Zasady wykonywania murów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 490
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady wykonywania murów - omówienie  - strona 1 Zasady wykonywania murów - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

ZASADY WYKONYWANIA MURÓW
Każdy mur składa się z drobnych elementów - cegły, kamieni, bloczków - układanych warstwami poziomymi. Elementy te układa się w murze najczęściej “na płask”, tj. prostopadle do sil działających na mur. Niekiedy jednak układa się cegłę na rab lub stojąco np. na fundamencie.
Spoiny pionowe jednej warstwy powinny być przykryte pełnymi powierzchniami drugiej warstwy. W murach z cegły przyjmuje się grubość spoin poziomych 12mm (nie więcej niż 15), pionowych 10 mm. Do łączenia elementów używa się zapraw rożnych marek w zależności od składu: a) zaprawy wapienne b) cementowe c) cementowo-wapienne d) wapienno-gipsowe
Aby zapobiec powstawaniu rys w ścianach o znacznej długości (na skutek nierównomiernego osiadania) stosuje się przerwy dylatacyjne. Stosuje się je również w przypadku połączenia budynków istniejącego z nowo wznoszonym. W przypadku gdy nie będzie nierównomiernego osiadania oraz tam gdzie wykonuje się najpierw ściany nośne, a wykonanie ścian innych pozostawia się na okres późniejszy stosuje się połączenia na strzępie uciekające, końcowe lub boczne.
Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne wykonuje się przeważnie w ścianach wewnętrznych pomiędzy ogrzewanymi pomieszczeniami, aby zapewnić dobry ciąg gazów i powietrza. Wystająca ponad dach część komina wykonuje się z dobrze wypalonej cegły ceramicznej lub z kamienia odpornego na działanie czynników atmosferycznych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz