Zanieczyszczenia wody i jej źrodła

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zanieczyszczenia wody i jej źrodła - strona 1 Zanieczyszczenia wody i jej źrodła - strona 2

Fragment notatki:


zan ieczyszczenia wody i jej źródła WODA: Jest jedną z najważniejszych substancji naturalnych na ziemi. Bez nie mogło by istnieć życie, które według hipotezy Karola Darwina powstało w „małej, ciepłej kałuży” na wczesnej ziemi w warunkach dziś już nie występujących.
Woda pokrywa ok. 70% powierzchni Ziemii z czego:
68,5% to wody oceanów i mórz;
30,3% to wody zawarte w glebach i warstwach podziemnych;
1,17% wody śródlądowe'
0,02 to para wodna zawarta w atmosferze.
0,6% Stanowi woda słodka, bezpośrednio dostępna dla człowieka.*
Do utrzymania życia na Ziemi niezbędne jest 30% z zasobów wody całego świata. Woda jest również rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich organizmów. Uczestniczy w najważniejszych reakcjach chemicznych naszego ciała, toteż każde zanieczyszczenie negatywnie odbija się na stanie zdrowia otaczających nas organizmów, ale także na naszym. Wpływa na to przede wszystkim cykliczny obieg wody, na który składa się:
*parowanie *transpiracja *opady *przesiąkanie wody do gleby *spływ powierzchniowy
Faktem oczywistym staje się, iż każde zanieczyszczenie, czy to z powietrza, czy też z gleby prędzej czy później trafi to wód. ZANIECZYSZCZENIE: To substancja lub działanie, które w negatywny sposób zmienia środowisko wpływając na szybkość i wzrost organizmów. Zaburza łańcuch pokarmowy i jest toksyczna. W skrócie można powiedzieć, że jest to ilość substancji lub mikroorganizmów, która przekracza stężenie naturalne, zwane tłem lub linia zerową .
PRZYKŁADY SUBSTANCJI ZANIECZYSZCZAJĄCYCH WODĘ: FOSFORANY , AZO TANY, NTA(Kwas nitrylotrioctowy) Źródła: ścieki komunalne głównie detergenty do mycia i prania; nawozy sztuczne; ścieki przemysłowe. Fosforany i azotany powodują EUTROFIZACJĘ , KTÓRA POLEGA NA STWORZENIU KORZYSTNYCH WARUNKÓW DO ROZWOJU MIKROORGANIZMÓW, MOGĄCYCH ŻYĆ W ŚRODOWISKU BEZTLENOWYM (bakteriesinice, protista) Drobnoustroje te wygrywają konkurencje z innymi organizmami, powodując wymieranie tych ostatnich. Spowodowane jest to głownie rozkładem biomasy fitoplanktonu, który prowadzi do zmniejszenia się stężenia O 2. Zjawiskiem towarzyszącym jest zakwit wody, czyli namnożenie fitoplanktonu. Owy zakwit obniża przydatność wody, w szczególności, ze niektóre sinice i bruzdnice są źródłem toksycznych metabolitów wtórnych.
NTA aktywuje metale ciężkie (Pb, Cd) odrywając je od osadów dennych i tworząc z nimi toksyczne związki kompleksowe (chelaty).
PCB POLICHLOROPOCHODNE BIFENYLU Źródła: płyny hydrauliczne w wymiennikach ciepła; dodatek do farb i lakierów
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz