadzono po włączeniu ziem II rozbioru jako posiłkowy w stosunku do praw prowincjonalnych. bardzo obszerny (blisko 20tyś art.), napisany kazuistycznie , z wieloma mentorskimi wskazówkami etycznymi objął prawie całość prawa materialnego (państwowe, administracyjne, karne, prywatne - 15tys art.) napisany po niemiecku , ale językiem niezrozumiałym , rozwlekłym , liczne dygresje i życiowe przykłady . oparty na prawie powszechnym → typowy przykład kodeksu przejściowego między feudalizmem a kapitalizmem („ pruska droga ”), min. obok nowoczesnej definicji własności, istniała własność podzielona, oparty na stanowej strukturze, przywilejach szlachty, poddaństwie chłopów → wraz z reformami Steina-Hardenberga załamały się podstawy Landrechtu. Kodeks cywilny austriacki z 1811 r. (ABGB). (dzień dziecka :) ) prace zaczęte za Marii Teresy zakończyły się za Józefa II - Kodeksem Józefińskim w 1786 (głównie prawo osobowe) za Leopolda II - powstał w 1797 r. Kodeks cywilny zachodniogalicyjski → nawiązywał do prawa natury, nieliczne przepisy feudalne → liczne dyskusje i zakończenie prac w 1811 r. (dzień dziecka) jako ABGB . ok. 1500 art., krótki wstęp i 3 części - o prawie osobowym, o prawie rzeczowym i o przepisach wspólnych prawom osobowym i rzeczowym. kwestie materialne - oparty na abstrakcyjnie ujmowanych założeniach równości podmiotów prawa , wolnej własności i swobody umów , i choć powstał w czasie istnienia podziałów stanowych, to zostały one uregulowane w odrębnych przepisach, tzw. politycznych kwestia formy - sformułowania krótkie i proste , wyraziste , z odwołaniami do zasad słuszności i rozsądku o ujęciu ogólnym . W systematyce i terminologii nawiązywał do prawa rzymskiego. W ciągu XIX w niezmieniany choć - zniesiono feudalizm , poddano regulacji ABGB własność chłopską, wydawanie ustaw szczegółowych dot. spraw nieprzewidzianych w ABGB, reformy konstytucyjne - pierwsza faza (lata 60'te i 70'te) w duchu liberalizmu, od lat 80'tych nawrót do reform antyliberalnych (hasła solidaryzmu społecznego, odwrót od polityki manchesteryzmu) Początek XX w. - 3 nowele: Nowela I z 1914 r. zmiany w dziedzinie prawa osobowego, rzeczowego i spadkowego. Nowela II z 1915 r. przepisy o sprostowaniu i odnowieniu granic. Nowela III z 1916 r. zmieniała niektóre przepisy prawa zobowiązań (najobszerniejsza). wpływ BGB. Obowiązuje do dziś w Republice Austrii. Kodeks Napoleona.
(…)
… handlowego (np. Szwajcaria, Anglia) wyodrębnia się prawo handlowe ze względu podmiotowy lub przedmiotowy związek danych norm z obrotem gospodarczym.
Francja - na podstawie ordonansów Ludwika XIV z dziedziny handlu lądowego i morskiego (o handlu z 1673 r. i o marynarce z 1681 r.) powstał Kodeks Handlowy (code de commerce) z 1807 r.
brak systematyki; 4 księgi: I - prawo handlowe i wekslowe, II -prawo morskie…
…, z mało precyzyjną terminologią → dużo nowelizacji.
W państwach niemieckich (poza Prusami - Landrecht) obowiązywały przepisy francuskie → prace nad kodeksem (przyjęcie ustaw cząstkowych) i w 1861 r. projekt komisji został przyjęty najpierw w Austrii (bez księgi V dot. prawa morskiego) i obowiązywał do 1938 r., a w Związku Płn.-Niemieckim w 1871 r. jako kodeks handlowy dla całego Cesarstwa Niemieckiego (zasada…
… liberalizmu i indywidualizmu, charakter antyfeudalny w ogólnych założeniach, a założeniach szczegółowych nawiązujący do dawnego prawa zwyczajowego Francji płn, prawa rzymskiego krajów prawa pisanego i prawa okresu Rewolucji. Rewolucyjny charakter w prawie majątkowym, zachowawczy w prawie osobowym i rodzinnym
arcydzieło sztuki legislacyjnej - zwięzły, prosty i jasny, unikał kazuistyki i zbyt abstrakcyjnych…
… praw indywidualnych w imię „wspólnoty narodowej") → rozpoczęto pracę nad nowym kodeksem w 1940 r. → w ramach denazyfikacji Sojusznicza Rada Kontroli Niemiec unieważniła te normy dot. ideologii III Rzeszy, ale i resztki ustroju feudalnego.
Kodeks cywilny szwajcarski (ZGB). wpływ pandektystyki, ale silniejszy niż w BGB wpływ prawa rodzimego. Też prawo francuskie, austriackie.
Początek - Szwajcaria…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)