Zasady wyboru rodzaju i konstrukcji schodów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady wyboru rodzaju i konstrukcji schodów - omówienie  - strona 1 Zasady wyboru rodzaju i konstrukcji schodów - omówienie  - strona 2

Fragment notatki:

.ZASADY WYBORU RODZAJU I KONSTRUKCJI SCHODÓW- Schody dzieli się na zewnętrzne i wewnętrzne za względu na ich położenie w budynku. Ze względu na przeznaczenie mogą być schody: główne, piwniczne, strychowe, ewakuacyjne itp. W zależności od zastosowanego materiału do budowy schodów rozróżnia się schody : kamienne, ceglane, drewniane, betonowe, żelbetowe oraz stalowe. Liczba stopni nie może być większa od 18, jeśli budynek przeznaczony jest na stały o pobyt ludzi, oraz nie większa niż 14 jeśli schody przeznaczone są do przenoszenia po nich ciężkich przedmiotów. Minimalna szerokość biegów w świetle powinna wynosić: - w budynkach jednorodzinnych 70cm - w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych bez dźwigarów osobowo-towarowych oraz w budynkach u użyteczności publicznej i zakładach przemysłowych 120cm - w zakładach lecznictwa zamkniętego 140cm - biegi schodów piwnic i poddaszy 100cm Maksymalna wysokość stopni: - w budynkach użyteczności publicznej 16cm - w budynkach mieszkalnych 17,5cm -w budynkach jednorodzinnych i mieszkaniach dwukondygnacyjnych 19cm -w schodach piwnic i strychach 20cm. SCHODY DREWNIANE stosuje się najczęściej w budynkach drewnianych i jednorodzinnych o wysokości do 2 kondygnacji. Schody drabiniaste (strome) mają zastosowanie w budynkach gospodarskich i małych domach mieszkalnych.
SCHODY ŻELBETOWE monolityczne są stosowane w rozwiązaniach indywidualnych ,głównie tam gdzie występują złożone kształty, nietypowe wymiary, mała liczba elementów, itp. W budynkach wielorodzinnych i przemysłowych stosuje się schody typowe wykonane w postaci prefabrykatów żelbetowych. Schody płytowe stosowane są dla niedużych rozpiętości biegu. Przy większych rozpiętościach płyta jest gruba i ciężka. Dlatego dla większych rozpiętości biegów stosuje się schody, których stopnie opierają się na belkach policzkowych. W prefabrykowanych budynkach wielokondygnacyjnych stosuje się w prefabrykowanych budynkach wielokondygnacyjnych stosuje się schody prefabrykowane. Płyty biegów opierają się na płytach spocznikowych. Są również stosowane schody składające się z płyt załamanych lub płyt opartych na belkach policzkowych załamanych. W budynkach ze ścianami żelbetowymi monolitycznymi lub murowanymi stosowane są często schody wspornikowe żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane.
SCHODY STALOWE-W budynkach mieszkalnych, biurowych i użyteczności publicznej o konstrukcji stalowej stosuje się przeważnie schody żelbetowe monolityczne lub prefabrykowane. W budynkach tych są także stosowane schody żelbetowe na belkach stalowych. Schody ze stopniami stalowymi stosuje się najczęściej w budynkach przemysłowych. Do komunikacji między pomieszczeniami położonymi na dwóch poziomach lub do obsługi pomostów w halach przemysłowych stosuje się często schody spiralne, których słup najczęściej stanowi główny element nośny na którym opierają się stopnie wspornikowe.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz