Zakład pracy chronionej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zakład pracy chronionej - strona 1 Zakład pracy chronionej - strona 2 Zakład pracy chronionej - strona 3

Fragment notatki:


Zakład pracy chronionej jako element świadomej polityki podatkowej Zakłady pracy chronionej to zakłady, których powstanie miało na celu pomoc ludziom niepełnosprawnym pod względem fizycznym lub umysłowym w znalezieniu zatrudnienia i umożliwić im uzyskanie trochę niezależności.. Stworzenie zakładu pracy dla ludzi niepełnosprawnych wymaga nie tylko odpowiednich warunków w miejscu pracy i specjalistycznej opieki, ale także zapewnienia różnych szkoleń. Aby przekonać pracodawców do zmierzenia się z takimi utrudnieniami i do zatrudniania takich ludzi trzeba było zaoferować im wiążące się z tym korzyści. Zdecydowano, że najlepszym sposobem będzie zaoferowanie pracodawcom różnych ulg i zwolnień podatkowych. Poniżej przedstawię niektóre z nich i warunki z ich korzystania.
Zakład pracy chronionej to taki zakład, w którym pracodawca zatrudnia nie mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu oraz wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinien wynosić:
co najmniej 40%, a w tym co najmniej 10% ogółu zatrudnionych muszą stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
co najmniej 30% zatrudnionych powinny stanowić niewidomi lub psychicznie chorzy albo upośledzeni umysłowo zaliczeni do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności Do pracowników tych zalicza się także osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą.
Prowadzący taki zakład musi zapewnić odpowiednie pomieszczenie, zgodne z przepisami oraz opiekę lekarską itp.
Prowadzący zakład pracy chronionej może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, pod warunkiem, że zatrudniają one pracowników. Jeżeli zajmują się zawodowo prowadzeniem stałej działalności gospodarczej, w celach zarobkowych to są one przedsiębiorcami.
Zwolnienia z podatków Prowadzący zakład pracy chronionej (ustawa o rehabilitacji) jest zwolniony w stosunku do tego zakładu:
Z podatków:
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek dochodowy od osób prawnych
podatek od nieruchomości
podatek od transportu
podatek rolny
podatek leśny
podatek od spadków i darowizn
Z wpłat do urzędu skarbowego należności z tytułu podatku od towarów i usług
Z niepodatkowych należności budżetowych
Zwolnienie to nie dotyczy podatku od gier, podatku akcyzowego i cła. Środki uzyskane z tytułu zwolnienia z podatków prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje na:
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości 10 %
Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych w wysokości 90%
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz