Zasada państwa prawnego Zasada państwa prawnego - odpowiednik anglosaskiej zasady rządów prawa : Rule of Law tj. rządy prawa, panowanie prawa a nie ludzi, nikt nie może stać ponad prawem, ponad tym co zostało określone jako norma prawna. Ponad prawem nie może stać ani monarcha ani Kościół.
Zasada państwa prawnego - to zespół zasad prawnych, które rządzą instytucjami wyposażonymi przez prawo w odpowiednią władzę oraz procedurami poprzez które zasady te mogą być zastosowane w tych instytucjach, a które łącznie służyć mają ochronie podstawowych interesów indywidualnych gwarantowanych przez społeczeństwo poprzez ograniczenie władzy państwowej.
Zasady te wyrażone w prawie są wskutek tego uznane za prawa podstawowe, fundamentalne i w konsekwencji za prawa podmiotowe.
Wyodrębnia się 3 aspekty zasady państwa prawnego :
aspekt formalny - który oznacza, że musi istnieć system prawny uporządkowany hierarchicznie, dobry jakościowo, spójny, przejrzysty, publicznie opublikowany, z określeniem co jest obowiązującym prawem.
materialny - na który składają się podstawowe wartości na których opiera się Konstytucja: godność człowieka, podstawowe prawa i wolności człowieka a także sprawiedliwość i pokój społeczny.
Instytucjonalny Należy tu wymienić zasadę zaufania obywatela do państwa, zasadę lojalności państwa wobec obywatela. W ramach tej zasady zaufania .... wymienić należy : zakaż działania prawa wstecz - zasadę podziału władzy
zasadę ochrony praw nabytych - zasadę niezawisłości sędziowskiej zasadę sprawiedliwości społecznej - okres dostosowawczy przy wprowadzaniu nowych norm zasadę respektowania dobra ogółu - zasadę określoności prawa
zasadę proporcjonalności
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)