zarządzanie kryzysowe wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 420
Wyświetleń: 3850
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
zarządzanie kryzysowe wykład - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 2 strony zapisana w formacie WordPad. Zawartość notatki dotyczy informacji i decydowaniu. Jednak co jest w środku, między innymi wartość ilościową informacji, wzór na wartość ilościową informacji, oraz przebieg obliczeń. Jeśli to was nie zachęciło, to pokaże wam fragmencik notatki. Oto i on: Istota, cechy i rodzaje informacji kierowniczych
Nie powinno budzić wątpliwości stwierdzenie, że informacje można otrzymywać lub przekazywać. Oznacza to jednocześnie, że musi istnieć nadawca i odbiorca informacji oraz jej nośnik. Oprócz nośnika potrzebny jest również odpowiedni kanał informacyjny między nadawcą a odbiorcą. Ktoś dociekliwy z pewnością zapyta o sposób przyjmowania informacji kanałami informacyjnymi za pomocą wymienionych nośników. Jednakże po zastanowieniu odpowie sobie, że informację tekstową można odebrać przy pomocy wzroku, a dźwiękową słuchem, czyli za pomocą receptorów. Niby banały ale czy potrafiłbyś ująć to w ten sposób, ubrać to w słowa. Ściągnij notatkę.

INFORMACJE I DECYDOWANIE
1. Istota, cechy i rodzaje informacji kierowniczych
Do zarządzania potrzeba zwykle wielu zasobów, ale przede wszystkim potrzeba informacji. Bez niej nie może być spełniona żadna funkcja zarządzania. Informacja jest jednym z zasobów przedsiębiorstwa, a komunikowanie się - koniecznym warunkiem jego istnienia. Informacja jest pojęciem powszechnie używanym, ale choć intuicyjnie wyczuwa się jej istotę, to jednak trudno o jej ścisłą definicję. Można ją rozpatrywać w ujęciu obiektywnym i semantycznym. W ujęciu obiektywnym jest traktowana jako treść (zespół cech) przysługująca poznawanym przedmiotom pobudzająca receptory i odzwierciedlana za ich pośrednictwem w mózgu. W ujęciu semantycznym jest rozumiana jako treść zakodowana w wypowiedziach ludzi (lub zarejestrowana przez przyrządy), przenoszona przez wypowiedzi (systemy znaków) oraz kojarzona przez odbiorców wypowiedzi z odpowiednimi przedmiotami i zdarzeniami.
Na ogół łatwo się przekonać, że informacja nie jest materią ani energią. Gdyby było inaczej, to informacja podlegałaby prawu zachowania masy i energii. Tymczasem wiele osób może zdobywać informacje czytając, np. gazetę, a mimo to pozostanie w niej nie zmieniona ilość informacji, nic z niej nie ubędzie. Informacja jest jednak zawsze związana z materią lub energią - z mózgiem, książką, dokumentem, taśmą lub płytą, falą elektromagnetyczną (akustyczną lub świetlną) jako jej nośnikiem. Jest przedmiotem abstrakcyjnym i nie może istnieć samodzielnie. Nie jest ona też systemem znaków (sygnałów, symboli). Informacja powstaje i jest przenoszona kosztem zużycia energii. Można ją zniszczyć tylko przez zniszczenie jej nośnika.
Nie powinno budzić wątpliwości stwierdzenie, że informacje można otrzymywać lub przekazywać. Oznacza to jednocześnie, że musi istnieć nadawca i odbiorca informacji oraz jej nośnik. Oprócz nośnika potrzebny jest również odpowiedni kanał informacyjny między nadawcą a odbiorcą. Ktoś dociekliwy z pewnością zapyta o sposób przyjmowania informacji kanałami informacyjnymi za pomocą wymienionych nośników. Jednakże po zastanowieniu odpowie sobie, że informację tekstową można odebrać przy pomocy wzroku, a dźwiękową słuchem, czyli za pomocą receptorów. Informacja wypływająca od nadawcy zwykle zmienia swą formę (postać) zanim dotrze do odbiorcy. Przykładem może być rozmowa telefoniczna. Głos nadawcy przekształcony (kodowany) jest za pomocą mikrofonu na impulsy bezpośrednio niezrozumiałe dla odbiorcy. Impulsy te muszą być ponownie przeksz

(…)

… bezpośrednio niezrozumiałe dla odbiorcy. Impulsy te muszą być ponownie przekształcone (rozkodowane) przy pomocy słuchawki na dźwięki, które odbiorca rozumie. Oznacza to, że w przekazywaniu informacji biorą udział również kodery i dekodery. Informacja oddziałując na receptory powoduje określone zmiany, zmniejszając lub usuwając niewiedzę odbiorcy.
Często informacja utożsamiana jest z wiadomością. „Otrzymać informację - znaczy dowiedzieć się czegoś, czego nie wiedziało się przedtem lub dowiedzieć się czegoś więcej o tym, o czym wiedziało się mniej”. Utożsamianie informacji z wiadomością wiele wyjaśnia, ale jednocześnie budzi wątpliwości. Czy rzeczywiście otrzymanie informacji wiąże się z uzyskaniem jakiejś porcji wiedzy? Na przykład, jeżeli komuś powiedziano, że bitwa pod Grunwaldem rozpoczęła się w roku 1410…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz