Zakończenie i zawieszenie egzekucji administracyjnej

Nasza ocena:

4
Pobrań: 49
Wyświetleń: 2905
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakończenie i zawieszenie egzekucji administracyjnej  - strona 1

Fragment notatki:

Zakończenie egzekucji administracyjnej i postępowania egzekucyjnego Zakończenie egzekucji następuje z chwilą zrealizowania zastosowanych środków i wykonania obowiązku objętego egzekucją oraz gdy nie zachodzi potrzeba podejmowania dalszych czynności procesowych. zakończenie egzekucji i postępowania egz. zbiega się również gdy następuje umorzenie postępowania.
Zakończenie egz. ale nie zakończenie post zachodzi gdy organ podejmuje dalsze czynności procesowe w ramach prowadzonego postępowania egz. np. rozpatrywanie śr. prawnych wniesionych w toku postępowania. Szczególna sytuacja gdy organ egz. uprawniony do stos Sr. Egz. w ograniczonym zakresie jest jednocześnie wierzycielem obowiązku pieniężnego. Gdy użyte środki prowadzą do częściowej lub całkowitej bezskuteczności zakończenie egzekucji nie oznacza zakończenia postępowania ponieważ kontynuować je będzie naczelnik urzedu skarbowego po przekazaniu mu tytułu wykonawczego. Organ ten będzie prowadził na nowe egzekucje z użyciem całego wachlarza środków.
Zakończenie egzekucji i postępowania następuje wraz z faktycznym zakończeniem czynności przez organ i nie wymaga wydania żadnego aktu. wyjątek stanowi zakończenie poste egz. na skutek zwrotu tytułu wyk wierzycielowi oraz w drodze umorzenia post w związku z czym org. musi wydać postanowienie. 37.Istota i przyczyny zawieszenia postępowania egzekucyjnego istota zawieszenia postępowania polega na przerwaniu na pewien czas biegu tego postępowania w związku z wystąpieniem określonych przeszkód w jego prowadzeniu. Zawieszenie następuje na czas niezbędny do usunięcia tych przeszkód i jest możliwe w każdym stadium post. Nie stosuje się k.p.a. Przyczyny zawieszenia postępowania egz art. 56 obligatoryjne
Wstrzymanie wykonania, odroczenie terminu wykonania obowiązku albo rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej- przyczyny te powodują zawieszenie i jednocześnie są podstawa do wniesienia przez zobowiązanego zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egz. .
Śmierć zobowiązanego- zawieszenie gdy obowiązek nie jest ściśle związany z osobą zmarłego, jeśli tak nie jest post ulega umorzeniu. Jeśli poste dotyczy obowiązku o char niepieniężnym ulega ono zawieszeniu gdy nie zagraża to interesowi społecznemu. Zawieszenie następuje na czas niezbędny do ustalenie spadkobierców zobowiązanego na których przeszedł egzekwowany obowiązek. Pociąga to za sobą stworzenie nowego tytułu wyk oraz skierowania go do organu egz. wraz z urzędowym dokumentem poświadczającym przejście obowiązku.
Utrata przez zobowiązanego zdolności do czynności prawnych i brak jego przedstawiciela ustawowego- zawieszenie następuje na czas ustanowienia przez sąd przedstawiciela. W przypadku obowiązku o charakterze niepieniężnym nie można zawiesić postępowania jeśli zagraża to interesowi społecznemu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz