Zasada nadzoru w administracji publicznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 2471
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada nadzoru w administracji publicznej - strona 1

Fragment notatki:

Ma 3,5 strony. Porusza takie zagadnienia jak: treść kategorii nadzoru, organ nadzorujący, funkcja nadzoru , współadministrowanie i współodpowiedzialność za działalność podmiotu nadzorowanego.

Zasada nadzoru w administracji publicznej
Zasada nadzoru
Treść kategorii nadzoru określana jest w doktrynie w sposób niejednolity, w kwestii jednak porównywania jej z funkcją kontroli podkreśla się zazwyczaj, że stanowi ona kategorię szerszą, obejmującą działalność kontrolną. Według Jerzego Starościaka „tam gdzie w grę wchodzi prawo do obserwacji plus prawo wydawania poleceń będziemy mówili o nadzorze nad organami administracyjnymi. Nadzór nie ogranicza się zatem do obserwacji, a łączy się z czynnikiem kierowania przez wydawanie dyrektyw”. W innym miejscu autor ten dodawał: „Organ nadzorujący nie tylko spostrzega i ocenia. On również w pewnym sensie współadministruje, odpowiada za wyniki działalności organizatorskiej organów podległych nadzorowi. Oczywiście odpowiedzialność jest ograniczona do tej dziedziny, w której zakresie skutkują środki nadzorcze. (…) Nadzór zawsze obejmuje także kontrolę. Natomiast wykonywanie kontroli nie musi się łączyć z możnością stosowania śródków nadzorczych”. Według W. Dawidowicza nadzór oznacza prawną możliwość wpływania na działalność podporządkowanych organów lub instytucji. Ten element nadzoru polegający na możliwości wpływania na działalność podmiotów poddanych nadzorowi, podkreśla też najnowsza doktryna. Między innymi Marek Wierzbowski i Aleksandra Wiktorowska stwierdzają, że „termin nadzór jest używany najczęściej dla określenia sytuacji, w której organ nadzorujący jest wyposażony w środki oddziaływania na postępowanie organów czy jednostek nadzorowanych”. Nadzór jest pojęciem szerszym od kontroli, ponieważ obejmuje kontrolę i kompetencje władcze wobec organu kontrolowanego. Nadzorujący może nakazać zmianę zastanego stanu faktycznego. Pojęcie nadzoru wiąże się ściśle z hierarchicznym usytuowaniem jednego podmiotu na drugi. Organ nadzorujący w pewnym sensie współadministruje organem, nad którym ma kompetencje władcze. Nadzór zawiera wszystkie elementy kontroli takie jak: Obserwacja
ocena diagnoza sformułowanie wniosków
Oprócz wyżej wymienionych elementów w nadzorze zawarte są również możliwości wiążącego oddziaływania i władczej ingerencji w działalność określonego podmiotu. Funkcja nadzoru jest ściśle limitowana prawem tak co do zakresu podmiotowego relacji nadzorczej (odnoszącej się do wskazania, kto nadzoruje, a kto podlega nadzorowi), jak i w odniesieniu do jej składników przedmiotowych (co do zakresu działalności poddanej nadzorowi). To zdeterminowanie prawne nadzoru wynika stąd, że w założeniu kształtować ma on układ pomiędzy określonymi podmiotami, które, pozostając wobec siebie w stosunkach nadrzędności i podległości, zachowują, gdy chodzi zwłaszcza o podmioty podległe, pewien zakres prawnej samodzielności. Jej granice wytycza właśnie treść nadzoru, która musi być dla dochowania trwałości tych granic i zagwarantowania ich przestrzegania - ujęta w formuły stosowanych norm prawnych.

(…)

… podległych nadzorowi.
Bibliografia
Starościak Jerzy, „Zarys nauki administracyjnej”, Warszawa 1975
Prawo administracyjne pod red. Marka Wierzbowskiego, Warszawa 1996
Jagielski Jacek, „Kontrola administracji publiczej”, Warszawa 1999
Łętowski Janusz, „Prawo administracyjne dla każdego”, Warszawa 1995
Por. Jerzy Starościak: Zarys nauki administracyjnej, s. 356
Por. J. Starościak: Prawo administracyjne…
… jest zapewnienie prawidłowego działania i osiągnięcie właściwych rezultatów - element opieki i wspierania podmiotów danych nadzorowi. Dlatego też niejednokrotnie w przepisach prawnych kształtujących nadzór przewidywane są takie formy i środki oddziaływania nadzorczego, jak np. wspomaganie, uzgadnianie stanowisk w określonych sprawach, instruktaż, udzielanie pomocy itd. W obrębie treści nadzoru można też zauważyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

zuzanna napisał(a):

2022-12-27 12:49:30

Dzięki za dostęp do tej ksiązki. Aktualnie studiuję na WSKZ i piszę pracę dyplomową. Co prawda uczelnia udostępnia potrzebne materiały, natomiast zależy mi na jak najszerszym opisaniu zagadnienia i szukam dodatkowych źródeł informacji. Praca zawodowa, którą udało mi się podjąć w trakcie studiów stała się moją ogromną pasją, chcę więcej i więcej. :)