zielnik -Koniczyna biała - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zielnik -Koniczyna biała - omówienie  - strona 1 zielnik -Koniczyna biała - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

Koniczyna biała
(Trifolium repens L.)
Łodyga
Płożąca się, długości do 45 cm, bezlistna, gładka i pełna. Ma zdolność zakorzeniania się.
Liście
Trzylistkowe, długoogonkowe, odwrotnie jajowate, o ząbkowanych brzegach. Na górnej stronie liścia występuje jasna plama w kształcie podkowy. Wieczorem listki składają się pionowo do góry. Posiada jajowate, błoniaste przylistki zakończone szydlastym wyrostkiem i w większości zrośnięte w rurkę obejmującą łodygę.
Kwiaty
Kulista główka wyrastająca na długiej szypułce, zawierająca 40-80 obcopylnych kwiatów motylkowych. Rurka korony jest krótsza, niż u koniczyny łąkowej. Barwa biała do kremowej.
Owoce
Dwu-czteronasienny, wydłużony, łatwo pękający strąk. Nasiona drobne, o sercowatym kształcie i jasno- lub ciemnożółtej barwie, z połyskiem.
Korzeń
Roślina płytko zakorzeniona, o licznych korzeniach przybyszowych.
Biologia i ekologia 
Bylina, hemikryptofit, roślina azotolubna. W uprawach rolnych, szczególnie warzyw bywa uciążliwym chwastem. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla Ass. Lolio-Cynosuretum. Kwitnie od maja do września, po przekwitnięciu kwiaty brunatnieją. Zapylane są przez trzmiele lub pszczoły.
Zastosowanie  Roślina pastewna. Znajduje się w rejestrze roślin rolniczych Unii Europejskiej. Jest jedną z najcenniejszych roślin pastwiskowych, zawiera dużo białka i bardzo długo jest mięsista. Jest odporna na przygryzanie i deptanie. Bywa podsiewana w zbożach na poplon.  Roślina lecznicza: jest składnikiem mieszanek ziołowych stosowanych przeciwreumatycznie i przeciwartretycznie. Roślina miododajna. Jest doskonalą rośliną miododajną. Wydajność miodowa zwarcie rosnącej koniczyny białej osiąga 100 kg/ha. Dawniej z jej kwiatów uzyskiwano żółty barwnik do barwienia tkanin.
Koniczyna łąkowa
(Trifolium pratense L.)
Łodyga
Podnosząca się lub wzniesiona o długości dochodzącej do 50 cm. Jest przylegająco owłosiona i często czerwono nabiegła.
Liście
3-listkowe, jajowate lub eliptyczne, całobrzegie listki, przeważnie plamiaste. U nasady liści występują owłosione i szydłowato zakończone, błoniasteprzylistki, często zrośnięte z ogonkiem liściowym.
Kwiaty
Motylkowe, jasnopurpurowe, pachnące, w główkach kulistych lub jajowatych, znajdujących się przeważnie po 2 na jednej łodydze. W 10-nerwowej i owłosionej z zewnątrz rurce kielicha występuje pierścień włosków.


(…)

….) Molinio-Arrhenatheretalia. Zastosowanie 
Roślina uprawna. Jest uprawiana jako cenna roślina pastewna o jest jedną z podstawowych roślin motylkowych uprawianych na paszę.
W medycynie ludowej była dawniej rośliną leczniczą. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz