To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Mikroekonomia - zagadnienia w pigułce Problem rzadkości Problem rzadkości - jest wynikiem zależności miedzy zapotrzebowaniem ludzi na dobra (zapotrzebowanie potencjalne) a ograniczonymi zdolnościami wytworzenia tych dóbr. Problem rzadkości występuje zawsze, kiedy zapotrzebowanie ludzi na dobro przewyższa możliwości wyprodukowania tych dóbr (niezaleznie od tego jak znaczne są mozliwosci produkcyjne).
Zapotrzebowanie Zdolności Ekonomia - nauka badająca w jaki sposób ludzie (poj lub grupowo) wykorzystują zasoby będące w ich dyspozycji w celu zaspokajania różnorodnych potrzeb materialnych i niematerialnych; bada w jaki sposób społeczeństwo gospodarujące decyduje o tym, co, jak i dla kogo produkować . Granica możliwości produkcyjnych - pokazuje alternatywne kombinacje dwóch grup produktów, które społeczeństwo jest zdolne wytworzyć w ciągu danego okresu czasu wykorzystując do tego w całości i w jak najlepszy sposób posiadane zasoby oraz technologie produkcji.
Gospodarka Intensywna - przy jednakowej ilości zasobów zwiększa się produkcja ze względu na wprowadzenie nowej technologii ; postęp technologiczny i organizacyjny pozwala na bardziej intensywne wykorzystanie danych zasobów. Gospodarka Ekstensywna - zwiększa się produkcja ze względu na zwiększenie ilości zasobów, przy wykorzystaniu dotychczasowej technologii produkcji. Sytuacja optymalna (punkt równowagi) - zrównanie korzyści marginalnych z kosztami marginalnymi.
Zasób - to określona ilość produktów, pieniędzy, pracowników, itp. w danym momencie czasu; to ilość pewnego składnika aktywów w jakimś momencie
Strumień - dobra, pieniądze, zasoby które przepływają miedzy podmiotami gospodarczymi z różną szybkością w określonym czasie , konieczność uwzględnienia czynnika czasu ; potok usług, dostarczony przez dany składnik aktywów w ciągu pewnego okresu.
2. Model ekonomiczny to narzędzie które umożliwia tworzenie syntetycznego obrazu zjawisk gospodarczych. Po przyjęciu niezbędnych założeń upraszczających rzeczywistość gospodarczą można zbudować uproszczony model gospodarki i analizować zachodzące w niej powiązania miedzy gospodarującymi podmiotami. Z charakteru tych powiązań oraz z występujących między nimi prawidłowościami można następnie wnioskować o zachowaniu się podmiotów w rzeczywistości gospodarczej; zawiera szereg założeń upraszczających, dotyczących sposobu zachowania się ludzi, stanowi więc on świadome uproszczenie rzeczywistości.
Rynek: a) jest miejscem zorganizowanym zazwyczaj w sensie instytucjonalnym, gdzie dokonują się akty kupna i sprzedaży czynników produkcji oraz wytworzonych dóbr (wg Rekowskiego)
b) jest zwięzłą nazwą procesu prowadzącego do tego, ze decyzje gospodarstw domowych dotyczące konsumpcji alternatywnych dóbr, decyzje przedsiębiorstw o tym co, jak, i dla kogo produkować oraz decyzje pracowników dotyczące tego jak wiele i dla kogo pracować, zostają wzajemnie uzgodnione dzięki odpowiednim dostosowaniom cen (wg Begga)
(…)
… współrzędnych
Ø jest ich nieskończenie wiele
Krzywe obojętności nie mogą się przecinać ze względu na założenie o przechodniości preferencji konsumenta.
MSS wyraża nachylenie krzywej obojętności w danym punkcie, tzn. taka ilość dobra, z której konsument musi zrezygnować aby zwiększyć o jednostkę ilość drugiego dobra, przy takim samym zadowoleniu.
Dobro normalne - jeżeli wzrasta dochód konsumenta, a ceny dóbr…
… na tym, że wzrost ceny dobra X powoduje, ceteris paribus, zastąpienie konsumpcji dobra X przez relatywnie tańsze dobro Y. Efekt substytucji jest zawsze ujemny.
Efekt dochodowy - w wyniku wzrostu ceny dobra X zmniejsza się dochód realny konsumenta, co wpływa na wielkość zakupów konsumenta. Efekt dochodowy jest dodatni w przypadku dobra normalnego i ujemny w odniesieniu do dobra podrzędnego.
Dobra Giffena - dobra…
…, zależą od jednostki, moda na dany produkt przesuwa krzywą popytu do góry
3. substytuty - wzrost (spadek) ceny na dobro X, powoduje wzrost (spadek) popytu na dobro substytucyjne dobra X
4. dobra komplementarne - wzrost (spadek) ceny na dane dobro powoduje spadek (wzrost) popytu na dobro komplementarne danego dobra.
5. przewidywanie cen relatywnych - kupujący mogą antycypować (wyprzedać w czesie) zakupy…
…)
Kiedy przychód całkowity osiąga maximum, to elastyczność cenowa popytu wynosi 1 a przychód marginalny 0
Elastyczność dochodowa dla:
Ø dóbr normalnych - dodatnia
ˇ podstawowe - <0,1)
ˇ luksusowe - >1
dóbr podrzędnych - ujemna
2. Elastyczność mieszana popytu - jest miarą procentowej zmiany popytu na dobro X pod wpływem procentowej zmiany ceny dobra Y.
EM= % zmiana QDx / % zmiana Py
Ø Dla dóbr substytucyjnych - dodatnia
Ø Dla dóbr niezależnych - zero
Ø Dla dóbr komplementarnych - ujemna
3. W teorii konsumenta zakłada się, iż jest on podmiotem racjonalnym. Dokonując wyborów konsument dąży do osiągnięcia maksymalnej korzyści jakie w danych warunkach może otrzymać z konsumpcji dóbr. Konsument kierując się powyższą zasadą zachowuje się zgodnie z następującymi postulatami racjonalności:
Ø Postulat spójności…
… preferencjach konsumenta.
b) krzywa Engla - graficzna postać zależności wydatków na poszczególna dobra od wysokości dochodów konsumenta. c) krzywa cena-konsumpcja - jest geometrycznym zbiorem punktów równowagi konsumenta w sytuacji kiedy cena danego dobra zmienia się w sposób ciągły, przy założeniu niezmienności dochodu, cen innych dóbr oraz danych preferencjach konsumenta.
Efekt substytucji polega…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)