Zastosowanie nanomateriałów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 357
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zastosowanie nanomateriałów-opracowanie - strona 1 Zastosowanie nanomateriałów-opracowanie - strona 2 Zastosowanie nanomateriałów-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 4
Struktura trójwymiarowa kryształu fotonicznego
Krzyształy dwuwymiarowe nie są w stanie „zatrzymać” propagacji światła (rozproszenia) we wszystkich kierunkach przestrzeni. Dla osiągnięcia tego celu potrzeba fotonicznych kryształów trójwymiarowych. Realizacja struktur 3D odbywa się poprzez układanie „w stos” wzorzystych warstw, jedna na drugiej. W celu wytworzenia struktury trójwymiarowej używa się narzędzi mikrometrycznych przez co osiąga się dużą kontrolę nad całym procesem. Stwarza to warunki do bardzo dokładnego i zaplanowanego wprowadzenia do struktury kryształu lokalnych defektów, a także daje możliwość osadzenia kryształów fotonicznych na podłożach o rozmiarach odpowiednich do współczesnego przemysłu elektronicznego.
Nanostruktury w walce z rakiem
Coraz bardziej popularna nanotechnologia poszerza swoje kręgi, wkradając się do wielu dziedzin, w tym także do medycyny. W jaki sposób przyczyniła się do wzbudzenia nowych nadziei w walce z rakiem?
Amerykańscy naukowcy wdrażając nanostruktury kierowali się nie tyle zwiększeniem skuteczności działania podawanego leku, ale także badaniem mechanizmu rozwoju nowotworu. Syntetyczny nanohydroksyapatyt (Nano-HA) połączony z terapeutycznym kompleksem platyny skuteczniej zapobiega rozwojowi raka, niż ten sam leczniczy preparat nie związany z Nano-HA. Syntetyczny HA jest materiałem od dawna stosowanym w medycynie, m. in. Jako wypełniacz małych ubytków kości, czy materiał używany, jako powłoka zapewniająca biokompatybilność różnego rodzaju implantów. Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców z University of Bologna dowodzą, że hydroksyapatyt w postaci nanokryształów wpływa znacząco na skuteczność terapii antynowotworowej. W zależności od morfologii hydroksyapatytowych nanokryształów, kompleks platyny w większym lub mniejszym stopniu łączył się z powierzchnią Nano-HA: im większa była dostępna powierzchnia nanokryształów - im mniej krystaliczny był preparat - tym więcej cząsteczek kompleksu platyny połączyło się z powierzchnią nanocząsteczek hydroksyapatytu.
nHAP
- ApaCare reminalizująca pasta do zębów z nanohydroksyapatytem
Apa (nHAP) chroni przed bakteriami i powstawaniem kamienia nazębnego
Apa (nHAP) uszczelnia uszkodzone szkliwo i zmniejsza wrażliwość zębów
Apa (nHAP) uczestniczy w remineralizacji szkliwa
Wykorzystanie nanotechnologii
Zastosowanie nanonstruktur w chemioterapii jest uzasadnione faktem, że naczynia krwionośne otaczające guzy często charakteryzują się przerwaną ciągłością ścian, swego rodzaju porowatością - dzięki temu cząsteczki leków niesione przez nanostruktury mogą łatwiej docierać do ogniska nowotworu minimalizując przy tym negatywny wpływ na zdrowie komórki. Po dostarczeniu cząsteczki leku na miejsce przeznaczenia kompleks transportujący rozpada się uwalniając nieszkodliwy produkt uboczny. Ponadto system opracowany przez zespół z Duke University wykorzystuje tani i efektywny system ekspresyjny białek, jakim są komórki

(…)


Nanocząstki magnetyczne z uwagi na dużą powierzchnię właściwą i możliwość oddziaływania z różnymi tkankami znajdują szerokie zastosowanie między innymi:
- w detekcji i analizie biocząsteczek
- docelowym transporcie leków
- poprawie kontrastu przy badaniach metodą rezonansu magnetycznego i hipertermii.
Szerokie zastosowanie medyczne magnetycznych nanocząsteczek jest związane z efektem generowania ciepła…
…, to jest złożone z krystalicznych ziaren i klastrów odpowiednich faz o wymiarach rzędu nanometrów
Materiały manometryczne zawierają:
- zerowymiarowe klastery atomów
- jednowymiarowo modulowane warstwy
- oraz ich trójwymiarowe odpowiedniki
Synteza stosowana przez człowieka/laboratoria to jest historia najnowsza, okazuje się, że materiały nanometryczne były „z nami” niedługo przed nami.
Inteligentna sztuczna skóra…
… przykłady : inteligentna mgła, mechaniczny nanokomputer
Opinie
Nanotechnolodzy - futurolodzy powołują się na odkrycia technologiczne dokonywane w ostatnich latach (np.: jednoelektrodowy tranzystor, sztuczne atomy - kropki kwantowe, fulereny, nanorurki). Jednak sposób ich otrzymywania i zastosowanie daleko różnią się od tego, co wyobrażają sobie ortodoksyjni przedstawiciele z tej dziedziny.
Nanomateriały…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz