Zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym
Najważniejszym elementem postępowania w razie wypadku jest odpo­wiednie udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, umożliwiające przetrwanie trudnego, a często niebezpiecznego czasu do chwili, w któ­rej będzie on poddany fachowej opiece lekarskiej. Niewłaściwe bowiem udzielenie pierwszej pomocy nie tylko nie przynosi pomocy poszkodowa­nemu, lecz często bywa przyczyną cierpienia, wtórnych uszkodzeń, komplikacji powypadkowych, a nawet śmierci.
Pierwsza pomoc udzielona ofierze wypadku oznacza pomoc czasową i dlatego obowiązują tu pewne zasady ogólne.
Pierwszą z nich jest krótkie zastanowienie się nad podjęciem jakiejkolwiek decyzji, a nade wszystko zachowanie spokoju, gdyż jest to warunek opanowania sytuacji i stworzenia atmosfery do udzielenia możliwie najlepszej pomocy. Należy usiłować badać poszkodowanego według pewnego schematu, co znacznie ogranicza możliwość przeoczenia jakiegoś ważnego objawu.
To, od czego trzeba zacząć udzielanie pierwszej pomocy, zależy oczywiście od sytuacji. Trzeba jednakże pamiętać, iż po opanowaniu sprawy najpilniejszej konieczny jest powrót do schematu systematycz­nego badania rannego.
Plan postępowania, który powinien zawsze obowiązywać, obejmuje: udzielenie pierwszej pomocy ofierze wypadku; jeśli poszkodowa­nych jest kilka osób, trzeba dokonać szybkiej selekcji i zająć się najciężej poszkodowanym,
zabezpieczenie poszkodowanego przed możliwością dodatkowego urazu lub uszkodzenia,
wezwanie dodatkowej pomocy,
transport rannego do miejsca, w którym zostanie mu udzielona pomoc lekarska.
Pierwsza pomoc polega na wyeliminowaniu działania czynnika uszkadzającego, np: na zatrzymaniu krwotoku zewnętrznego, uwolnieniu rannego z­ zawału, spod przygniatającego go ciężaru itp. oraz na pobieżnej ocenie jego stanu; Ocena taka opiera się na:
skontrolowaniu tętna,
sprawdzeniu oddychania,
sprawdzeniu stanu przytomności.
Dodatkowy uraz może być spowodowany nieprzerwanym działaniem szkodliwego czynnika, nierzadko jednak zależy od nieumiejętnego postę­powania z rannym. Bardzo ważną przyczyną dodatkowych urazów jest rów­nież niewłaściwy transport.
Nie wolno nigdy poruszać rannego przed zbadaniem tętna i oddycha­nia. Gdy wyczuwa się tętno i człowiek oddycha, wówczas można jeszcze poruszyć wszystkimi jego kończynami, aby sprawdzić, czy nie ma złamań.
Brak tętna powoduje konieczność przystąpienia do reanimacji. Przenosze­nie poszkodowanego jest w tej sytuacji potrzebne tylko wtedy, gdy miejsce, w którym się znajduje, nie jest bezpieczne.
0rganizacja miejsca wypadku polega na ochronie miejsca wypadku przed zagrożeniem, wezwaniu fachowej pomocy i w razie potrzeby prze­niesieniu rannego w bezpieczne miejsce.


(…)

… podskórnej, czasem i kości spowodowanymi działaniem ciepła, prądu elektrycznego lub środków chemicznych. Rozróżnia się trzy stopnie oparzenia:
I stopień - skóra jest zaczerwieniona i występuje nieznaczny obrzęk i ból,
II stopień - na zaczerwienionej i obrzękłej skórze występują pęcherze wypełnione płynem surowiczym,
III stopień - uszkodzone są nie tylko wszystkie warstwy skóry, ale także tkanka podskórna
… się przez oczyszczenie jamy ustnej i gardła ze śluzu, wymiocin, krwi i ciał obcych.
- podciągnięcie żuchwy i odciągnięcie głowy ku tyłowi, - właściwe ułożenie,
Sztuczne oddychanie można prowadzić różnymi metodami z tym że
w warunkach akcji ratowniczej najczęściej stosuje się sposób usta-usta, można również korzystać ze sprzętu takiego jak: aparat do sztucznego oddychania AM-4, lub aparat ożywczy zwany pulmotorem…
…, jakie wytwarza się po wprowadzeniu do nich powietrza.
Ratujący klęka obok głowy ratowanego i jedną rękę kładzie na jego czole, co ułatwia trzymanie głowy w odgięciu, a jednocześnie kciukiem i palcem wskazującym zaciska nozdrza ratowanego. Drugą ręką chwyta za brodę, lekko odciągając żuchwę, aby rozewrzeć zęby, po czym podkłada tę rękę pod kark i potylicę ratowanego. W ten sposób głowa zostaje unieruchomiona…
… zaś obejmuje nos ratowanego. Sztuczne oddychanie należy stosować dopóty, dopóki nieprzytomny nie zacznie sam oddychać. Akcję sztucznego oddychania, choćby trwało ono bardzo długo, wolno przerwać dopiero wówczas, gdy ratowany zacznie sam oddychać, lub gdy lekarz stwierdzi u niego objawy śmierci.
Masaż serca
Masaż serca stosuje się w wypadku zatrzymania czynności serca (np: u uduszonych, porażonych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz