To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
38. Zgłaszanie list kandydatów na posłów. Podstawowe znaczenie w tej kwestii ma przepis art. 100 Konstytucji - kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne i wyborcy.
Warunkiem rejestracji okręgowej listy kandydatów na posłów jest 5 tys. podpisów, wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym, na listę kandydatów. Prawo zgłaszania kandydatów na posłów przysługuje komitetom wyborczym, które w imieniu partii politycznych i wyborców wykonują czynności wyborcze, a w szczególności zgłaszają kandydatów. Ustawodawca wyróżnia 3 rodzaje podmiotów uprawnionych do zgłaszania okręgowych list kandydatów na posłów:
Komitety wyborcze partii politycznych. Gremium partyjne podejmuje decyzje o utworzeniu komitetów. Funkcje komitetu wyborczego partii politycznej pełni organ partii upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz, z momentem wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia, którego treścią jest notyfikowanie zamiaru zgłoszenia kandydatów na posłów oraz informacja o powołaniu pełnomocnika wyborczego i pełnomocnika finansowego - w zawiadomieniu takim podaje się tez nazwę komitetu wyborczego, dane pełnomocnika wyborczego i finansowego, a ponadto dołącza się oświadczenia pełnomocników, uwierzytelniony odpis z ewidencji partii politycznych (KRS) oraz wyciąg ze statutu partii politycznej wskazujący, który z organów jest upoważniony do jej reprezentowania na zewnątrz. Koalicyjne komitety partii politycznych. Powstaje w momencie, kiedy dwie i więcej partii politycznych decyduje się na wspólny udział w wyborach. Zasady zgłaszania są identyczne jak w przypadku komitetu wyborczego partii politycznej, z tą różnicą, że wszystkie dokumenty musi złożyć każda partia. Do dokumentów tych należy dodać jeszcze umowę o zawiązaniu koalicji wyborczej, zarejestrowaną w KRS. W umowie powinny być zawarte zapisy dotyczące podziału subwencji (pieniądze z budżetu państwa przeznaczone na działalność statutowa partii. Uzyskują ją tylko te partie, które w ostatnich wyborach do Sejmu uzyskały samodzielnie 3% głosów w skali kraju lub będąc w koalicji 6% w skali kraju. Wysokość subwencji zależy od ilości zdobytych głosów. 3%-5%=10zł, 5%-10%=8zł, 10%-20%=7zł, 20%-30%=4zł, 30%
(…)
… ich wiarygodności OKW w terminie 3 dni dokonuje ich sprawdzenia. Jeżeli w jego rezultacie okaże się, że lista nie ma wymaganego poparcia komisja postanawia o odmowie rejestracji listy. Postanowienie to można zaskarżyć do właściwego miejscowo sądu okręgowego, który w postępowaniu nieprocesowym rozpatruje sprawę w składzie 3 sędziów orzeka o przedmiocie skargi. Jeżeli na tym etapie postępowania okazało…
…. Według ordynacji wyborczej komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym jedna listę okręgową. Listę taką zgłasza się do okręgowej komisji wyborczej do 40 dnia przed dniem wyborów, a dokonuje tego pełnomocnik wyborczy lub osoba przez niego upoważniona. Zgłoszenie takie powinno zawierać: nazwisko, imię, zawód i miejsce zamieszkania każdego z kandydatów oraz przynależność partyjną. Do zgłoszenia należy…
… okręgu wyborczym i większa niż jej dwukrotność. OKW może skreślić kandydata z zarejestrowanej listy wyborczej, jeśli ten:
Zmarł (miejsce po takim kandydacie można zapełnić nowym kandydatem, ale trzeba go zgłosić do 15 dnia przed dniem wyborów)
Utracił prawo wybieralności
Wycofał swoją zgodę na kandydowanie
Jeśli po skreśleniu liczba kandydatów jest mniejsza niż liczba mandatów do obsadzenia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)