To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Pięciornik złoty
(Potentilla aurea L.)
Pokrój
Roślina gęstokępkowa. Pędy kwiatowe wyrastają z boku płonych różyczek liściowych. Pędy rzadko zakorzeniają się.
Łodyga
Wzniesiona, o wysokości do 25 cm.
Liście
Głównie liście różyczkowe. Są one długoogonkowe, dłoniasto złożone, składają się z 5 jednakowej wielkości listków. Listki te mają klinowato-jajowaty kształt i wierzchołki ostro ząbkowane. Ich brzegi są srebrzysto i przylegająco owłosione, wskutek czego na brzegach listków występuje lśniąca obwódka. Również nerwy listków są owłosione. Liście łodygowe nieduże i nieliczne (1-2). Przylistki na płonych różyczkach mają jajowate lub szerokolancetowate uszka.
Kwiaty
Wyrastają na długich szypułkach. Ich korona o średnicy 1,5-2,5 cm składa się z 5 złocistożółtych płatków (właśnie od koloru tych płatków pochodzi nazwa gatunkowa rośliny). U nasady płatków pomarańczowa plama, wewnątrz korony liczne pręciki i słupki. Szyjka słupka o cienkiej nasadzie i zgrubiała pod znamieniem.
Owoc
Drobne niełupki.
Biologia i ekologia
Bylina. Kwitnie od maja do sierpnia.
Zastosowanie
Roślina ozdobna. Rozmnaża się go wczesną wiosną przez podział. Po kilku latach uprawy należy przerzedzić kępy, gdyż nadmiernie zagęszczony słabo kwitnie i ma mniejszą wytrzymałość na mróz. Wymaga stanowiska słonecznego lub półsłonecznego, gleby przewiewnej, niezbyt wilgotnej i bezwapiennej.
Pięciornik gęsi
(Potentilla anserina L.)
Pokrój
Kłącze krótkie, okryte resztkami przylistków, zakończone rozetką liści, korzenie wrzecionowato zgrubiałe, mięsiste.
Łodyga
Pełzająca lub podnosząca się o długości 15-50 cm.
Liście
Nieparzystopierzastodzielne, osiągają długość do 20 cm, złożone z 7-21 listków. Od spodu jedwabiście, srebrzysto owłosione. Listki podługowate, brzeg blaszek wyraźnie piłkowany.
Kwiaty
Pojedyncze, średnicy ok. 2 cm, długoszypułkowe, pięciopłatkowe: działki kielicha wcinane, płatki korony 2 razy dłuższe od działek. Barwa złocistożółta. Owoc
Pojedynczy orzeszek, odpadający.
Biologia i ekologia Z kątów różyczki liściowej wyrastają cienkie, długie rozłogi, ukorzeniające się w węzłach. Roślina miododajna, owadopylna. Kwitnie od maja do września. Na polach uprawnych jako chwast. Hemikryptofit
(…)
… wyrastają cienkie, długie rozłogi, ukorzeniające się w węzłach. Roślina miododajna, owadopylna. Kwitnie od maja do września. Na polach uprawnych jako chwast. Hemikryptofit. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla O/All. Agropyro-Rumicion crispi.
Zastosowanie
Roślina lecznicza: środek ściągający i przeciwzapalny, a także rozkurczający na mięśnie gładkie. Stosowany przy biegunkach, chorobach jelit i dróg żółciowych charakteryzujących się stanami kurczowymi. Dzięki zawartości substancji gorzkich poprawia apetyt i ułatwia trawienie. Sztuka kulinarna: surowe liście dodaje się do zup, kasz, można przygotować jak szpinak. Kłącze jadalne na surowo lub gotowane Garbarstwo: Roślina niegdyś używana w garbarstwie ze względu na dużą ilość garbników.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)