ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA POMIESZCZEŃ Przez pomieszczenia rozumiemy pomieszczenia nieprzemysłowe, co odpowiada angielskiej terminologii „indoor”. Nazwą tą obejmuje się domy mieszkalne, pojedyncze mieszkania w budynkach mieszkalnych, biura, sklepy, obiekty szkolne (szkoły i przedszkola; zarówno sale dydaktyczne, jak i pomieszczenia towarzyszące), przychodnie lekarskie, szpitale, apteki, a także muzea, biblioteki itd. Są to więc pomieszczenia, w których mogą występować bardzo różne narażenia. Podstawowym kryterium jest fakt przebywania w nich ludzi i jednocześnie nie prowadzenie w tych pomieszczeniach żadnej formy działalności produkcyjnej, przemysłowej ani hodowlanej. Szczególną grupą pomieszczeń nieprzemysłowych są tzw. pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi. W odniesieniu do tej grupy pomieszczeń próbuje się wprowadzić formalno-prawne normatywy jakości środowiska wewnętrznego i należy się spodziewać, że w okresie najbliższych dziesięciu lat zostaną przyjęte pierwsze normy dotyczące zarówno wentylacji jak i stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza. Aby to nastąpiło, w odniesieniu do czynników szkodliwych, których stężenie / natężenie proponuje się unormować, muszą zostać przeprowadzone szerokie badania relacji dawka - odpowiedź. Tymczasem, w przeciągu ostatnich 30 lat problematyka wpływu środowiska pomieszczeń nieprodukcyjnych na szeroko rozumiane zdrowie ludzi była przedmiotem wielu specjalistycznych badań. W ich trakcie dopiero rozpoznano cały szereg czynników, które udało się bardziej lub mniej ściśle powiązać z konkretnymi objawami / skutkami zdrowotnymi. Są to zarówno czynniki fizyczne, takie jak hałas, temperatura i wilgotność powietrza, prędkość cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, oświetlenie i inne, oraz czynniki chemiczne i biologiczne.
Czynniki szkodliwe w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej Najczęściej występujące zanieczyszczenia powietrza (czynniki chemiczne i biologiczne) w pomieszczeniach nieprzemysłowych przedstawia tabela 1.
Tabela 1. Główne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach nieprzemysłowych i ich podstawowe źródła. * jako aerozol Jak widać, dominujące są zanieczyszczenia typowe dla powietrza atmosferycznego. Wyjątkami są
formaldehyd i aerozol bakteryjny, związki rzadko występujące w większych stężeniach w środowisku
zewnętrznym. Większość zanieczyszczeń obecnych w powietrzu pomieszczeń nieprzemysłowych jest
emitowana zarówno ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a zatem przenikanie (migracja)
zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego do pomieszczeń odgrywa poważną rolę w całkowitym
bilansie narażenia.
Skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza pomieszczeń
(…)
…, lecz bardzo uciążliwą i często występującą chorobą jest tzw. syndrom chorego budynku (SBS - Sick Building Syndrome), który charakteryzuje się zespołem niespecyficznych objawów oraz zróżnicowanymi, jak dotąd niezbyt dobrze poznanymi problemami zdrowotnymi. Objawy zdrowotne syndromu chorego budynku można podzielić następująco:
objawy ogólne (ból głowy, nienaturalne zmęczenie, przygnębienie, zawroty głowy),
podrażnienie…
… jest najtańszym, a zarazem skutecznym środkiem profilaktycznym.
c) Badania medyczne
W biurach i w innych pomieszczeniach będących stanowiskami pracy pracownicy powinni mieć zapewnioną stałą i fachową opiekę ze strony lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i lekarzy przemysłowych, znających problematykę medycyny środowiskowej. Pracownicy narażeni na alergeny powinni być poddawani badaniom wstępnym, okresowym…
…) oznacza iloraz lub masę konkretnego zanieczyszczenia zawieszonego w powietrzu objętości (V). Zatem aby obniżyć stężenie należy zmniejszyć N lub zwiększyć V. Redukcję N można osiągnąć przede wszystkim poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczenia. Gdy obniżenie poziomu emisji jest niemożliwe, lub bardzo ograniczone, można zmniejszyć N stosując oczyszczacze powietrza. Są to urządzenia zasysające powietrze…
… zaleceń będzie wymagało połączenia różnych metod i technik. Z tego względu konieczne są badania kontrolne, przeprowadzane po wdrożeniu projektu naprawczego.
Programy prewencyjne
Prewencja powinna obejmować:
a) Działania z zakresu higieny środowiskowej:
zabezpieczanie pomieszczeń przed emisją zanieczyszczeń,
zabezpieczanie pomieszczeń przed przenikaniem zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego,
usuwanie…
… nadmuchową. W przeciwieństwie do stanowisk pracy, środek ciężkości w systemach wentylacyjnych musi zostać przesunięty na doprowadzanie świeżego powietrza. Tego typu urządzenia wentylacyjne lub wentylacyjno-klimatyzacyjne stosowane są powszechnie w dużych biurowcach. Są one również bardzo
popularne w domach mieszkalnych w USA. Generalnie, na podstawie przeprowadzonych w USA badań zaleca się aby dostarczać…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)