ZAKOŃCZENIE I WOJNY ŚWIATOWEJ

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 3955
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZAKOŃCZENIE I WOJNY ŚWIATOWEJ - strona 1 ZAKOŃCZENIE I WOJNY ŚWIATOWEJ - strona 2

Fragment notatki:

ZAKOŃCZENIE I WOJNY ŚWIATOWEJ:
USA przystąpiło do wojny 6 kwietnia 1917 roku - wypowiedziały wojnę Niemcom. Wojna ta była inna od pozostałych z wielu względów: mnóstwo zabitych i rannych; używano nowoczesnej broni (Niemcy używali także gazów trujących, które były zakazane przez umowy międzynarodowe - posługiwano się taką bronią, ponieważ miało to przyspieszyć rozstrzygnięcie działań na swoją korzyść, po tym, jak po bitwie nad Marną powstała wojna pozycyjna).
W walce zaczęły pojawiać się czołgi, które zostały wynalezione przez Anglików i pierwszy raz wykorzystane w bitwie nad Sommą. W toku działań wojennych zorientowano się, że można zwiększyć ruchliwość piechoty poprzez transport samochodowy (w okresie bitwy nad Marną posiłki na linię frontu dowoziły paryskie taksówki). Rozpowszechniło się używanie samolotów, które nie były już tylko zwiadowcami, ale w późniejszym czasie także bombowcami i myśliwcami; Niemcy używali także do walk powietrznych sterowców (zepelin).
Także na morzu pojawiły się nowości - okręty podwodne, a szczególnie niebezpieczne były niemieckie, które zatapiały masowo wszystkie okręty, także państw neutralnych. Do walki z tymi okrętami zaczęto używać specjalnych statków, które wyposażone były w urządzenia namiarowe, bomby głębinowe i sieci przeciwtorpedowe.
Gdy USA przystąpiło do wojny, sytuacja Ententy uległa znacznej poprawie. Jednocześnie USA wysunęło własny program pokojowy, odbiegający w wielu stwierdzeniach od celów wojny, określonych przez ich europejskich sojuszników. Program ten został ogłoszony w orędziu prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona 8 stycznia 1918 roku. Składało się ono z 14 punktów: 13. Punkt mówił o utworzeniu niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.
Pomimo przystąpienia USA do wojny, Niemcy nie rezygnowały i po zawarciu traktatów brzeskich z Rosją (3 marca 1918 roku), przerzucili większość swoich wojsk na front zachodni, gdzie odnosili lokalne zwycięstwa. W lipcu 1918 roku rozpoczęli czwartą ofensywę (wcześniejsze miały miejsce w marcu, kwietniu i w maju), ale w drugiej już bitwie nad Marną ponieśli klęskę.
W lipcu 1918 roku rozpoczęła się także wielka kontrofensywa aliantów, a w sierpniu 1918 roku Anglicy i Francuzi pokonali Niemców w bitwie pod Sommą. Armia niemiecka była już tak silnie rozbita, że nie była już w stanie wytrzymać kolejnych ataków.
Jesienią 1918 roku alianci zawarli rozejm z Bułgarią i Turcją, a rządy Niemiec i Austro-Węgier chciały odrębnych rokowań pokojowych, na co alianci nie wyrazili zgody - grali na zwłokę (29 września 1918 roku z wojny wycofała się Bułgaria, a 30 października 1918 roku zrobiła to Turcja; 3 listopada 1918 roku zaś z wojny wycofały się Austro-Węgry). Niemcy musieli zgodzić się na bezwarunkową kapitulację, ponieważ istniała realna groźba całkowitej klęski militarnej, a jednocześnie nasilały się tendencje narodowowyzwoleńcze, nacjonalistyczne i rewolucyjne. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz