Zeznania świadków - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zeznania świadków - omówienie - strona 1 Zeznania świadków - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

ZEZNANIE ŚWIADKÓW.
Strona, która powołuje się na zeznania świadków powinna dokładnie oznaczyć to stwierdzone akty, które mają być zeznaniami i wskazać świadków które wezwanie będzie możliwe.
Świadkami nie mogą być:
Osoby niezdolne da komunikowania się,
Wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni z zachowania tajemnicy służbowej,
Przedstawiciele ustawowi strony, Współuczestnicy jednolici.
Prawo do odmowy zeznań posiadają: Małżonkowie stron,
Wstępni, zstępni, rodzeństwo, powinowaci w tej samej linii, Osoby pozostające w przysposobieniu.
Odmowa nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu z wyjątkiem spraw o rozwód. Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie jeżeli zeznanie mogło by narazić jego lub jego bliskich. Duchowny może odmówić gdy chodzi o powierzone mu fakty na spowiedzi. W treść zeznania wchodzi:
Imię, nazwisko, adres,
Miejsce i czas przesłuchania. Nazwiska stron i przedmiot sprawy,
Zwięzła osnowa przepisów o karach za pogwałcenie obowiązków świadka,
Informacje o zwrocie wydatków koniecznych i o wynagrodzeniu za utratę zarobku.
Osoby niepełnosprawne przesłuchuje się w miejscu ich pobytu jeżeli nie mogą go opuścić. Świadkowie, którzy jeszcze nie zeznawali nie mogą przebywać przy przesłuchiwaniu innych. Kolejność przesłuchiwania ustala przewodniczący. Do tłumaczy stosuje się odpowiednio przepisy o biegłych. Przed przesłuchaniem świadek zostaje pouczony o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Przesłuchanie rozpoczyna się od zadania świadkowi pytań dotyczących jego osoby i stosunku do strony oraz złożeniem przyrzeczenia. Przyrzeczenia nie składają małoletni i osoby skazane wyrokiem prawomocnym za fałszywe zeznania. Świadkowie składają zeznania ustne tylko niemi i głusi - pisemne. Jeśli zeznania świadków przeczą sobie mogą być konfrontowani. Po zapisaniu do protokołu zeznania są odczytane. Świadek może się oddalić po uzyskaniu zezwolenia przewodniczącego. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd karze grzywną i może zarządzić przymusowe sprowadzenie. Świadek może usprawiedliwić niestawiennictwo w ciągu tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego lub na pierwszym posiedzeniu. Za nieuzasadnioną odmowę zeznań sąd może ukarać świadka grzywną lub nakazać aresztowanie na czas nie przekraczający tygodnia. W przypadku żołnierza sąd występuje z wnioskiem do dowódcy o pociągnięcie go do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych związanych ze stawiennictwem, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz