Fragment notatki:
Na notatkę składa się 13-stronicowy plik z opisami i zdjęciami zwierząt leśnych takich jak: lerka, świergotek drzewny, drozd śpiewak, paszkot, kos, rudzik, kapturka, muchołówka żałobna, kowalik, sosnówka, raniuszek, sójka, kruk, zięba oraz wiewiórka.
LERKA
Lerka (skowronek borowy) (Lullula arborea) - mały ptak z rodziny skowronków, zamieszkujący Europę, Bliski Wschód i góry Afryki Północnej. Populacje zachodnie osiadłe, wschodnie wędrują zimą bardziej na południe (przeloty III-IV i IX-XI). W Polsce nieliczny (lokalnie średnio liczny) ptak lęgowy.
Biotop
Miejsca o silnym nasłonecznieniu, obrzeża suchych borów, zręby i uprawy leśne.
Pożywienie
Drobne owady, a tylko wyjątkowo nasiona traw i chwastów.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową ścisłą.
ŚWIERGOTEK DRZEWNY
Świergotek drzewny (Anthus trivialis) - mały ptak z rodziny pliszkowatych, zamieszkujący większość Europy oraz zachodnią i środkową Azję. Wędrowny (przeloty IV-V i VIII-X), zimuje w Afryce i południowej Azji. W Polsce średnio liczny, szeroko rozpowszechniony ptak lęgowy, liczniejszy na obszarach zalesionych.
Cechy gatunku
Obie płci ubarwione jednakowo. Ogólna kolorystyka upierzenia szarobrązowa, z ciemniejszym wierzchem i jaśniejszym spodem. Skrzydła ciemne, z piórami kremowo obrzeżonymi. Ogon ciemny z białymi brzegami. Pierś jasnokremowa z ciemniejszym kreskowaniem. Brzuch i kuper białoszare. Wokół oka żółtawa obrączka; przez nie przechodzi ciemniejszy pasek, a nad nim - jasna brew. Podgardle kremowobiałe. Nogi czerwonawe.
Podobnie ubarwiony drozd śpiewak ma pomarańczowobrązowy ton upierzenia oraz liczniejsze i wyraźniejsze ciemne plamki na piersi.
Biotop
Suche obrzeża wszelkiego typu lasów, poręby i polany, w górach w kosodrzewinie. Także zadrzewienia śródpolne i laski podmiejskie.
Pożywienie
Drobne owady zbierane na ziemi.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.
DROZD ŚPIEWAK
Drozd śpiewak (Turdus philomelos; syn. T. ericetorum) - średni ptak śpiewający z rodziny drozdowatych, zamieszkujący Eurazję. Wędrowny, przeloty III-IV i IX-X. Zimuje w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce rozpowszechniony, liczny ptak lęgowy.
Wygląd zewnętrzny
Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała brązowy o ciepłym odcieniu, kuper i pokrywy nadogonowe oliwkowe, ogon i wierzch głowy pomarańczowobrązowe. Spód ciała kremowy, z gęstymi brązowymi plamkami w kształcie litery "V". Jasne pokrywy podskrzydłowe. Nogi cieliste. Młode podobne do dorosłych, ale mają jasno kreskowany grzbiet.
Głos
Wabi krótkim "sip". Zaniepokojony odzywa się serią szybkich "tiks-tiks-tiks", alarmuje głośnym jazgotem. Śpiewa głośno i melodyjnie, fletowo, charakterystycznie powtarzając każdą frazę po 2-4 razy. Do śpiewu wplata różne motywy, również zapożyczone z głosów innych gatunków. Często śpiewa siedząc na samym czubku wysokiego drzewa i o zmroku.
(…)
… concern).
W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Od dawna zwiększa liczebność, do czego przyczyniły się: zaprzestanie na początku XX wieku odłowów do celów konsumpcyjnych oraz synantropizacja, w tym zasiedlanie miast. Jedną z przyczyn może być też ocieplenie klimatu - wskazuje na to wzrost liczebności w Białowieskim Parku Narodowym, czyli środowisku nie przekształconym przez człowieka.[1] Kosy…
… czarnołbista) (Sylvia atricapilla (L., 1758)) - mały ptak częściowo wędrowny z rodziny pokrzewkowatych, zamieszkujący niemal całą Europę (bez północnych części Półwyspu Skandynawskiego) oraz północną Afrykę. Ptaki z południa osiadłe, z północy - wędrowne (przeloty IV-V i VIII-X), zimują w południowej Europie i północnej Afryce. W Polsce średnio liczny (lokalnie liczny) ptak lęgowy. W zdecydowanej większości…
… do muchołówki szarej, po chwyceniu owada nie powraca na to samo miejsce. Jesienią zjada też dżdżownice i jagody.
Status i ochrona Objęta ochroną gatunkową ścisłą.
KOWALIK
Kowalik (bargiel) (Sitta europaea L., 1758) - niewielki ptak osiadły z rodziny kowalikowatych, zamieszkujący Europę poza północnym skrajem (większością Półwyspu Skandynawskiego), Maghreb, Azję Mniejszą i znaczną część Azji (poza częścią…
… biała (u podgatunku caudatus) lub biała z czarną pręgą nad okiem (u podgatunku europaeus). Oko z czerwoną obwódką. Dziób malutki, spiczasty. Młode ciemniejsze, mniej różowe i z krótszym ogonem.
Biotop
Lasy liściaste i mieszane, dawniej również parki i ogrody, które obecnie omija. Nie gnieździ się również w zadrzewieniach śródpolnych.
Pożywienie
Małe owady (np. mszyce).
Ochrona
Objęty ochroną…
…, w tym gryzoniami, jaszczurkami, młodymi ptakami i jajkami wybieranymi z gniazd. Jesienią żywi się głównie żołędziami, które gromadzi w większych ilościach w różnych miejscach w ziemi, w dziuplach, szczelinach drzew, pod płatami kory lub mchu. Przyczynia się w ten sposób do rozsiewania dębu, który jest gatunkiem ciężkonasiennym. Zjada też bukiew i orzechy laskowe.
Status i ochrona [edytuj]
W Polsce objęta ochroną…
… prawie wszystkie typy krajobrazu, również w górach.
Pożywienie
Wszystkożerny, jednak głównie pokarm zwierzęcy - drobne ssaki, ptaki, owady, dżdżownice, często padlina, również odpadki ze śmietników.
Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.
ZIĘBA
SAMICA
Zięba (Fringilla coelebs) - mały ptak wędrowny z rodziny łuszczaków, powszechnie zamieszkujący całą Europę, zachodnią Azję, północno-zachodnią część Afryki oraz Wyspy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)