Babka zwyczajna i babka lancetowata - zielnik

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Babka zwyczajna i babka lancetowata - zielnik - strona 1 Babka zwyczajna i babka lancetowata - zielnik - strona 2 Babka zwyczajna i babka lancetowata - zielnik - strona 3

Fragment notatki:

Babka lancetowata (Plantago lanceolata L.)
Pęd Pod powierzchnią krótkie kłącze. W czasie kwitnienia wyrastają pędy kwiatonośne osiągające wysokość do 40 cm.
Liście Długie, równowąskie, lancetowate, u nasady zwężone w rynienkowaty owłosiony ogonek, skupione są w przyziemne rozety, mają 3-7 równoległych nerwów. Blaszka liściowa przeważnie całobrzega, rzadko z nielicznymi ząbkami.
Kwiaty Z rozetek liściowych wyrasta jedna lub kilka bezlistnych szypułek kwiatostanowych o 5 głębokich bruzdach. Szypułka jest prosto wzniesiona lub podnosząca się. Kwiatki są drobne, niepozorne, białe do brunatnoróżowych, zebrane w gęsty, kulisty lub walcowaty, brunatny kłos.
Owoce Gładkie, błyszczące, czerwonobrunatne nasiona w kształcie czółenek osadzone są po 1-2 w jajowatej torebce.
Korzenie Liczne, wiązkowe.
Biologia Pędy kwiatostanowe wyrastają począwszy od drugiego roku wegetacji. Roślina kwitnie od maja do września, jest wiatropylna. Jedna roślina wydaje około 1000 nasion. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Cl. Molinio-Arrhenatheretea.
Zastosowanie 
Roślina lecznicza
Historia: babka lancetowata jest rośliną znaną od bardzo dawna w lecznictwie. Uważano, że musi ona być silnym środkiem na zranienia skoro nie ginie "nawet na uczęszczanych drogach mimo deptania przez końskie kopyta i rozjeżdżania żelaznymi obręczami wozów.
Surowiec zielarski działanie: sok z babki jest lekiem śluzowym i powlekającym. Również napary i odwary działają przeciwzapalnie w jamie ustnej, gardle i przewodzie pokarmowym Roślina jadalna
Roślina pastewna
Roślina ozdobna
Babka zwyczajna
babka większa (Plantago maior L.)
Pokrój
Wysokość od 5 do 30 cm, bardzo zmienna zależnie od właściwości gleby.
Łodyga
Silnie skrócona (dlatego liście skupione w przyziemnej różyczce), tylko w czasie kwitnienia rozwijają się 1-3 (rzadziej więcej) nierozgałęzione łodygi kwiatonośne, prosto wzniesione, bezlistne, obłe i skąpo owłosione, wyrastające z pachwin liści.


(…)

… z czterech, szerokoeliptycznych działek, wolnych do samej nasady. Korona 4-płatkowa, rurkowata, naga. Pręciki 4 z długimi, białymi nitkami zakończonymi bladoliliowymi, z czasem brudnożółtymi pylnikami. Zalążnia górna.
Owoce
Jajowata puszka, zawierająca zwykle 8  nasion. Otwiera się wieczkiem. Nasiona owalne lub w różny sposób zdeformowane - kanciaste.
Biologia i ekologia 
Bylina, hemikryptofit. Roślina kwitnie od maja do października.
Siedlisko
W uprawach rolnych jest chwastem.
Zastosowanie  Roślina lecznicza. W starożytności zalecana była w przypadku ukąszeń przez węże i skorpiony. Surowiec zielarski działa wykrztuśnie, przeciwzapalnie, powlekająco . W medycynie ludowej świeże liście przykładano na niewielkie zranienia, ukąszenia owadów, zwichnięcia, ropiejące rany, owrzodzenia, napar służył…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz