Zbiorowość jako formy zrzeszania się- opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbiorowość jako formy zrzeszania się- opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Zbiorowość jako formy zrzeszania się - wyjaśnienie pojęć: zbiór społeczny, kategoria społeczna, zbiorowość społeczna, pojęcie mikrostruktury i makrostruktury społecznej, przykłady mikro i makrostruktur społecznych.
Zbiorowości społeczne - są to kręgi, grupy, zbiorowości etniczne oraz klasy i warstwy społeczne.
Zbiorowość społeczna - to skupienie ludzi, między którymi chociażby na chwilę wystąpiła więź społeczna.
Więź społeczna łączy jedn. w mniej lub bardziej stałe skupienia zwane zbiorowościami społecznymi.
Zbiory i kategorie społeczne nie są typowymi zbiorowościami, bowiem badacze wyróżniają je na podstawie jakiejś cechy występującej w obu formach skupień ludzkich, a nie ze wzg. na więź kreująca zbiorowość społeczną.
Zbiorem społecznym nazywamy ogół ludzi posiadających jakąś wspólną cechę, którą wyróżnia obserwator lub badacz, bez wzg. na to czy jej posiadacze uświadamiają ją sobie czy nie (np. zbiór osób długowłosych, wysokich, blondynów - żadna z tych cech nie ma większego wpływu na życie społeczne).
Kategorie społeczne - to jednostki wyróżnione ze wzg. na cechy ważne dla przebiegu procesów społecznych i wzg. stałe takie jak cechy demograficzne (kategoria wieku, płci) i społeczne (zawód, pochodzenie społeczne).
STRUKTURA SPOŁECZNA:
* Mikrostruktura (małe grupy, opis grupy i inne małe zbiorowości)
* makrostruktura (wielkie zbiorowości: klasy, warstwy, kategorie zawodowe, gr. Polityczne, religijne i inne)
Mikrostruktura - oznacza ułożenie jednostek, ich ról i stosunków w formalną całość. Jest ona jedyną strukturą w małej grupie składającą się z poszczególnych członków. Makrostruktura - to grupy i inne zbiorowości składające się z wielu mikrostruktur porządkujące wielkie i największe elementy społeczeństwa globalnego takie jak: klasy, warstwy, kategorie zawodowe itp.
Mikrostruktura występuje w małych gr. liczących kilka lub kilkanaście osób. Jest gł. Układem społecznym swoich członków takich jak: zawód i stanowisko - udział w zbiorowej konsumpcji, udział w kulturze, styl życia (sposób ubierania się i formy styczności towarzyskich, styl mieszkań).
Makrostruktura występuje w dużych gr. W jej skład oprócz członków wchodzą małe i średnie grupy ,odpowiednio rozbudowana organizacja, składniki materialne (terytorium, budynki i majątek) symbole i wartości.
 
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz